Correll_Dohlmann

Erna Marie Johanne NielsenAge: 78 years19041982

Name
Erna Marie Johanne Nielsen
Birth October 25, 1904
Birth October 25, 1904
Alias
Erna Marie Johanne Post f. Nielsen

Death of a husbandHugo Rasmus Post
December 21, 1945 (Age 41 years)
Burial of a husbandHugo Rasmus Post
December 27, 1945 (Age 41 years)
Death after November 1982 (Age 78 years)

Family with Hugo Rasmus Post - View this family
husband
Hugo Rasmus Post
Birth: December 13, 1898 30 31Bentzons Vej 1, 4. sal, Frbg. i Sankt Thomas sogn, Frbg.
Death: December 21, 1945Rigshospitalets neurokirurgiske afdeling, Kbh.
herself
daughter
Private
daughter
Private
son
Private
son
Private
daughter
Private

Shared note
Erna Marie Johanne Nielsen alias Erna Marie Johanne Post f. Nielsen Født: 25-10-1904 på Sindshvilevej 5, 1. sal, Frbg. i Sankt Lukas sogn, Frbg. og døbt 24-09-1905 i Sankt Lukas kirke, Frbg. - uægtefødt datter af ugift strikkerske Marie Nicoline Andersen på 19 år, Sindshvilevej 5, 1. sal, Frbg., og den udlagte barnefader, arbejdsmand Ernst Arthur Nielsen, Jernbanesti 4, 1. sal. Moderen f. 14-05-1885 i Kbh. Faddere: Husejer Niels Andersen, Sindshvilevej 5, 1. sal, Frbg., fru Katrine Petersen, Clas. Bol. Q 13, Frbg. og barnets moder. Kilde: KB-opslag 114, nr. 159. Sankt Lukas sogn, Frbg. K.M. År 1902-1908. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155925#155925,26082284 Gift 27-04-1924: Ungkarl, malersvend Hugo Rasmus Post, boende Jeppe Aakærsvej 22, (f. 13-12-1898 på Frederiksberg, søn af maler Carl Nielsen Post og hustru Lydia Malvine f. Sørensen, der lever og bor på Jeppe Aakærsvej 22), gifter sig 27-04-1924 i Godthåbskirken, Frbg. med pigen Erna Marie Johanne Nielsen, boende Nyelandsvej 35, Frbg. (f. 25-10-1904 på Frederiksberg, datter af arbejdsmand Ernst Arthur Nielsen og hustru Marie Nicoline f. Andersen, der lever og bor på Nyelandsvej 35, Frbg.). Vidner: Brudens fader og brudgommens fader. Kilde: KB-opslag 64, nr. 27. Godthåbs sogn, Frbg. K.M. År 1922-1936. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=150479#150479,24949559 Død efter nov. 1982: Erna Marie Johanne Post f. Nielsen dør ca. nov. 1982, 78 år gl. Kilde: https://www.myheritage.dk/names/erna_post 5 børn i ægteskabet. Folketællinger og bosteder: Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-5-1923 Særlige bemærkninger: 20/12 1925 M. III 2. Sekr. Genp. Hovedperson: Hugo Rasmus Post, 13-12-1898 på Frederiksberg - Stillinger: Maler >> Ægtefælle: Erna Marie Johanne Post (født Nielsen), 26-10-1904, Frederiksberg Registrators kommentar: Noteret 27-04-24 Adresser: 01-05-1923: Fra Ejvindsvej 36 til Skotterupgade 14, 4. 01-09-1923: Jeppe Aakjærs Vej 22 05-11-1923: Jeppe Aakjærs Vej 22 09-12-1923: Brogade 8, 4. 12-12-1923: Jeppe Aakjærs Vej 22 27-04-1924: Mellemvangen 54, 2. Registrators kommentar: Mellemvang 15-08-1924: Stenløsevej 46, stuen (Brønshøj sogn) 05-11-1924: Stenløsevej 46, stuen 01-05-1925: Egevangen 1, stuen (Brønshøj sogn) Registrators kommentar: Egevang Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 8 (Ydre Nørrebro og Brønshøj-Husum) - fejlrettes. Filmrulle 0025. Registerblad 1799 (unikt id: 2454921) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=2454921&searchname=polit_adv FT-1925 - 5. nov.: Egevang 1, stuen, Brønshøj, Kbhvns. amt: ID 224-3a5f2g: Hugo Rasmus Post, f. 13-12-1898 på Frederiksberg, gift, husfader, malersvend, bopæl den 05-11-1924: Stenløsevej 46, stuen >> Erna Marie Johanne Post (født Nielsen), f. 25-10-1904 på Frederiksberg, gift, husmor, bopæl den 05-11-1924: Stenløsevej 46, stuen ID 224-3a5f2g1: Edith Evelyn Post, f. 19-06-1924 i Kbh., barn, bopæl den 05-11-1924: Stenløsevej 46, stuen ID 224-3a5f2g2: Pige Post (alias Tove Else Post), f. 29-08-1925 i Kbh., barn Kilde: FT-opslag 5 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=100560#100560,16022070 FT-1930 - 5. nov.: Klokkerhøjen 9, 2. sal, th., Kbh. i Bispebjerg sogn: ID 224-3a5f2g: Hugo Rasmussen Post, f. 13-12-1898 på Frederiksberg, bopæl i 1929: Clausholmsvej 15, Vanløse, gift, husfar, malersvend, arbejdsløs, gift i 1924, 3 levende og ingen børn døde >> Erna Marie Johanne Post, f. 25-10-1904 på Frederiksberg, bopæl i 1929: Clausholmsvej 15, Vanløse, gift i 1924, husmor, 3 levende og ingen børn døde ID 224-3a5f2g1: Edith Evelyn Post, f. 19-06-1924 i Kbh., bopæl i 1929: Clausholmsvej 15, Vanløse, barn ID 224-3a5f2g2: Tove Else Post, f. 29-08-1925 i Kbh., bopæl i 1929: Clausholmsvej 15, Vanløse, barn ID 224-3a5f2g3: Verner Hugo Post, f. 25-04-1928 i Kbh. (Brønshøj sogn), bopæl i 1929: Clausholmsvej 15, Vanløse, barn Kilde: FT-opslag 95 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=110480#110480,17061901 FT-1940 - 5. nov.: Blåmunkevej 58. København: ID 224-3a5f2g: Post, Hugo Rasmus, f. 13-12-1898 på Frederiksberg, gift 27-04-1924, husfar, malersvend, skibsværft (læs: B&W Skibsværft) >> Post, Erna Marie Johanne, f. 25-10-1904 på Frederiksberg, gift 27-04-1924, husmor ID 224-3a5f2g1: Post, Edith Evelyn, f. 19-06-1924 i Kbh., medhjælperske på chokoladefabrik ID 224-3a5f2g2: Post, Tove Else, f. 29-08-1925 i Kbh., bypige, sæbeudsalg ID 224-3a5f2g3: Post, Werner Hugo, f. 25-04-1928 i Kbh. ID 224-3a5f2g4: Post, Ernst Carl, f. 18-12-1931 i Kbh. ID 224-3a5f2g5: Post, Lissi, f. 08-07-1937 i Kbh. Kilde: FT-opslag 312 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=238022#238022,45248487