Correll_Dohlmann

Clara Bolette Julie NielsenAge: 10 years18761887

Name
Clara Bolette Julie Nielsen
Birth December 22, 1876 24 21
Alias
Klara Bolette Julie Nielsen

Hjemmedøbt January 5, 1877 (Age 14 days)
Christening May 27, 1877 (Age 5 months)
Birth of a sisterElny Margrethe Christine Nielsen
February 24, 1879 (Age 2 years)
Christening of a sisterElny Margrethe Christine Nielsen
May 4, 1879 (Age 2 years)
Birth of a brotherHans Christian Viggo Nielsen
January 11, 1881 (Age 4 years)
Christening of a brotherHans Christian Viggo Nielsen
June 19, 1881 (Age 4 years)
Birth of a brotherAage Johannes Peter Nielsen
January 3, 1883 (Age 6 years)
Christening of a brotherAage Johannes Peter Nielsen
April 8, 1883 (Age 6 years)
Death of a paternal grandmotherKirsten Christensdatter
January 7, 1885 (Age 8 years)
Death of a brotherAage Johannes Peter Nielsen
November 27, 1885 (Age 8 years)
Burial of a brotherAage Johannes Peter Nielsen
December 2, 1885 (Age 8 years)
Death March 18, 1887 (Age 10 years)
Burial March 25, 1887 (7 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: May 3, 1876Køge Skt. Nikolaj kirke
8 months
herself
2 years
younger sister
23 months
younger brother
2 years
younger brother
Aage Johannes Peter Nielsen
Birth: January 3, 1883 30 27Køge Skt. Nikolaj sogn
Death: November 27, 1885Køge Skt. Nikolaj sogn
5 years
younger brother
18 months
younger sister
Klara Karoline Mathilde Nielsen
Birth: September 6, 1889 37 34Køge Skt. Nikolaj sogn
Death: December 14, 1889Køge Skt. Nikolaj sogn
17 months
younger brother
Axel Frode Peter Nielsen
Birth: February 10, 1891 38 36Køge Skt. Nikolaj sogn
Death: May 10, 1891Køge Skt. Nikolaj sogn
… … + Clara Bolette Julie Nielsen - View this family
herself

Shared note
Clara Bolette Julie Nielsen alias Klara Bolette Julie Nielsen Født: 22-12-1876 i Køge Skt. Nikolaj sogn og hjemmedøbt 05-01-1877. Fremstillet 27-05-1877 i Køge Skt. Nikolaj kirke - datter af uldspinder Niels Peter Nielsen og hustru Caroline Amalia Hansen (Petersen), 21 år. Gudmor: Mad. Petersen. Mad. Jensen stod hos. Faddere: Købmand Chr. Petersen samt faderen. Kilde: KB-opslag 220, nr. 53. Køge Skt. Nikolaj sogn. H.M. År 1867-1887. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=204888#204888,38874916 Død 18-03-1887: Klara Bolette Julie Nielsen dør 18-03-1887 i Køge Skt. Nikolaj sogn, 10 år gl. Hun bliver begravet 25-03-1887 på Køge Skt. Nikolaj sogns kirkegård. Datter af uldspinder (Niels) Peter Nielsen. Kilde: KB-opslag 94, nr. 1. Køge Skt. Nikolaj sogn. K.M. År 1885-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=153199#153199,25516678