Correll_Dohlmann

Andræa Friderica HansdatterAge: 74 years17751849

Name
Andræa Friderica Hansdatter
Birth about February 15, 1775 43 29
Alias
Frederiche Hansdatter, Andrea Frederikke Hansdatter og FrederikkeHansdatter

Christening March 26, 1775 (Age 39 days)
MarriageJørgen JensenView this family
June 18, 1797 (Age 22 years)
Death of a fatherHans Skrøder
about June 11, 1802 (Age 27 years)
Birth of a son
#1
Hans Jørgensen
September 2, 1808 (Age 33 years)
Christening of a sonHans Jørgensen
October 16, 1808 (Age 33 years)
Death of a motherJohanne Hansdatter
May 7, 1815 (Age 40 years)
Marriage of a childHans JørgensenAne Dorthe JensdatterView this family
December 17, 1830 (Age 55 years)
Death of a sisterAnna Hansdatter
February 20, 1831 (Age 56 years)
Burial of a sisterAnna Hansdatter
March 1, 1831 (Age 56 years)
Death of a husbandJørgen Jensen
October 11, 1848 (Age 73 years)
Burial of a husbandJørgen Jensen
October 18, 1848 (Age 73 years)
Death November 7, 1849 (Age 74 years)
Burial November 16, 1849 (9 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: April 13, 1766Vigersted kirke
11 months
elder sister
8 years
herself
Father’s family with Anna Rasmusdatter - View this family
father
step-mother
Marriage: December 14, 1755Kværkeby kirke
Family with Jørgen Jensen - View this family
husband
herself
Marriage: June 18, 1797Kværkeby kirke
11 years
son

Shared note
Andræa Friderica Hansdatter alias Frederiche Hansdatter, Andrea Frederikke Hansdatter og Frederikke Hansdatter Født: ca. 15-02-1775 i Kværkeby, Kværkeby sogn og døbt Dom. Lætare (1775) = 4 søndag i Fasten = 3 søndag før påske - altså døbt 26-03-1775 i Kværkeby kirke. Datter af Hans Skrøder i Kværkeby. Note: Moderens navn ikke anført - hun kan være Johanne Hansdatter ifølge Oeders Efterretninger 1771. Kilde: KB-opslag 144, spalte 2, nr. 2 fra oven. Kværkeby sogn. Ringsted h. Sorø a. E.M. År 1645-1790. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=153098#153098,25502322 Gift 18-06-1797: Ungkarl Jørgen Jensen i Kværkeby (f. ml. 1770-1774 i Kværkeby sogn) og hans trolovede (Andrea) Frederiche Hansdatter i Kværkeby (f. i 1775 i Kværkeby sogn, datter af Hans Skrøder i Kværkeby) gifter sig den 1. søndag efter Trinit. 1797 = 18-06-1797 i Kværkeby kirke. Parret trolovet 3. søndag efter Påske (= 08-05-1797). Forlovere: Hans Hansen Skrøder, sognefoged i Kværkeby (brudens far), og Hans Larsen, husmand i Kværkeby. Kilde: KB-opslag 58, side 114. Kværkeby sogn. Ringsted h. Sorø a. E.M. År 1790-1815. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153099#153099,25502442 Død 07-11-1849: Frederikke Hansdatter dør 07-11-1849 i Kværkeby sogn, ca. 74 år, og bliver begravet 16-11-1849 på Kværkeby kirkegård. "Aftægtsgårdmand Jørgen Jensens enke i Kværkeby". Kilde: KB-opslag 274, nr. 14. Kværkeby sogn. Ringsted h. Sorø a. H.M. År 1836-1864. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=204837#204837,38866431 Folketællinger: FT-1787: Sorø, Ringsted, Kværkeby, Kværkeby, Qværkebye, , Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, C0022: Hans Skrøder, 56, Gift, Hosbond, Gaardbeboer og Bondefoged, f. ca. 1731 Johanne Hansdatter, 40, Gift, Madmoder, f. ca. 1747 Jørgen Hansen, 24, Ugift, Søn af 1. Ægteskab, f. ca. 1762 Hans Hansen, 3, Ugift, Barn af sidste Ægteskab (f. 1783 og død 3½ år gl. i 1787) Sidsel Hansdatter, 14, Ugift, Barn af sidste Ægteskab - (alias Sidsel Kirstine Hansdatter, f. 1773) >> Friderica Hansdatter, 12, Ugift, Barn af sidste Ægteskab - (alias Andræa Friderica Hansdatter, f. 1775) Ane Marie Hansdatter, 9, Ugift, Barn af sidste Ægteskab - (alias Anna Maria Hansdatter, f. 1778) Karen Hansdatter, 5, Ugift, Barn af sidste Ægteskab, f. 1782 Peder Nielssen, 20, Ugift, Tienestefolk Magrete Olsdatter, 18, Ugift, Tienestefolk FT-1801: Sorø, Ringsted, Kværkeby, Qværkebye Byn, , 43, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, C0116: Jörgen Jensen, 26, Gift, mand, inderst og daglejer >> Friderike Hansdatter, 26, Gift, hans kone Anna Jörgensdatter, 3, Ugift, deres datter FT-1834: Sorø, Ringsted, Kværkeby, Qværkebye, en Gaard, 35, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C4176: Jørgen Jensen, 59, Gift, Eier af Gaarden >> Andrea Frederike Hansdatter, 59, Gift, hans Kone Ane Jørgensdatter, 37, Ugift, underholdes af Jørgen Jensen (deres datter) Jens Nielsen, 9, Ugift, underholdes af Jørgen Jensen Lars Kristiansen, 18, Ugift, Tjenestefolk Johanne Frederiksdatter, 19, Ugift, Tjenestefolk I 1845 på aftægt hos sønnen Hans Jørgensen og hustru Ane Dorthe Jensdatter: FT-1845: Sorø, Ringsted, Kværkeby, Kværkeby, en gaard, 33, Kilde: FT-1845, C2460: >> Hans Jørgensen, 36, Gift, Gaardmand, Qværkebye sogn, Sorø amt >> Ane Dorthe Jensdatter, 39, Gift, hans kone, Tersløse sogn, Holbæk amt Sidse Marie Hansdatter, 15, Ugift, Deres barn, Qværkebye sogn, Sorø amt Hans Hansen, 13, Ugift, Deres barn, Qværkebye sogn, Sorø amt Jens Hansen, 10, Ugift, Deres barn, Qværkebye sogn, Sorø amt Ane Hansen, 5, Ugift, Deres barn, Qværkebye sogn, Sorø amt Sophie Hansen, 4, Ugift, Deres barn, Qværkebye sogn, Sorø amt Karen Kirstine Hansen, 1, Ugift, , Deres barn, Qværkebye sogn, Sorø amt >> Jørgen Jensen, 74, Gift, huusfaderens forældre der af ham forsørges, Qværkebye sogn, Sorø amt >> Frederikke Hansdatter, 74, Gift, huusfaderens forældre der af ham forsørges, Qværkebye sogn, Sorø amt Jens Nielsen, 20, Ugift, Tjenestekarl, Qværkebye sogn, Sorø amt Peder Jensen, 19, Ugift, Tjenestekarl, Wigersted sogn, Sorø amt Birthe Olsdatter, 39, Ugift, Tjenestepige, Beenløse sogn, Sorø amt