Correll_Dohlmann

Olga Kirstine Andersen1887

Name
Olga Kirstine Andersen
Birth December 19, 1887 29 26
Alias
Olga Kirstine Dohlmann f. Andersen

Christening April 2, 1888 (Age 3 months)
Death of a motherAnine Georgine Sofie Nielsen
September 16, 1893 (Age 5 years)
MarriageIngolf Hjalmar DohlmannView this family
May 14, 1908 (Age 20 years)
Birth of a daughter
#1
Inga Elise Dohlmann
December 9, 1909 (Age 21 years)
Christening of a daughterInga Elise Dohlmann
April 12, 1910 (Age 22 years)
Birth of a daughter
#2
Birte Agnete Dohlmann
March 2, 1913 (Age 25 years)
Christening of a daughterBirte Agnete Dohlmann
May 11, 1913 (Age 25 years)
Birth of a son
#3
Peer Traugott Dohlmann
March 26, 1916 (Age 28 years)
Christening of a sonPeer Traugott Dohlmann
June 11, 1916 (Age 28 years)
Death of a fatherChristen Elius Andersen
August 22, 1920 (Age 32 years)
Death of a husbandIngolf Hjalmar Dohlmann
about 1975 (Age 87 years)

Death of a sonPeer Traugott Dohlmann
April 3, 1989 (Age 101 years)
Burial of a sonPeer Traugott Dohlmann
May 19, 1989 (Age 101 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 17, 1885Silkeborg kirke
2 years
herself
Family with Ingolf Hjalmar Dohlmann - View this family
husband
herself
Marriage: May 14, 1908Frederikshavn kirke
19 months
daughter
3 years
daughter
3 years
son

Shared note
Olga Kirstine Andersen alias Olga Kirstine Dohlmann f. Andersen Født19-12-1887: Olga Kirstine Andersen, f. 19-12-1887 i Frederikshavn og døbt 02-04-1888 i Fr.havns kirke, Horns h, Hjørring amt - datter af købmand Christen Elius Andersen og hustru Georgine Nielsen på 27 år, alias Anine Georgine Sofie Andersen f. Nielsen. Faddere: Rebslager Carl Andersen - f. ca. 1857 i Fr.havn og bror til Christen Elius Andersen - og forældrene. Kilde: KB-opslag 139, nr. 92 Frederikshavn sogn År 1880-1888. KB_C048B_A_004_K05-21-A. Gift 14-05-1908: Ingolf Hjalmar Dohlmann, ungkarl og proprietær i Laasby sogn på 30 år, født 21-03-1878 på Sophievej 5 på Frederiksberg, og pigen Olga Kirstine Andersen på 20 år, i Frederikshavn f. 19-12-1887 samme sted (datter af sparekassedirektør Christen Elius Andersen og afdøde hustru Anine Georgine Sofie Andersen f. Nielsen i Frederikshavn), gifter sig 14-05-1908 i Frederikshavn kirke. Forlovere: Brudens fader i Frederikshavn og proprietær Frits Neukirch, Grauballegaard pr. Silkeborg. Kilde: KB-opslag 135 nr. Frederikshavn s, Horns h, Hjørring amt År 1903-1908. KB_1892_C048B_G_013_0146a-V. Ingolf H. Dohlmann overtager den 1. maj 1906 godset Kalbygaard. (som han ejer fra 1906-1933). I 1934 køber fru Olga Dohlmann Rytterholt (i Svejbæk) og får tinglyst ejerskab den 17. januar 1934. Ægteparret bor på Rytterholt i en længere årrække og begge bliver meget gamle. Ifølge KRAK og siden Telefon-nøglen for Silkeborg og opland bor kaptajn Ingolf Dohlmann på Rytterholt i Svejbæk fra 1934 til 1975. Læs mere under Ingolf Hjalmar Dohlmann's noter. Børn: Ingolf Hjalmar Dohlmann og Olga Kirstine Dohlmann f. Andersen får sammen 3 børn: Inga Elise Dohlmann Birte Agnete Dohlmann Peer Traugott Dohlmann. Folketællinger: FT-1911: Kalbygaard, Låsby sogn: ID 12-2b: Ingolf Dohlmann, f. 21-03-1878 på Frbg., husfar, proprietær, driver land- og skovbrug og tørvefabrikation på Kalbygaard; >> Olga Dohlmann, hans hustru - alias Olga Kirstine Andersen f. 19-12-1887 i Frederikshavn; ID 12-2b1: Inga Elise Dohlmann, f. 09-12-1909 på Kalbygaard, Laasby sogn, Skanderborg amt. deres datter Samt deres tjenestefolk. Kilde: FT-opslag 60. FT1911_0236_00247. FT-1916: Familien Ingolf Hjalmar Dohlmann bor i FT-1916 på Kalbygaard, Låsby sogn. ID 12-2b: Ingolf Hjalmar Dohlmann, landmand, f. 21-03-1878 på Frbg. >> Olga Dohlmann, hans hustru - alias Olga Kirstine Dohlmann f. Andersen, f. 19-12-1887 deres 2 døtrene: ID 12-2b1: Inga Elise Dohlmann, f. 09-12-1909 på Kalbygaard og ID 12-2b2: Birte Dohlmann f. 02-03-1913 på Kalbygaard Kilde: FT-opslag 57-58. Kalbygaard, Laasby sogn. Skanderborg amt. FT1916_00177_00358. FT-1921: Familien Ingolf Dohlmann bor på Kalbygaard, Låsby sogn: ID 12-2b: Ingolf Dohlmann, f. 21-03-1876. Tilflyttet sognet i 1905 fra Alsted; >> Olga Dohlmann, f. 19-12-1887 i Frederikshavn, hans hustru, tilflyttet sognet i 1908 fra Fr.havn; deres børn: ID 12-2b1: Inga Elise Dohlmann, f. 09-12-1909 i Laasby; ID 12-2b2: Birthe Agnete Dohlmann, f. 02-03-1913 i Laasby; ID 12-2b3: Peer Traugott Dohlmann, f. 26-03-1916 i Laasby. Kilde: FT-opslag 89-90 FT1921_00561_01067.