Correll_Dohlmann

Mette Kirstine JørgensdatterAge: 74 years17791853

Name
Mette Kirstine Jørgensdatter
Birth February 20, 1779
Alias
Mette Kirstine Hansen, Mette Kristine Jørgensen og Mette Kirstine Lotzf. Jørgensen

Christening February 26, 1779 (Age 6 days)
EngagementMartin LotzView this family
November 25, 1809 (Age 30 years)
MarriageMartin LotzView this family
January 26, 1810 (Age 30 years)
Birth of a son
#1
Martin Frederik Wilhelm Lotz
November 6, 1810 (Age 31 years)
Christening of a sonMartin Frederik Wilhelm Lotz
December 14, 1810 (Age 31 years)
Birth of a son
#2
Jørgen Johan Lotz
April 21, 1817 (Age 38 years)
Christening of a sonJørgen Johan Lotz
June 21, 1817 (Age 38 years)
Birth of a daughter
#3
Regine Johanne Lotz
November 23, 1819 (Age 40 years)
Christening of a daughterRegine Johanne Lotz
January 26, 1820 (Age 40 years)
Death of a husbandMartin Lotz
June 14, 1824 (Age 45 years)
Marriage of a childMartin Frederik Wilhelm LotzCaroline Amalie RønneView this family
April 5, 1853 (Age 74 years)
Death November 29, 1853 (Age 74 years)
Burial December 7, 1853 (8 days after death)
Family with Martin Lotz - View this family
husband
herself
Marriage: January 26, 1810Skælskør kirke
9 months
son
6 years
son
3 years
daughter
Regine Johanne Lotz
Birth: November 23, 1819 46 40Skælskør sogn
Death: June 10, 1896Skælskør sogn

Shared note
Mette Kirstine Jørgensdatter alias Mette Kirstine Hansen, Mette Kristine Jørgensen og Mette Kirstine Lotz f. Jørgensen Født: 20-02-1779 i Skælskør (lørdag eftermiddag) - datter af Jørgen Hansen, smed og hustru Johanne Hansdatter Lerke. Båret til dåben fredag den 26. ejusdem af Kirsten Hansdatter Niels Lerkes. Medfulgte Thrine Rasmusdatter Herløw Snedkers. Mandsfaddere; Hans Jochum Slagter. Christen Rasmussen, Snedker, og Jørgen Olsen, Skomager. Kilde: KB-opslag 32, side 60. Skælskør sogn. E.M. År 1760-1815. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155593#155593,26001524 Forlovet 25-11-1809 hr. Martin Lotz, borger og murermester her i Skælskør, med Mette Jørgensdatter. Gift 26-01-1810: Parret ægteviet 26-01-1810 i Skælskør kirke. Kilde: KB-opslag 121. Skælskør sogn. E.M. År 1760-1815. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155593#155593,26001613 Død 29-11-1853: Mette Kirstine Lotz dør 29-11-1853 i Skælskør, 74 år gl., og bliver begravet 07-12-1853 på Skælskør kirkegård. Enke efter murermester Lotz. Anmærkning: I bedste jord og klokkerne ringede. Kilde: KB-opslag 303, nr. 9. Skælskør sogn. K.M. År 1836-1855. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155596#155596,26002330 Folketællinger: FT-1834: Sorø, Vester Flakkebjerg, Skælskør Købstad, Adelgaden 60, F 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C7683: >> Mette Lotz, 55, Enke, Lever af Kiøbmandshandel Martin Lotz, 23, Ugift, Hendes Børn, Handelsbetjent Jørgen Lotz, 17, Ugift, Hendes Børn Regine Lotz, 14, Ugift, Hendes Børn Peder Jørgensen 32, Ugift, Tjenestekarl Dorthea Cryts, 30, Ugift, Tjenestepige Karen Nielsen, 19, Ugift, Tjenestepige FT-1840: Sorø, Vester Flakkebjerg, Skælskør Købstad, Adelgaden - søndreside, , No 60, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C8706: >> Mette Lotz, 60, Enke, , Driver Smaa handel Frederik Lotz, 30, Ugift, Enkens børn, kiøbmand Jørgen Lotz, 22, Ugift, Enkens børn Regine Lotz, 20, Ugift, Enkens børn Jens Budin, 49, Ugift, Tjenestefolk Jens Larsen, 25, Ugift, Tjenestefolk Marn Hansdatter, 22, Ugift, Tjenestefolk Magrethe Nielsdatter 23, Ugift, Tjenestefolk FT-1845: Sorø, Vester Flakkebjerg, Skælskør Købstad, 60, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C4416: >> Mette Christine Lotz, 66, Enke, , ?, Skælskør Frederik Lotz, 35, Ugift, Købmand, hendes søn, Skælskør Jørgen Lotz, 27, Ugift, Handelsbetjent, hendes søn Skælskør Regine Lotz, 24, Ugift, Hendes datter, Skælskør Helenus Dyrehauge, 18, Ugift, , Handelslærling, København Jens Larsen, 31, Ugift, Tjenestefolk, Haarløv Hans Hansen, 28, Ugift, Tjenestefolk, Magleby sogn Frantz Fløgstrup, 19, Ugift, Tjenestefolk, Eggeslevmagle sogn Morten Hansen, 33, Ugift, Tjenestefolk, Boeslunde sogn Maren Hansen, 28, Ugift, Tjenestefolk, Skælskør Mine Hansen, 25, Ugift, Tjenestefolk, Skælskør FT-1850: Sorø, Vester Flakkebjerg, Skælskør Købstad, Skjelskør, Adelgade, No 60, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C6637: >> Mette Lotz, 72, Enke, Smaahandel, Skjelskør Frederik Lotz, 40, Ugift, Hendes søn, Kjøbmand, Skjelskør Jørgen Lotz, 32, Ugift, Hendes søn, handelsbetjent, Skjelskør Regine Lotz, 29, Ugift, Hendes datter, medhjælper, Skjelskør Carl Larsen, 18, Ugift, Hendes handelslærling, Kiøbenhavn Christen Christensen, 27, Ugift, Hendes tjenestekarl, Ørslev, Sorø Amt Jens Christoffersen, 28, Ugift, Hendes tjenestekarl, Tjærebye, Sorø Amt Peder Nielsen, 18, Ugift, , Hendes tjenestekarl, Maglebye, Sorø Amt Lene Jensen, 20, Ugift, , Hendes tjenestepige, Skjelskør Maren Hansdatter, 31, Ugift, , Hendes tjenestepige, Skjelskør Sidsel Jensdatter, 20, Ugift, , Hendes tjenestepige, Ørslev, Sorø Amt