Correll_Dohlmann

Else Marie Dorothea Gunnersen HarboeAge: 90 years19142005

Name
Else Marie Dorothea Gunnersen Harboe
Birth June 8, 1914 35 26
Alias
Else Marie Dorothea Gunnersen Wandall f. Harboe

Christening July 12, 1914 (Age 34 days)
Death of a paternal grandfatherGunner Gundersen Harboe
August 11, 1915 (Age 14 months)
Birth of a brotherNiels Mattias Gunnersen Harboe
March 28, 1918 (Age 3 years)
Occupation
Lægeautoriseret massøse

Christening of a brotherNiels Mattias Gunnersen Harboe
May 12, 1918 (Age 3 years)
Birth of a sisterKaren Gunnersen Harboe
April 3, 1925 (Age 10 years)
Christening of a sisterKaren Gunnersen Harboe
May 10, 1925 (Age 10 years)
Death of a paternal grandmotherMeta Emilie Kirstine Lotz
January 1, 1937 (Age 22 years)
MarriageView this family
April 26, 1941 (Age 26 years)
Death of a fatherJørgen Gotfred Thuerecht Gunnersen Harboe
March 13, 1959 (Age 44 years)

Death of a motherEllen Hedevig Sophie Aude Andersen
May 5, 1969 (Age 54 years)
Death of a sisterKaren Gunnersen Harboe
September 20, 1989 (Age 75 years)

Death March 2005 (Age 90 years)

Family with parents - View this family
father
mother
herself
4 years
younger brother
sister
Private
brother
Private
younger sister
Karen Gunnersen Harboe
Birth: April 3, 1925 46 37Emmerlev Præstegård, S. Sejerslev, Emmerlev sogn, Højer herred
Death: September 20, 1989
… … + Else Marie Dorothea Gunnersen Harboe - View this family
herself
Marriage: April 26, 1941Munke Bjergby kirke

Shared note
Else Marie Dorothea Gunnersen Harboe alias Else Marie Dorothea Gunnersen Wandall f. Harboe Født: 08-06-1914 i Tørring Præstebolig, Tørring by, Tørring sogn, Vrads herred og døbt 12-07-1914 i Tørring kirke, Vrads herred. Datter af sognepræst Jørgen Gotfred Thuerecht Gunnersen Harboe på 35 år og hustru Ellen Hedvig Sophie Aude Andersen på 26 år, Tørring Præstebolig, Tørring by. Dåbshandlingen foretaget af sognepræsten (barnets far). Faddere: Bryggeriejer Gunner Gunnersen Harboe af Hellerup og hustru Metha Emilie Kirstine f. Lotz som bærer barnet. Brygger Frederik Martin Vilhelm Gunnersen Harboe af Skælskør og hustru Anna Margrethe f. Smith. Ugift Ernestine Emilie Aurelia Bache af Helsingør. Fabrikant Vilhelm Andersen af Odense. Sidstnævnte forhindret i at give møde ved dåben. Forældrene viet 22-05-1913 i Assens kirke. Kilde: KB-opslag 97, nr. 10. Tørring sogn, Vrads herred, Skanderborg amt. K.M. År 1904-1914. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=171064#171064,28714553 Erhverv: Lægeautoriseret massøse Gift 26-04-1941: Hans Heugh Wandall, ugift læge (dr. med.), Rigshospitalet, Kbh. (f. 10-01-1914 i Solbjerg sogn, Frbg., søn af fhv. fængselsinspektør Johan Christian Heugh Wandall og hustru Edel Fredsigne Gandrup, Classensgade 17, Kbh.) gifter sig 26-04-1941 i Munke Bjergby kirke med Else Marie Dorothea Gunnersen Harboe, ugift lægeautoriseret massøse af Munke Bjergby Præstegård (f. 08-06-1914 i Tørring sogn, Skanderbrog amt, datter af sognepræst Jørgen Gotfred Thuerecht Gunnersen Harboe og hustru Ellen Hedvig Sophie Aude Andersen, Munke Bjergby. Vielsen foretaget af foretaget af sognepræsten (brudens far). Vidner: Brudeparrets fædre. Kilde: KB-opslag 138, nr. 4. Munke Bjergby sogn. K.M. År 1939-1946 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153762#153762,25625029 Død marts 2005: Else Marie Dorothea Gunnersen Wandall f. Harboe dør i marts 2005, 90 år gl. Kilde: http://noblecircles.com/genealogy/getperson.php?personID=I191754&tree=tree1 2 børn i ægteskabet. Ægtefælle: Hans Heugh Wandall Dr.med., Cand.med., Overlæge, Direktør ved Københavns Universitets Institut i Experimental Kirurgisk Forskning Hans Heugh Wandall IN MEMORIAM 10.1.1914-15.12.2003 Hans Heugh Wandall døde den 15. december 2003. Dermed blev den danske lægestand en sjælden personlighed fattigere. Kilde: Ugeskrift for Læger ? 2. februar 2004, nr. 6 http://www.dis-danmark.dk/forum/read.php?1,75032,75032 Hans Heugh Wandall's forældres vielse den 18-04-1912: Ungkarl, cand. theol. (siden fængselsinspektør) Johan Christian Heugh Wandall på 27 år, boende Vingaardstræde 13, 2. sal - eller 132 (f. 19-04-1884, søn af manufakturhandler Julius Emil Bech Wandall og hustru Anna O. f. Frederiksen) gifter sig 18-04-1912 i Sankt Thomas kirke, Frbg. med pigen Edel Fredsigne Gandrup på 28 år, boende Dr. Abildgaards Alle 7, 1. sal (f. 16-08-1883 i Nykøbing, datter af inspektør af Borgerskolen i Nykøbing, cand. theol. Charles Emil Gandrup og hustru Agnes H. Melchior). Kilde: KB-opslag 40, nr. 7. Sankt Thomas sogn, Frbg. K.M. År 1909-1926 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156258#156258,26176905