Correll_Dohlmann

Ellen Hedevig Sophie Aude AndersenAge: 81 years18871969

Name
Ellen Hedevig Sophie Aude Andersen
Birth July 11, 1887
Alias
Ellen Hedvig Sophie Aude Harboe f. Andersen

Hjemmedøbt August 10, 1887 (Age 30 days)
Christening August 19, 1887 (Age 39 days)
Birth of a daughter
#1
Else Marie Dorothea Gunnersen Harboe
June 8, 1914 (Age 26 years)
Christening of a daughterElse Marie Dorothea Gunnersen Harboe
July 12, 1914 (Age 27 years)
Birth of a son
#2
Niels Mattias Gunnersen Harboe
March 28, 1918 (Age 30 years)
Christening of a sonNiels Mattias Gunnersen Harboe
May 12, 1918 (Age 30 years)
Birth of a daughter
#3
Karen Gunnersen Harboe
April 3, 1925 (Age 37 years)
Christening of a daughterKaren Gunnersen Harboe
May 10, 1925 (Age 37 years)
Marriage of a childElse Marie Dorothea Gunnersen HarboeView this family
April 26, 1941 (Age 53 years)
Marriage of a childNiels Mattias Gunnersen HarboeView this family
June 25, 1942 (Age 54 years)
Marriage of a childKaren Gunnersen HarboeView this family
April 20, 1950 (Age 62 years)
Death of a husbandJørgen Gotfred Thuerecht Gunnersen Harboe
March 13, 1959 (Age 71 years)

Burial of a husbandJørgen Gotfred Thuerecht Gunnersen Harboe
March 17, 1959 (Age 71 years)
Death May 5, 1969 (Age 81 years)
Burial May 9, 1969 (4 days after death)
Family with Jørgen Gotfred Thuerecht Gunnersen Harboe - View this family
husband
herself
daughter
4 years
son
daughter
Private
son
Private
daughter
Karen Gunnersen Harboe
Birth: April 3, 1925 46 37Emmerlev Præstegård, S. Sejerslev, Emmerlev sogn, Højer herred
Death: September 20, 1989

Shared note
Ellen Hedevig Sophie Aude Andersen alias Ellen Hedvig Sophie Aude Harboe f. Andersen Født: 11-07-1887 i Assens, Båg herred og hjemmedøbt der 10-08-1887. Fremstillet 19-08-1887 i Assens kirke - datter af købmand Carl Sophus Andersen og hustru Marie Dorthea Aude, 32 år, Assens. Kilde: KB-opslag 92, nr. 42. Assens sogn. Båg herred. K.M. År 1886-1892 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=178547#178547,30288660 Gift 22-05-1913: Ungkarl Jørgen Gotfred Thuerecht Gunnersen Harboe, sognepræst i Tørring (f. 01-09-1878 i Smidstrup, Eggeslevmagle sogn, søn af agerbruger Gunner Gunnersen Harboe og hustru Meta Emilie Kirstine Lotz) gifter sig 22-05-1913 i Assens kirke med pige Ellen Hedvig Sophie Aude Andersen (f. 11-07-1887 i Assens, datter af købmand Carl Sophus Andersen og hustru Marie Dorthea Aude). Vidner: Fhv. brygger Gunner Gunnersen Harboe, Hellerup (brudgommens far) og købmand Carl Sophus Andersen, Assens (brudens far). Kilde: KB-opslag 196, nr. 10. Assens sogn. Båg herred. K.M. År 1910-1914. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=178552#178552,30289930 Død 05-05-1969: Ellen Hedvig Sophie Aude Harboe f. Andersen dør 05-05-1969 på Centralsygehuset, Tveje-Merløse sogn, Holbæk amt, 81 år gl. Hun bliver begravet 09-05-1969 på Holmens kirkegård, Kbh. Født 11-07-1887 i Assens, datter af købmand Carl Sophus Andersen og hustru Marie Dorthea Aude. Enkefrue af "Nyropgård", Kirke Sonnerup sogn, Voldborg herred, Roskilde amt. Var enke efter afdøde sognepræst Jørgen Gotfred Thuerecht Gunnersen Harboe (død d. 13-03-1959). Sidste fælles bopæl: Sortedam Dossering 45, st., København N. Anmærkning: Begravelsen tilmeldt her (Tveje Merløse sogn) den 13-05-1969. Kilde: KB-opslag 124, nr. 78. Tveje Merløse sogn. K.M. År 1968-1970. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157890#157890,26510122 Gravsted - se: http://www.oernen.dk/Krkgrd/holmen/holmen_visbilled.php?img=./pics/X30220.JPG&ned=331&hen=190 5 børn i ægteskabet: Se under ægtefællens noter. Adresser: September 1948: Pastor emeritus Jørgen Gotfred Thuerecht Gunnersen Harboe og hustru Ellen Hedvig Sophie Aude Andersen, Skovgård pr. Fodby April 1950: Pastor emeritus Jørgen Gotfred Thuerecht Gunnersen Harboe og hustru Ellen Hedvig Sophie Aude Andersen, Hasselvej 27, Virum. Marts 1959: Pastor emeritus Jørgen Gotfred Thuerecht Gunnersen Harboe og hustru Ellen Hedvig Sophie Aude Andersen, Sortedam Dossering 45, st., København N. Maj 1969: "Nyropgård", Kirke Sonnerup sogn, Voldborg herred, Roskilde amt.