Correll_Dohlmann

Emmy Ida Gustave CastenschioldAge: 60 years18511912

Name
Emmy Ida Gustave Castenschiold
Birth November 16, 1851 36 36
Alias
Emmy Ida Gustave Dons f. Castenschiold og Emma Ida Gustave Dons f.Carstenskiold

Christening May 7, 1852 (Age 5 months)
Birth of a sisterIda Caroline Castenschiold
June 14, 1856 (Age 4 years)
Christening of a sisterIda Caroline Castenschiold
September 2, 1856 (Age 4 years)

Death of a maternal grandmotherAnna Margaretha Röttger
August 28, 1863 (Age 11 years)
Death of a brotherChristian Carl Ludvig Castenschiold
March 20, 1877 (Age 25 years)
Burial of a brotherChristian Carl Ludvig Castenschiold
March 27, 1877 (Age 25 years)
MarriageView this family
March 6, 1883 (Age 31 years)
Christening of a brotherChristian Carl Ludvig Castenschiold
August 18, 1884 (Age 32 years)
Death of a fatherGustav v. Castenschiold
March 12, 1886 (Age 34 years)
Death of a motherIda Hortensia v. Wegener
May 20, 1891 (Age 39 years)
Death of a sisterIda Caroline Castenschiold
May 23, 1909 (Age 57 years)
Burial of a sisterIda Caroline Castenschiold
May 28, 1909 (Age 57 years)
Death February 19, 1912 (Age 60 years)
Burial February 24, 1912 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: June 9, 1843Næstved Sankt Peder kirke
10 months
elder brother
Christian Carl Ludvig Castenschiold
Birth: April 21, 1844 28 28Næstved Sankt Peders sogn
Death: March 20, 1877Odden (nu Nordby), Fanø
3 years
elder sister
Anna Henriette Castenschiold
Birth: May 25, 1847 31 31Næstved Sankt Peders sogn
Death: January 22, 1919Gammel Kongevej 86A, Frbg. i Sankt Markus sogn
5 years
herself
5 years
younger sister
Ida Caroline Castenschiold
Birth: June 14, 1856 40 40Itzehoe, Steinburg, Slesvig-Holsten, Tyskland
Death: May 23, 1909Frederiksberg hospital
… … + Emmy Ida Gustave Castenschiold - View this family
herself
Marriage: March 6, 1883Garnisonskirken, Kbh.

Shared note
Emmy Ida Gustave Castenschiold alias Emmy Ida Gustave Dons f. Castenschiold og Emma Ida Gustave Dons f. Carstenskiold Født: 16-11-1851 i Næstved Sankt Peders sogn og døbt 07-05-1852 i Næstved Sankt Mortens kirke - datter af Gustav v. Castenschiold, ritmester ved 4. dragonregiment, og kone Ida Hortensia f. Wegener, af Næstved. Faddere: Fru kammerherreinde Ana Margrethe Wegener af Næstved. Frøken Elisabeth Castenschiold af ?? - m.fl. Kilde: KB-opslag 69, nr. 17. Næstved Sankt Peders sogn. K.M. År 1839-1854. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153876#153876,25645675 Gift 06-03-1883: Enkemand Cornelius Dons, praktiserende læge, 38 år (f. 05-03-1844 i Radsted, Lolland) gifter sig 06-03-1883 i Garnisonskirken, Kbh. med frøken Emmy Ida Gustave Castenskiold på 31 år. Forlovere: _ A. Dons, sognepræst, Radsted Præstebolig samt G. Castenskiold , generalinspektør for Rytteriet, Gl. Kongevej 138. Kilde: KB-opslag 186, nr. 16. Garnisons sogn. K.M. År 1873-1888. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=150129#150129,24870164 Død 19-02-1912: Emma (læs: Emmy) Ida Gustave Dons f. Carstenskiold (læs: Castenschiold) dør 19-02-1912 på Allegade 31, 1. sal, Frbg., 60 år gl., og bliver begravet 24-02-1912 på Frederiksberg Assistens kirkegård nu Solbjerg Parkkirkegård. Dødsårsag: Diabetes mellitus. Enke efter distriktslæge Cornelius Dons. Sidste fælles bopæl: Vester Boulevard 36, Nyborg. Kilde: KB-opslag 119, nr. 33, side 116. Frederiksberg sogn. K.M. År 1908-1915. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149728#149728,24782798 Ægtefællen: Cornelius Dons dør den 15-01-1912 på Vester Boulevard 36, Nyborg, 67 år gl., og bliver begravet 23-01-1912 på Frederiksberg Assistens kirkegård nu Solbjerg Parkkirkegård. Distriktslæge, gift med Emmy (overstreget og ændret til Henny Gustave f. Carstenskiold. Sidste fælles bopæl: Dødsstedet. Født 05-03-1844 i Radsted sogn, Lolland. Kilde: KB-opslag 31, side 30. Frederiksberg sogn. K.M. År 1911-1916. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149720#149720,24780338 Erhverv: cand. med., praktiserende læge, distriktlæge Bosteder: I 1912: Vester Boulevard 36, Nyborg