Correll_Dohlmann

Sophus William SchultzAge: 70 years18491920

Name
Sophus William Schultz
Birth December 18, 1849
Alias
Sophus Villiam Schultz og Sofus William Schultz

Christening October 6, 1850 (Age 9 months)
MarriageJuliane Marie NielsenView this family
1883 (Age 33 years)

Birth of a son
#1
Niels Louis August Schultz
September 11, 1884 (Age 34 years)
Occupation
Urmagermester, instrumentmager, bandagist og detailhandler

Christening of a sonNiels Louis August Schultz
November 9, 1884 (Age 34 years)
Birth of a daughter
#2
Kirsten Marie Louise Schultz
March 19, 1887 (Age 37 years)
Christening of a daughterKirsten Marie Louise Schultz
May 8, 1887 (Age 37 years)
Marriage of a childNiels Louis August SchultzEllen AndreasenView this family
November 4, 1909 (Age 59 years)
Marriage of a childHolger Frederik LarsenKirsten Marie Louise SchultzView this family
November 15, 1914 (Age 64 years)
Death November 13, 1920 (Age 70 years)
Burial November 19, 1920 (6 days after death)
Shared note
Sophus William Schultz alias Sophus Villiam Schultz og Sofus William Schultz Født: 18-12-1849 i Roskilde Domsogn og døbt 06-10-1850 i Roskilde Domkirke - søn af Carl August Schultz, murermester, (f. 30-04-1810 i Kostrzyn nad Odra, Polen; død 20-07-1888 i Roskilde) og hustru Marie Lovise Schultz af Roskilde (f. 13-11-1811 i Roskilde; død 29-11-1873 i Roskilde Domsogn). Gudmor: Skomagermester Schumachers kone bar barnet: Faddere: Jomfru Lise Schumacher, pottemager Brach, murersvend Bode og murerlærling Frederik Schultz - alle af Roskilde. Forældrene viet 17-03-1834 i Sankt Petri kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 20, nr. 52, side 17. Roskilde Domsogn. K.M. År 1849-1855. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=154939#154939,25866020 Erhverv: Urmagermester, instrumentmager, bandagist og detailhandler Sophus Schultz ved Louis Schultz, optik- og instrumentforretning. Grundl. d. 18. dec. 1874 af Sophus Schultz (f. 1849, d. 1920); i 1917 overtaget af sønnen, Louis Schultz (f. 1884). Adresse: Algade 3, Roskilde. Kilde: Kraks: Danmarks ældste forretninger. (1950) http://www.coneliand.dk/Danmarks%20aeldste%20forretninger/DAEF%20500-599/Side_536_Schu_-_Schu.html Gift 1883: Sophus William Schultz, f. 18-12-1849, gifter sig i 1883 med Juliane Marie Nielsen, f. 24-06-1863. Kilde: FT-1901 Død 13-11-1920: Sofus William Schultz dør 13-11-1920 i Uglebjergvænget, "Uglevang" i Roskilde Domsogn, 70 år gl. Han bliver begravet 19-11-1920 på Gråbrødre kirkegård. Fhv. urmagermester, Roskilde Uglebjergvænget. Født 18-12-1849 i Roskilde. Gift. Kilde: KB-opslag 74, nr. 145. Roskilde Domsogn. K.M. År 1918-1920. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=154963#154963,25871996 2 børn i ægteskabet. Folketællinger: FT-1860: Roskilde, Sømme, Roskilde Købstad, Bendgaden 103 & 104 (Matr. 179), , 263, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D5110: Carl August Schultz, 50, Gift, Murmester, Cyetrin Marie Lovise f. Schultz 48, Gift, hans Kone, Kjøbenhavn Marie Gusta Schultz, 24, Ugift, deres Barn, Roeskilde - alias Marie Augusta Schultz Marie Lovise Schultz, 18, Ugift, deres Barn, Roeskilde Carel Christian, 15, Ugift, deres Barn, Roeskilde Johanne Justine, 13, Ugift, deres Barn, Roeskilde >> Sophue William, 11, Ugift, deres Barn, , Roeskilde - alias Sophus William Schultz Ludvig Emil, 11, Ugift, deres Barn, , Roeskilde Theodor Waldemar, 7, Ugift, deres Barn, Roeskilde FT-1880: Roskilde, Sømme, Roskilde Købstad, Nytorv 132, stuen, 1 F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, B0521: >> Sophus Wiliam Schultz, 30, Ugift, uhrmager, husfader, Roeskilde Jens Andersen, 19, Ugift, uhrmagerlærling, , Kirke Hvalsøe Lars Thomsen, 14, Ugift, " [uhrmagerlærling], Hjersie FT-1901: Roskilde, Sømme, Roskilde Købstad, 196, 428, Kilde: FT-1901, D8035: NB! Familien hedder "Schultz" >> Sophus William Schmidtz, 18491218, G, Husfader, Urmager, bandagist og detailhandel, Roskilde (Gift hvornår: 1883. Antal levende børn: 2.) Juliane Marie Schmidtz født Nielsen, 18630624, G, Husmoder, Roskilde Kirsten Marie Louise Schmidtz, 18870319, U, Barn, Roskilde Axel Jefta Jeppesen, 18791125, U, Urmagersvend, Søndersø Pr Odense FT-1906: Roskilde amt, Sømme Herred, Roskilde købstads sogn, Bredgade 8, forhus, stuen, fam. 1: >> Sophus Villiam Schultz, Mand, 56, f. 1849, Gift, Husfader, Ur & Instrumentmager & Detailhandler, , Algade 1, hos Sophus Schmidt Juliane Marie Schultz, Kvinde, 42, f. 1863, Gift, Husmoder Niels Louis August Schultz, Mand, 21, f. 1884, Ugift, Søn, Urmagersvend Kirsten Marie Louise Schultz, Kvinde, 18, f. 1887, Ugift, Datter, Urmagerlærling, går i Handelsskole Rasmus Petersen Rasmussen, Mand, 19, f. 1886, Ugift, Svend Urmagersvend Kilde: FT-opslag 48. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=14032#14032,488710 FT-1911: Roskilde amt, Sømme Herred, Roskilde købstads sogn, Bredgade 8, forhus, stuen, ejer: Urmager Schultz >> Sophus Villiam Schultz, Mand, f. 18-12-1849 i Roskilde, Gift, Husfader, Urmagermester og detailhandler Juliane Marie Schultz, Kvinde, f. 24-06-1863 i Roskilde, Gift, Husmoder Kirsten Marie Louise Schultz, Kvinde, f. 19-03-1887 i Roskilde, Ugift, Datter, urmagersvend, hos Sophus Schmidt Kilde: FT-opslag 44-45. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=66563#66563,12666157 FT-1916: Roskilde amt, Sømme Herred: >> Sophus William Schultz, f. 18-12-1849 i Roskilde, Gift, Husfader, urmager, detailhandler og bandagist Juliane Marie Schultz, f. 24-06-1863 i Roskilde, Gift, Husmoder Kirsten Marie Louise Larsen, f. 19-03-1887 i Roskilde, Gift, datter https://familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-C9BQ-3ZDM-B?mode=g&i=95&cc=2717471