Correll_Dohlmann

Niels Louis August SchultzAge: 83 years18841968

Name
Niels Louis August Schultz
Birth September 11, 1884 34 21
Alias
Louis Schultz

Christening November 9, 1884 (Age 59 days)
Death of a maternal grandmotherKirsten Christensdatter
January 7, 1885 (Age 3 months)
Birth of a sisterKirsten Marie Louise Schultz
March 19, 1887 (Age 2 years)
Occupation
Urmagermester. Siden optiker i Roskilde og indehaver af firmaet"Sygekassernes Optik ved Louis Schultz" i Roskilde

Christening of a sisterKirsten Marie Louise Schultz
May 8, 1887 (Age 2 years)
Death of a maternal grandfatherNiels Olsen
October 23, 1894 (Age 10 years)
MarriageEllen AndreasenView this family
November 4, 1909 (Age 25 years)
Death of a fatherSophus William Schultz
November 13, 1920 (Age 36 years)
Death of a motherJuliane Marie Nielsen
January 11, 1933 (Age 48 years)
Death before 1968 (Age 83 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: 1883
20 months
himself
3 years
younger sister
Family with Ellen Andreasen - View this family
himself
wife
Marriage: November 4, 1909Roskilde Sankt Jørgensbjerg kirke

Shared note
Niels Louis August Schultz alias Louis Schultz Født: 11-09-1884 i Roskilde Domsogn og døbt 09-11-1884 i Roskilde Domkirke - søn af Sophus Villiam Schultz, urmager, og hustru Juliane Marie f. Nielsen, 21 år gl., Læderstræde, Roskilde. Gudmor: Fru Sofie Vilhelmine Poulsen af Roskilde (barnets moster) som bar barnet. Faddere: Frk. Magdalene Henriette Plambech i Holbæk; vognmand Niels Olsen (barnets morfar) og murermester C. A. Schultz (barnets farfar: Carl August Schultz), begge i Roskilde. Kilde: KB-opslag 12, nr. 77. Roskilde Domsogn. K.M. År 1884-1889. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=154950#154950,25868508 Konfirmeret i Roskilde domkirke 02-10-1898: Boende hos forældrene i Bredgade, Sophus Villiam Schultz, urmager, og hustru Juliane Marie f. Nielsen i Roskilde. Elev i Borgerskolen. Kilde: KB-opslag 141, nr. 21. Roskilde Domsogn. K.M. År 1896-1899 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154953#154953,25869333 Erhverv: Urmagermester. Fra 1917-1956: Optiker i Roskilde og indehaver af firmaet "Sygekassernes Optik ved Louis Schultz" i Algade 3, Roskilde. ------------------------------------------------------------------------------------------------- Sophus Schultz ved Louis Schultz, optik- og instrumentforretning. Grundl. d. 18. dec. 1874 af Sophus Schultz (f. 1849, d. 1920); i 1917 overtaget af sønnen, Louis Schultz (f. 1884). Adresse: Algade 3, Roskilde. Kilde: Kraks: Danmarks ældste forretninger. (1950) http://www.coneliand.dk/Danmarks%20aeldste%20forretninger/DAEF%20500-599/Side_536_Schu_-_Schu.html Til Handelsregistret er anmeldt, at Niels Louis August Schultz af Roskilde er ind­traadt i Firmaet: „Sophus Schultz" som ansvarlig og til Underskrift berettiget Del­tager. Roskilde Købstads Magistrat, den 11. Oktober 1917 Til Handelsregistret for Roskilde Købstad (Politikreds Nr. 4) er modtaget saalydende Anmeldelse: Niels Louis August Schultz af Roskilde driver Haandværk i Roskilde Købstad som eneste ansvarlig Indehaver af Firmaet »SYGEKASSERNES OPTIK ved LOUIS SCHULTZ«. Politimesteren i Roskilde m. v., den I. Oktober 1934. Firmaet „Sygekassernes Optik v. Louis Schultz" af Roskilde er hævet (i 1956). Anmeldt i Statstidende, november 1956. https://tidsskrift.dk/index.php/Handelsregistrene/article/viewFile/68301/125368 -------------------------------------------------------------------------------------------- Gift 04-11-1909: Niels Louis August Schultz, ungkarl, urmager af Roskilde på 25 år (f. 11-09-1884 i Roskilde, søn af urmager Sofus William Schultz og hustru Juliane Marie f. Nielsen), gifter sig 04-11-1909 i Roskilde Sankt Jørgensbjerg kirke med Ellen Andreasen, pige af Sankt Jørgensbjerg, 27 år gl. (f. 19-10-1882 i Roskilde, datter af købmand Frederik Andreasen og hustru Emilie Marie f. Jensen). Vidner: Fr. Andreasen, købmand i Roskilde og S. W. Schultz, urmager i Roskilde (læs: brudeparrets fædre). Kilde: KB-opslag 140, nr. 17, side 159. Roskilde Sankt Jørgensbjerg sogn. K. M. År 1908-1912. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155022#155022,25886382 Død før sin hustru: Niels Louis August Schultz dør mellem 1956-1968. Ifølge hans hustrus død boede han på Lille Højbrøndstræde 3, st., Roskilde. Det har endnu ikke været muligt at opspore hvor og hvornår han døde. Hans hustru Ellen Schultz f. Andreasen dør 25-12-1968 Sct. Maria plejehjem, Roskilde Domsogn. Folketællinger og bosteder: FT-1906: Roskilde amt, Sømme Herred, Roskilde købstads sogn, Bredgade 8, forhus, stuen, fam. 1: Sophus Villiam Schultz, Mand, 56, f. 1849, Gift, Husfader, Ur & Instrumentmager & Detailhandler, , Algade 1, hos Sophus Schmidt Juliane Marie Schultz, Kvinde, 42, f. 1863, Gift, Husmoder >> Niels Louis August Schultz, Mand, 21, f. 11-09-1884, Ugift, Søn, Urmagersvend Kirsten Marie Louise Schultz, Kvinde, 18, f. 1887, Ugift, Datter, Urmagerlærling, går i Handelsskole Rasmus Petersen Rasmussen, Mand, 19, f. 1886, Ugift, Svend Urmagersvend Kilde: FT-opslag 48. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=14032#14032,488710 FT-1911: Frederiksborgvej 22, matr. 104 l, Roskilde, Vor Frue, Sømme herred, ejer: musiker Willumsen: Ellen Schultz, f. 19-10-1882 i Roskilde Domsogn, gift, husmoder >> Niels Louis August Schultz, f. 11-09-1884 i Roskilde Domsogn, gift, husfader, urmagermester i firmaet Sophus Schultz, Ahlgade 1, Roskilde Kilde: FT-opslag 51 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=66568#66568,12666384 1951. Under årets vindere af fugleskydning ses bl.a.: Optiker Louis Schultz http://roskildefugleskydning.dk/index.php/fuglekonger/index/89 Kraks vejviser: 1936-1953: "Sygekassernes Optik ved Louis Schultz" i Algade 3, Roskilde Kilde i 1953: https://user-9y8ca5x.cld.bz/Kraks-Vejviser-1953-provinsregister/273#272 Adresse ved død: Lille Højbrøndstræde 3, st., Roskilde.