Correll_Dohlmann

Ane Kirstine ChristiansenAge: 78 years18671945

Name
Ane Kirstine Christiansen
Birth March 15, 1867 36 36
Alias
Ane Christine Christiansen og Ane Kirstine Mikkelsen f. Christiansen

Christening July 7, 1867 (Age 3 months)
Death of a maternal grandmotherKaren Hansdatter
January 2, 1870 (Age 2 years)
Death of a paternal grandmotherChristiane Hansdatter
December 21, 1870 (Age 3 years)
MarriagePeder Jørgen MikkelsenView this family
October 30, 1886 (Age 19 years)
Death of a sisterChristiane Christiansen
June 15, 1896 (Age 29 years)
Death of a motherSidse Marie Pedersen
September 21, 1898 (Age 31 years)
Death of a fatherChristian Olsen
April 25, 1913 (Age 46 years)
Death of a husbandPeder Jørgen Mikkelsen
July 4, 1928 (Age 61 years)
Burial of a husbandPeder Jørgen Mikkelsen
July 11, 1928 (Age 61 years)
Death November 12, 1945 (Age 78 years)
Burial November 18, 1945 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 23, 1855Kværkeby kirke
4 years
elder sister
7 years
herself
Family with Peder Jørgen Mikkelsen - View this family
husband
Peder Jørgen Mikkelsen
Birth: November 26, 1863 34 33Vetterslev Skovmark, Vetterslev sogn, Sorø amt
Death: July 4, 1928Roskildevej, Benløse sogn, Ringsted herred
herself
Marriage: October 30, 1886Benløse kirke

Shared note
Ane Kirstine Christiansen alias Ane Christine Christiansen og Ane Kirstine Mikkelsen f. Christiansen Født 15-03-1867 i Kværkeby sogn og døbt 07-07-1867 i Kværkeby kirke - datter af parcellist Christian Olsen og hustru Sidse Marie Pedersen på 37 år, Kværkeby Mark. Faddere: Pige Johanne Christensen, kone Marie, smed Lars Olsens enke, gårdmand Christen Jensen, parcellist Peder Jensen og ungkarl Hans Larsen, alle af Kværkeby. Kilde: KB-opslag 59, nr. 5. Kværkeby sogn. K.M. År 1859-1892 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153104#153104,25503383 Gift 30-10-1886: Ungkarl Peter Jørgen Mikkelsen på 22 år, vaccineret, boende i Benløse, gifter sig 30-10-1886 i Benløse kirke med Ane Christine Christiansen på 19 år, vaccineret, boende i Benløse. Forlovere: Husmand Hans Christensen (brudgommens stedfar) og husmand Christian Olsen i Benløse (brudens far). Kilde: KB-opslag 21, nr. 4. Benløse sogn. K.M. År 1883-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=148274#148274,24492470 Død 12-11-1945: Ane Kirstine Mikkelsen f. Christiansen dør 12-11-1945 på Sygehuset, Ringsted, 78 år gl., og bliver begravet 18-11-1945 på Benløse kirkegård, Benløse sogn, Ringsted herred. Enke, aldersrentenyder, Roskildevej 135, Benløse sogn, Ringsted herred, Sorø amt. Født 15-03-1867 i Kværkeby sogn, Ringsted herred, Sorø amt, datter af parcellist Christian Olsen og Sidse Marie Olsen f. Petersen. Sidste fælles bopæl: Roskildevej, Benløse sogn. Enke efter parcellist Peter Jørgen Mikkelsen, død 04-07-1928. Kilde: KB-opslag 236, side 244, Benløse sogn, Ringsted herred. Sorø amt. K.M. År 1939-1950. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=148280#148280,24493828 Parret får 7 børn hvoraf 1 barn dør som spæd. Ane Kirstine Christiansen - XII.G., side 205-206. Født 15-03-1867 i Kværkeby sogn; død 12-11-1945. Gift 30-10-1886 i Benløse kirke med Peter Jørgen Mikkelsen, f. 25-11-1864 (læs: Peder Jørgen Mikkelsen f. 26-11-1863 i Vetterslev Sogn); død 04-07-1928. Folketællinger: FT-1880: Sorø, Ringsted, Kværkeby, Kværkeby, et huus, 3 F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, B0472: Christian Olsen, 49, Gift, husfader, arbeidsmand i agerbruget, Kværkeby, Sorø Amt Sidse Marie Olsen, 49, Gift, hans hustru, Kværkeby, Sorø Amt >> Ane Kirstine Olsen, 12, Ugift, deres børn, Kværkeby, Sorø Amt - alias Ane Kirstine Christiansen Hans Christian Olsen, 10, Ugift, deres børn, Kværkeby, Sorø Amt - alias Hans Christian Christiansen FT-1901: Sorø, Ringsted, Benløse, Børstofte, 14 b, 11, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, D7850, lb-nr. 73: - se og originaleksemplar: FT-opslag 59. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=21178#21178,1835490 Peder Jørgen Mikkelsen, 25.11.1863, Gift, Husfader, Landbruget.Træskomand, Vetterslev Sogn, Sorø Amt, (Flyttet til kommunen i 1880 - gift 1888 - 6 levende og 1 barn død i ægteskabet) - læs: f. 26-11-1863 >> Anna Kirstine Mikkelsen, 15.02.1867, Gift, Husmoder, Husvæsenet, Kværkeby Sogn, Sorø Amt (Flyttet til kommunen i 1880 - gift 1888 - 6 levende og 1 barn død i ægteskabet) læs: f. 15-03-1867 Jens Christian Mikkelsen, 30.05.1888, Ugift, Barn, Benløse Sogn, Sorø Amt, Karen Marie Mikkelsen, 29.10.1892, Ugift, Barn, Benløse Sogn, Sorø Amt, Ingeborg Kirstine Mikkelsen 01.10.1896, Ugift, Barn, Benløse Sogn, Sorø Amt, Hans Peder Mikkelsen, 13.08.1898, Ugift, Barn, Benløse Sogn, Sorø Amt, Karl Martin Mikkelsen, 30.05.1900, Ugift, Barn, Benløse Sogn, Sorø Amt, Christian Olsen, 30.05.1830, Enkemand, Aftægtsmand, Kværkeby Sogn, Sorø Amt (læs: f. 31-05-1830) Der er fundet 9 børn af Hans Skrøder i kirkebogen, 2 af hvilke er omtalt særskilt i denne slægtsdatabase, nemlig: (1) Anna Hansdatter / Ane Hansdatter, der er 5 x tipoldemor til Lise-Lone's sønnesøn, samt Anna Hansdatter's søster: (2) Andræa Friderica Hansdatter / Andrea Frederikke Hansdatter. Hun er tilføjet slægtsdatabasen for at klarlægge familierelationen til: Ane Kirstine Christiansen - alias Ane Christine Christiansen og Ane Kirstine Mikkelsen f. Christiansen Født: 15-03-1867 i Kværkeby sogn - datter af parcellist Christian Olsen og hustru Sidse Marie Pedersen, Kværkeby Mark. Ane Kirstine Christiansen er barnebarn af Ole "Hugger" Hansen og hustru Christiane Hansdatter.