Correll_Dohlmann

Kirsten Marie Louise Schultz1887

Name
Kirsten Marie Louise Schultz
Birth March 19, 1887 37 23
Alias
Kirsten Marie Louise Larsen f. Schultz

Christening May 8, 1887 (Age 50 days)
Death of a maternal grandfatherNiels Olsen
October 23, 1894 (Age 7 years)
MarriageHolger Frederik LarsenView this family
November 15, 1914 (Age 27 years)
Death of a fatherSophus William Schultz
November 13, 1920 (Age 33 years)
Death of a motherJuliane Marie Nielsen
January 11, 1933 (Age 45 years)
Death of a brotherNiels Louis August Schultz
before 1968 (Age 80 years)

Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: 1883
20 months
elder brother
3 years
herself
Family with Holger Frederik Larsen - View this family
husband
herself
Marriage: November 15, 1914Roskilde Domkirke

Shared note
Kirsten Marie Louise Schultz alias Kirsten Marie Louise Larsen f. Schultz Født: 19-03-1887 i Roskilde Domsogn og døbt 08-05-1887 i Roskilde Domkirke - datter af Sophus Villiam Schultz, urmager, og hustru Juliane Marie f. Nielsen, 23 år gl., Ahlgade, Roskilde. Gudmor: Murersvend Schultz' hustru (som bar barnet). Faddere: Murermester Schultz ((barnets farfar: Carl August Schultz), vognmand Niels Olsen (barnets morfar) og kontorist Schultz, alle i Roskilde; samt frøken Magdalene Plambech og snedkermester Schmidt, begge af Køge. Kilde: KB-opslag 117, nr. 22. Roskilde Domsogn. K.M. År 1884-1889. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=154950#154950,25868613 Gift 15-11-1914: Ungkarl, kontorassistent Holger Frederik Larsen af Kbh., (f. 05-09-1881 i Kbh., søn af lods Villiam Larsen og hustru Else Cathrine f. Olsen, Kbh.), gifter sig 15-11-1914 i Roskilde Domkirke med ugift Kirsten Marie Louise Schultz af Roskilde, f. 19-03-1887 i Roskilde, datter af urmager i Roskilde Sophus Villiam Schultz og hustru Juliane Marie f. Nielsen. Forlovere: Villiam Larsen, lods, St. Kongensgade 108, Kbh., og Sophus Villiam Schultz, urmager, Roskilde (læs: brudeparrets fædre). Kilde: KB-opslag 298, nr. 51. Roskilde Domsogn. K.M. År 1912-1914. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=154958#154958,25871031 Folketællinger: FT-1901: Roskilde, Sømme, Roskilde Købstad, , 196, 428, Kilde: FT-1901, D8035: NB! Familien hedder "Schultz" (Gift hvornår: 1883. Antal levende børn: 2.) Sophus William Schmidtz, 18491218, G, Husfader, Urmager, bandagist og detailhandel, Roskilde (Gift hvornår: 1883. Antal levende børn: 2.) Juliane Marie Schmidtz født Nielsen, 18630624, G, Husmoder, Roskilde >> Kirsten Marie Louise Schmidtz, 18870319, U, Barn, Roskilde Axel Jefta Jeppesen, 18791125, U, Urmagersvend, Søndersø Pr Odense FT-1906: Roskilde amt, Sømme Herred, Roskilde købstads sogn, Bredgade 8, forhus, stuen, fam. 1: Sophus Villiam Schultz, Mand, 56, f. 1849, Gift, Husfader, Ur & Instrumentmager & Detailhandler, , Algade 1, hos Sophus Schmidt Juliane Marie Schultz, Kvinde, 42, f. 1863, Gift, Husmoder Niels Louis August Schultz, Mand, 21, f. 1884, Ugift, Søn, Urmagersvend >> Kirsten Marie Louise Schultz, Kvinde, 18, f. 1887, Ugift, Datter, Urmagerlærling, går i Handelsskole Rasmus Petersen Rasmussen, Mand, 19, f. 1886, Ugift, Svend Urmagersvend Kilde: FT-opslag 48. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=14032#14032,488710 FT-1911: Roskilde amt, Sømme Herred, Roskilde købstads sogn, Bredgade 8, forhus, stuen, ejer: Urmager Schultz Sophus Villiam Schultz, Mand, f. 18-12-1849 i Roskilde, Gift, Husfader, Urmagermester og detailhandler Juliane Marie Schultz, Kvinde, f. 24-06-1863 i Roskilde, Gift, Husmoder >> Kirsten Marie Louise Schultz, Kvinde, f. 19-03-1887 i Roskilde, Ugift, Datter, urmagersvend, hos Sophus Schmidt Kilde: FT-opslag 44-45. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=66563#66563,12666157 Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-11-1896 Hovedperson: Holger Frederik Larsen, 5-9-1881, København - Stillinger: Kontorist Assistent >> Ægtefælle: Kirsten Marie Louise Larsen, 19-03-1887, Roskilde Registrators kommentar: Noteret gift 01-05-1915 (læs: 15-11-1914) Adresser: 01-11-1896: Borgergade 136, 3. 01-05-1899: Sankt Pauls Gade 14, 2. 01-11-1905: Sankt Pauls Gade 14, 2. 01-05-1906: Store Kongensgade 108, 2. 01-05-1915: Ringstedgade 5, 4. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 7 (Østerbro) - fejlrettes. Filmrulle 0026. Registerblad 706 (unikt id: 2245267) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=2245267&searchname=polit_adv FT-1916: Roskilde amt, Sømme Herred: Sophus William Schultz, f. 18-12-1849 i Roskilde, Gift, Husfader, urmager, detailhandler og bandagist Juliane Marie Schultz, f. 24-06-1863 i Roskilde, Gift, Husmoder >> Kirsten Marie Louise Larsen, f. 19-03-1887 i Roskilde, Gift, datter https://familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-C9BQ-3ZDM-B?mode=g&i=95&cc=2717471