Correll_Dohlmann

Ellen AndreasenAge: 86 years18821968

Name
Ellen Andreasen
Birth October 19, 1882
Alias
Ellen Schultz f. Andreasen

Christening February 11, 1883 (Age 3 months)
MarriageNiels Louis August SchultzView this family
November 4, 1909 (Age 27 years)
Death of a husbandNiels Louis August Schultz
before 1968 (Age 85 years)

Death December 25, 1968 (Age 86 years)
Burial December 28, 1968 (3 days after death)
Family with Niels Louis August Schultz - View this family
husband
herself
Marriage: November 4, 1909Roskilde Sankt Jørgensbjerg kirke

Shared note
Ellen Andreasen alias Ellen Schultz f. Andreasen Født: 19-10-1882 i Roskilde Domsogn og døbt 11-02-1883 i Roskilde Domkirke - datter af Andreas Frederik Andreasen, købmand, og hustru Emilie Marie f. Jensen, 29 år gl., Ved Rådhustorv. Kilde: KB-opslag 122, nr. 78, Roskilde Domsogn. K.M. År 1878-1883. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=154949#154949,25868328 Gift 04-11-1909: Niels Louis August Schultz, ungkarl, urmager af Roskilde på 25 år (f. 11-09-1884 i Roskilde, søn af urmager Sofus William Schultz og hustru Juliane Marie f. Nielsen), gifter sig 04-11-1909 i Roskilde Sankt Jørgensbjerg kirke med Ellen Andreasen, pige af Sankt Jørgensbjerg, 27 år gl. (f. 19-10-1882 i Roskilde, datter af købmand Frederik Andreasen og hustru Emilie Marie f. Jensen). Vidner: Fr. Andreasen, købmand i Roskilde og S. W. Schultz, urmager i Roskilde (læs: brudeparrets fædre). Kilde: KB-opslag 140, nr. 17, side 159. Roskilde Sankt Jørgensbjerg sogn. K. M. År 1908-1912. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155022#155022,25886382 Død 25-12-1968: Ellen Schultz f. Andreasen dør 25-12-1968 i Sct. Maria plejehjem, Roskilde Domsogn, 86 år gl. Den 28-12-1968 jordpåkastelse i Roskilde Krematorium. Brændt 30-12-1968 samme steds. Urnen nedsat på Østre kirkegård, Roskilde. Enke efter optiker Niels Louis August Schultz, Ll. Højbrøndstræde 3, st., Roskilde. Født 19-10-1882 i Roskilde Domsogn, datter af købmand Andreas Frederik Andreasen og hustru Emilie Marie Jensen. Kilde: KB-opslag 64, nr. 47. Roskilde Domsogn. K. M. År 1967-1970. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155004#155004,25882823 Skt. Maria Hospital bestod oprindeligt af en fløj mod Frederiksborgvej, men blev udvidet flere gange. I 1931-32 blev sydfløjen mod Dr. Margrethesvej opført og omtrent samtidigt rejstes søstrenes kapel som østfløj til hospitalet. Hospitalet virkede indtil 1/4-1961, hvor amtet opsagde kontrakten, og bygningerne overgik til plejehjem for Roskilde kommune. Nu er det gamle hospital indrettet til ældreboliger og ældrecenter. http://kulturarv.roskilde.dk/kulturarv/frederiksborgvej-2-sankt-maria-hospital Folketælling: FT-1911: Frederiksborgvej 22, matr. 104 l, Roskilde, Vor Frue, Sømme herred, ejer: musiker Willumsen: >> Ellen Schultz, f. 19-10-1882 i Roskilde Domsogn, gift, husmoder Niels Louis August Schultz, f. 11-09-1884 i Roskilde Domsogn, gift, husfader, urmagermester i firmaet Sophus Schultz, Ahlgade 1, Roskilde Kilde: FT-opslag 51 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=66568#66568,12666384 Lille Højbrøndstræde 3, st., Roskilde.