Correll_Dohlmann

Jens Christian MichaelsenAge: 42 years18291871

Name
Jens Christian Michaelsen
Birth January 8, 1829
Alias
Jens Christian Mikkelsen og Christian Mikkelsen

Christening March 1, 1829 (Age 52 days)
MarriageSidse Marie HansdatterView this family
July 28, 1855 (Age 26 years)
Birth of a son
#1
Peder Jørgen Mikkelsen
November 26, 1863 (Age 34 years)
Christening of a sonPeder Jørgen Mikkelsen
February 5, 1864 (Age 35 years)
Death March 1, 1871 (Age 42 years)
Burial March 8, 1871 (7 days after death)
Family with Sidse Marie Hansdatter - View this family
himself
wife
Marriage: July 28, 1855Kværkeby kirke
8 years
son
Peder Jørgen Mikkelsen
Birth: November 26, 1863 34 33Vetterslev Skovmark, Vetterslev sogn, Sorø amt
Death: July 4, 1928Roskildevej, Benløse sogn, Ringsted herred
Hans Christensen + Sidse Marie Hansdatter - View this family
wife’s husband
wife
Marriage: September 27, 1871Sandby kirke, Sandby sogn, Tybjerg herred

Shared note
Jens Christian Michaelsen alias Jens Christian Mikkelsen og Christian Mikkelsen Født: 08-01-1829 i Vetterslev sogn, Ringsted herred, Sorø Amt og døbt 01-03-1829 i Vetterslev kirke, Ringsted herred - søn af sognefoged Michael Jensen og hustru Margrethe Madsdatter i Vetterslev sogn. Moderen indledt samme dag som barnet bliver døbt. Kilde: KB-opslag 30, nr. 1. Vetterslev sogn, Ringsted herred, Sorø Amt . K.M. År 1814-1859. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158660#158660,26655621 Gift 28-07-1855: Ungkarl Jens Christian Mikkelsen på 26 år, af Vetterslev, gifter sig 28-07-1855 i Kværkeby kirke med pige Sidse Marie Hansen på 25 år, af Kværkeby. Forlovere: Gårdmand Hans Jørgensen i Kværkeby (brudens fader) og gårdmand Mikkel Jensen af Vetterslev (brudgommens fader). Kilde: KB-opslag 110, nr. 4. Kværkeby sogn. Ringsted herred. Sorø amt. K.M. År 1843-1862. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153102#153102,25503197 Død 01-03-1871: Parcellist i Sandby, Jens Christian Mikkelsen dør 01-03-1871 i Sandby, Tybjerg herred, 42 år gl. og bliver begravet 08-03-1871 på Sandby kirkegård, Tybjerg herred, Præstø amt. Kilde: KB-opslag 226, nr. 2. Sandby sogn, Tybjerg herred, Præstø amt. K.M. År 1845-1872. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155404#155404,25963657 Folketælling: FT-1860: Sorø, Ringsted, Vetterslev, Vetterslev Skoledistrikt, Vetterslev Skovmark, En Gaard, 40, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D5745: >> Christian Mikkelsen, 32, Gift, Husfader. Gaardmand, Vetterslev Sogn, Sorø Amt Sidse Marie Hansen, 30, Gift, Hans Kone, Kværkeby Sogn, Sorø Amt Margrethe Madsdatter, 68, Enke, Mandens Moder, Aftægtskone, Vetterslev Sogn, Sorø Amt Jens Peder Mikkelsen, 4, Ugift, Deres Søn, Vetterslev Sogn, Sorø Amt Ane Margrethe Mikkelsen, 2, Ugift, Deres Datter, Vetterslev Sogn, Sorø Amt Christian Hansen, 23, Ugift, Tjenestekarl, Tybjerg Sogn, Præstø Amt Sidse Marie Mikkelsen, 23, Ugift, Tjenestepige, Vetterslev Sogn, Sorø Amt Mads Sørensen, 14, Ugift, Plejebarn, Høm Sogn, Sorø Amt