Correll_Dohlmann

Ebba Florentine HolmquistAge: 95 years19142010

Name
Ebba Florentine Holmquist
Birth June 13, 1914
Alias
Ebba Alexander og Ebba Florentine Alexander f. Holmquist

Christening October 4, 1914 (Age 3 months)
Death of a husbandMogens Johan Wilhelm Alexander
May 19, 1982 (Age 67 years)
Occupation
Kunstmaler, billedvæver og tegner

Death May 2010 (Age 95 years)
Family with Mogens Johan Wilhelm Alexander - View this family
husband
herself
son
Niels-Steen Alexander
daughter
Elin Alexander
son
Johan Alexander

Shared note
Ebba Florentine Holmquist alias Ebba Alexander og Ebba Florentine Alexander f. Holmquist Født: 13-06-1914 i Søborg Villakvarter, Lykkesborg Allé 33, Søborg, Gladsaxe sogn, Kbh. og døbt 04-10-1914 i Gladsaxe kirke - datter af murermester Carl Oskar Peter Elof Holmquist og hustru Rosalie Kirstine f. Jensen, 31 år gl., Lykkesborg Allé 33, Søborg. Faddere: Murermester Gustav Holmquist og hustru Johanne f. Sørensen. Maskinarbejder Balduin Grove og hustru Josefine f. Palmgreen. Alle af Søborg. Forældrene viet 13-05-1900 i Sankt Jakobs kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 102, nr. 27. Gladsaxe sogn, Kbh. Sokkelund herred. K.M. År 1912-1916 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=150355#150355,24921467 Erhverv: Kunstmalerinde, billedvæver og tegner - virkested: Frankrig, Sverige og Danmark Kilde: https://www.kulturarv.dk/kid/VisKunstner.do?kunstnerId=4162 Gift 26-01-1937: Ugift Mogens Johan Wilhelm Alexander (f. 05-07-1909 i Hellerup sogn, Kbh.), boende Rydsletten 7, Vanløse, gifter sig borgerligt 26-01-1937 på Københavns Rådhus med ugift malerinde Ebba Florentine Holmquist (f. 13-06-1914 i Gladsaxe sogn, Kbh.), Nebbegaardsbakken 5, Kbh. NV. (Utterslev sogn) Kilder: Registre: Opslag 3 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=51721#51721,11596784 samt Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1937, lb.nr. 183 AO-opslag 185. Side 183. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=51496#51496,11463806 Død maj 2010: Ebba Florentine Alexander f. Holmquist dør i maj 2010 i Ulstrup, Røsnæs sogn, ca. 95 år gl. Kilde: Datteren Eline Delvolgo f. Elin Alexander (bor i 2017 i Frankrig) "Omtalen i pressen af Kunstindustrimuseets arbejde med planerne for på sigt at etablere en særskilt modesamling og Margit Brandt udstillingen i sommeren 2010, skærpede publikums bevidsthed om dette satsningsområde, hvilket gav sig udslag i en række vigtige donationer fra private. Således skænkede Michael Gregaard fra boet efter hans mor, Ulla Gregaard, gift med teaterdirektør Per Gregaard, en samling af exceptionelle eksempler på aftenkjoler fra 1960’erne og 70’erne. Også museets fine samling af danske billedvævninger fra det 20. århundrede kunne suppleres i 2010. Det blev muligt ved en gave fra kunstnerens familie at erhverve et billedtæppe, ”Solen” fra 1953, af væveren og tegneren Ebba Alexander (1914-2009). Ebba Alexander uddannede sig som maler, men allerede fra 1938 begyndte hun at arbejde med vævning, fra 1942 på eget værksted. Hun har udført en række store billedvævninger, hvis motiver veksler mellem abstraktion og en figurativ, ornamental stilopfattelse." "Tekstiler - Vævning Silkebilledvævning, Sonja Bossow Jacobsen, gave fra Inge Demant Mortensen (3/2010) To gardiner i hør, design Paula Trock, gave fra Niels Kryger (22a-b/2010) Billedtæppe, ”Solen”, Ebba Alexander, gave fra Niels Steen Alexander (27/2010)" Kilde: http://designmuseum.dk/assets/1277/2010_beretning.pdf ----------------------------------------------- Forældrenes vielse den 13-05-1900: Ungkarl, murer Carl Oskar Peter Elof Holmquist på 25 år, boende Hinrichsensgade 5A, (i 1906 Ringstedgade), København Østerbro (f. 30-12-1874 i Sundbyøster, søn af ugift Johanna Nilsson, samme sted) gifter sig 13-05-1900 i Sankt Jakobs kirke, Kbh. med jomfru Rosalia Kirstine Jensen på 17 år, boende Livjægergade 5, st., Kbh. (f. 31-10-1882 på Frederiksberg, datter af arbejdsmand Lars Peter Jensen og hustru Karen Kirstine f. Larsen, samme sted). Vidner: Urtekræmmer Frederik Dithmer, Holsteinsgade 38, og brudens far. Kilde: KB-opslag 75, nr. 66. Sankt Jakobs sogn, Kbh. K.M. År 1898-1905 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155802#155802,26044331