Correll_Dohlmann

Juliane Marie NielsenAge: 69 years18631933

Name
Juliane Marie Nielsen
Birth June 24, 1863 47 36
Alias
Juliane Marie Schultz f. Nielsen

Christening November 20, 1863 (Age 4 months)
Death of a paternal grandmotherChristiane Hansdatter
December 21, 1870 (Age 7 years)
MarriageSophus William SchultzView this family
1883 (Age 19 years)

Birth of a son
#1
Niels Louis August Schultz
September 11, 1884 (Age 21 years)
Christening of a sonNiels Louis August Schultz
November 9, 1884 (Age 21 years)
Death of a motherKirsten Christensdatter
January 7, 1885 (Age 21 years)
Birth of a daughter
#2
Kirsten Marie Louise Schultz
March 19, 1887 (Age 23 years)
Christening of a daughterKirsten Marie Louise Schultz
May 8, 1887 (Age 23 years)
Death of a brotherNiels Peter Nielsen
July 3, 1894 (Age 31 years)
Burial of a brotherNiels Peter Nielsen
July 9, 1894 (Age 31 years)
Death of a fatherNiels Olsen
October 23, 1894 (Age 31 years)
Death of a sisterSophie Vilhelmine Nielsen Olsen
October 25, 1899 (Age 36 years)
Burial of a sisterSophie Vilhelmine Nielsen Olsen
October 30, 1899 (Age 36 years)
Marriage of a childNiels Louis August SchultzEllen AndreasenView this family
November 4, 1909 (Age 46 years)
Death of a brotherNiels Julius Nielsen
February 28, 1914 (Age 50 years)
Burial of a brotherNiels Julius Nielsen
March 6, 1914 (Age 50 years)
Marriage of a childHolger Frederik LarsenKirsten Marie Louise SchultzView this family
November 15, 1914 (Age 51 years)
Death of a brotherOle Carl Nielsen
March 17, 1918 (Age 54 years)
Burial of a brotherOle Carl Nielsen
March 22, 1918 (Age 54 years)
Death of a husbandSophus William Schultz
November 13, 1920 (Age 57 years)
Burial of a husbandSophus William Schultz
November 19, 1920 (Age 57 years)
Death of a brotherFrederik Christian Nielsen
November 28, 1923 (Age 60 years)
Burial of a brotherFrederik Christian Nielsen
December 2, 1923 (Age 60 years)
Death of a sisterThrine Nielsen
March 28, 1924 (Age 60 years)
Burial of a sisterThrine Nielsen
April 4, 1924 (Age 60 years)
Death January 11, 1933 (Age 69 years)
Burial January 16, 1933 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 22, 1845Roskilde Domkirke
1 month
elder brother
23 months
elder sister
2 years
elder sister
Thrine Nielsen
Birth: March 14, 1850 34 23Klosterhusene, Roskilde Domsogn
Death: March 28, 1924Vestergade 13, Roskilde Sankt Jørgensbjerg sogn, Sømme herred
2 years
elder brother
2 years
elder sister
2 years
elder brother
19 months
elder brother
2 years
elder brother
3 years
herself
Family with Sophus William Schultz - View this family
husband
herself
Marriage: 1883
20 months
son
3 years
daughter

Shared note
Juliane Marie Nielsen alias Juliane Marie Schultz f. Nielsen Født: 24-06-1863 i Roskilde Domsogn og døbt 20-11-1863 i Roskilde Domkirke - datter af Niels Olsen, vognmand, og hustru Kirsten f. Christensen, i Roskilde. Gudmor: Forpagter Henningsens hustru holdt barnet over dåben. Faddere: Forpagter Henningsen på Roskilde Adelige Jomfrukloster, og handelsgartner Møller i Roskilde. Kilde: KB-opslag 79, nr. 28. side 75. Roskilde Domsogn. K.M. År 1863-1870. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=154947#154947,25867656 Gift 1883: Sophus William Schultz, f. 18-12-1849, gifter sig med Juliane Marie Nielsen, f. 24-06-1863. Kilde: FT-1901 Død 11-01-1933: Juliane Marie Schultz f. Nielsen dør 11-01-1933 på Menighedssygehuset, Roskilde, 69 år gl., og bliver begravet 16-01-1933 på Gråbrødre kirkegård, Roskilde. Enke efter fhv. urmagermester Sophus William Schultz, boende Jernbanegade 38, st. t.v., Roskilde. Født 24-06-1863 i Roskilde, datter af vognmand Niels Olsen og hustru Kirsten f. Christensen. Sidste fælles bopæl: Uglebjergvænget, Roskilde. Afdødes ægtefælle død den 13-11-1920 i Roskilde. Kilde: KB-opslag 155, nr. 2. Roskilde Domsogn. K.M. År 1933-1935. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154973#154973,25874466 2 børn i ægteskabet. Folketællinger: FT-1901: Roskilde, Sømme, Roskilde Købstad, 196, 428, Kilde: FT-1901, D8035: NB! Familien hedder "Schultz" Sophus William Schmidtz, 18491218, G, Husfader, Urmager, bandagist og detailhandel, Roskilde (Gift hvornår: 1883. Antal levende børn: 2.) >> Juliane Marie Schmidtz født Nielsen, 18630624, G, Husmoder, Roskilde Kirsten Marie Louise Schmidtz, 18870319, U, Barn, Roskilde Axel Jefta Jeppesen, 18791125, U, Urmagersvend, Søndersø Pr Odense FT-1906: Roskilde amt, Sømme Herred, Roskilde købstads sogn, Bredgade 8, forhus, stuen, fam. 1: Sophus Villiam Schultz, Mand, 56, f. 1849, Gift, Husfader, Ur & Instrumentmager & Detailhandler, , Algade 1, hos Sophus Schmidt >> Juliane Marie Schultz, Kvinde, 42, f. 1863, Gift, Husmoder Niels Louis August Schultz, Mand, 21, f. 1884, Ugift, Søn, Urmagersvend Kirsten Marie Louise Schultz, Kvinde, 18, f. 1887, Ugift, Datter, Urmagerlærling, går i Handelsskole Rasmus Petersen Rasmussen, Mand, 19, f. 1886, Ugift, Svend Urmagersvend Kilde: FT-opslag 48. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=14032#14032,488710 FT-1911: Roskilde amt, Sømme Herred, Roskilde købstads sogn, Bredgade 8, forhus, stuen, ejer: Urmager Schultz Sophus Villiam Schultz, Mand, f. 18-12-1849 i Roskilde, Gift, Husfader, Urmagermester og detailhandler >> Juliane Marie Schultz, Kvinde, f. 24-06-1863 i Roskilde, Gift, Husmoder Kirsten Marie Louise Schultz, Kvinde, f. 19-03-1887 i Roskilde, Ugift, Datter, urmagersvend, hos Sophus Schmidt Kilde: FT-opslag 44-45. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=66563#66563,12666157 FT-1921: Uglebjergvej 4, matr. 7i, Roskilde: >> Juliane Marie Schultz, f. 24-06-1863 i Roskilde, enke, husmor Kilde: FT-opslag 3 https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=81882#81882,13700486