Correll_Dohlmann

Maren Jensen1872

Name
Maren Jensen
Birth May 8, 1872
Alias
Maren Schrøder f. Jensen

Christening June 21, 1872 (Age 44 days)
MarriageNiels Peter SchrøderView this family
March 10, 1900 (Age 27 years)
Death

Family with Niels Peter Schrøder - View this family
husband
herself
Marriage: March 10, 1900i hjemmet, Svendborg Vor Frue sogn

Shared note
Maren Jensen alias Maren Schrøder f. Jensen Født: 08-05-1872 i Torsted sogn, Hundborg herred, Thisted amt og døbt 21-06-1872 i Torsted kirke, Hundborg herred - datter af gårdmand i Torsted, Mads Jensen Skaarup og hustru Anne Kirstine Madsen på 28 år, af Torsted. Kilde: KB-opslag 24, nr. 3. Torsted sogn. Hundborg herred. Thisted amt. K.M. År 1866-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=170697#170697,28657575 Gift 10-03-1900: Ungkarl Niels Peter Schrøder, kørekarl, Svendborg Øksenbjerg (f. 08-07-1870 i Randers, søn af ugift Ane Kathrine Lund og farversvend Peter Schrøder; moderen bor i København; fattigattester fra Randers 24. februar: Svendborg 7. marts; Vester Hæsinge Sandholts Lyndelse 8. marts; Oure Vejstrup 9. marts - 1900) gifter sig den 10-03-1900 i hjemmet, Svendborg Vor Frue sogn med pige Maren Jensen, f. 08-05-1872 i Torsted sogn, Hundborg herred (Thisted amt), datter af gårdejer i Torsted, Mads Jensen Skaarup og nu afdøde hustru Anne Kirstine Madsen. Bruden bor i Svendborg Grubbemøllestræde. Ægteviet if. kongebrev. Viet af sognepræst R. Prip i hjemmet iht. kgl. bevilling af 1. marts 1900. Ingen lysning i h.t. kgl. bevilling af 1. marts 1900. Forlovere: Detaillist Jens Adolf Leonhardsen og portør Jens Tofting Jensen, begge af Svendborg. Kilde: KB-opslag 84, nr. 3. Svendborg Vor Frue sogn. K.M. År 1892-1901. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=181437#181437,30806718 7 børn i ægteskabet - se under ægtefællens noter. Læs selv mere på hjemmesiden. Bornstein: om Niels Peter Schrøder http://born2b.dk/webtrees/individual.php?pid=I50&ged=tree1 om Maren Jensen: http://born2b.dk/webtrees/individual.php?pid=I51&ged=tree1 Folketællinger: Folketælling 1901 for Gudme Sogn, Gudme Herred, Svendborg Amt: Husliste 18 - Gudme, Matr. Nr. 39b. Ejerens Navn; Morten Nielsen. 1. Morten Nielsen, 12. februar 1856, Gift, Gudme Sogn, Husfader, Skomagermester, Husejer, Gift, 1883, Børn 3 Kjertha Kjelberg, 16. maj 1851, Gift, Sverige, 1882, Sverige, Husmoder, Jenny Margrethe Nielsen, 5. januar 1891, Gift, Gudme Sogn, Barn, 2. >> Niels Peter Schrøder, 8. juli 1870, Gift, Randers, 1900, Svendborg, Husfader, Jernbanearbejder, Gift, 1900, Børn 1 Maren Jensen, 2. maj 1872, Gift, Sjørup Sogn (læs: Torsted sogn), Thisted Amt, 1900, Svendborg, Husmoder, Johannes Schrøder, 23. marts 1900, Ugift, Svendborg, 1900, Svendborg, Barn, (læs: f. 23. marts 1900 på Øksenbjergvej 1095 i Svendborg Sankt Nikolaj sogn). FT-1911: Svendborg, Sunds, Skaarup, Skaarup Sogns nordlige Distrikt, Gl. Klingstrup, 1a, 118, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1911, A0131: Niels Peter Schrøder, 8.07.1870, gift, Husfader, Røgter, f. i Randers (Flyttet til kommunen i 1909. Sidste opholdssted: Gudbjerg, Svendborg Amt) >> Maren Schrøder, 8.05.1872, gift, Husmoder, Malkekone, Thorsted, Thisted A. Dorthea Schrøder, 23.03.1, ugift, Barn, Gudme Svendborg A. (læs: f. 20-03-1901 i Gudme sogn) Hans ?? Schrøder, 2.08.3, ugift, Barn, Gudme Svendborg A. (læs: Harald Schrøder) Einar Schrøder, 2.08.3, ugift, Barn, Gudme Svendborg A. (læs: Ejnar Schrøder) Agnes Kirstine Schrøder, 5.11.5, ugift, Barn, Gudbjerg Kirstine Mathilde Schrøder, 20.12.7, ugift, Barn, Gudbjerg Johanne Margrethe Schrøder, 21.07.10, ugift, ?? (læs: Skaarup S., Svendborg A.) FT-1925: Svendborg, Sunds, Bregninge (Taasinge), Pederskov, -, 349, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1925, D8339: Niels Peter Schrøder, 08-07 1870 G, Husfader, Arbejdsmand, Randers >> Maren Schrøder, 08-05 1872 G, Husmoder, Sjørring Sogn, Thisted Amt (læs: f. i Torsted sogn) Johanne Margrete Schrøder, 21-07 1910 U, Barn, Skaarup S. Svendborg A. Harry Edgar Jensen, 26-09 1922 U, Plejebarn, Vejstrup, Svendborg A.