Correll_Dohlmann

Alma Henriette Mathiesen1888

Name
Alma Henriette Mathiesen
Birth March 15, 1888
Alias
Alma Henriette Poulsen f. Mathiesen

MarriageHans Esmarch PoulsenView this family
December 3, 1909 (Age 21 years)
Birth of a son
#1
Hans Esmarch Poulsen
January 4, 1915 (Age 26 years)
Adoption of a sonHans Esmarch Poulsen
May 1, 1915 (Age 27 years)

Christening of a sonHans Esmarch Poulsen
May 29, 1915 (Age 27 years)
Death

Family with Hans Esmarch Poulsen - View this family
husband
herself
Marriage: December 3, 1909Sankt Markus kirke, Frbg.
5 years
son

Shared note
Alma Henriette Mathiesen alias Alma Henriette Poulsen f. Mathiesen Født: 15-03-1888 på Frederiksberg - datter af værkfører Vilhelm Vendelbo Mathielsen og hustru Alvilda Jørgine Christiansen. Kilde: Hendes vielse Gift 03-12-1909: Ungkarl, grosserer, Hans Esmarch Poulsen på 32 år, af Roskilde (f. 02-03-1877 i Roskilde, søn af garvermester Hans Esmarch Poulsen og hustru Sophie Vilhelmine Nielsen) gifter sig 03-12-1909 i Sankt Markus kirke, Frbg. med ugift Alma Henriette Mathiesen på 21 år, Forchhammersvej 11A, 3. sal, Frbg. (f. 15-03-1888 på Frederiksberg, datter af værkfører Vilhelm Vendelbo Mathielsen og hustru Alvilda Jørgine Christiansen). Vidner: Hans E. Poulsen, garvermester, Roskilde samt Vilhelm V. Mathiesen, værkmester, Forchhammersvej 11A, 3. sal, Frbg. Vielsesbrev af 18-11-1909. Kilde: KB-opslag 213, nr. 147. Sankt Markus sogn, Frbg. K.M. År 1902-1912 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155957#155957,26091021 FT-1911: Roskilde Vor Frue sogn. Sømme herred, Algade: Hans Esmark Poulsen, f. 02-03-1877 Alma Henriette Poulsen, hans hustru Anna Jensine Jensen Kilde: FS https://familysearch.org/search/record/results?count=20&query=%2Bgivenname%3A"hans%20Esmark"~ Hans Esmarch Poulsen immigrerer til USA den 24-07-1919, 42 år gl.: Last Place of Residence: Copenhagen, Denmark Event Date: 24 Jul 1919 Age: 42y Nationality: Denmark, Scand Departure Port: Copenhagen Arrival Port: New York Gender: Male Marital Status: M Ship Name: Oscar II Kilde: FS New York Passenger Arrival Lists (Ellis Island), 1892-1924