Correll_Dohlmann

Dagmar Cecilie Rasmussen1891

Name
Dagmar Cecilie Rasmussen
Birth December 21, 1891
Alias
Dagmar Cecilie Alexander f. Rasmussen

Christening February 21, 1892 (Age 2 months)
MarriageCamillo Frederik AlexanderView this family
May 8, 1915 (Age 23 years)
Birth of a son
#1
Helge Alexander
July 28, 1916 (Age 24 years)
Christening of a sonHelge Alexander
September 10, 1916 (Age 24 years)
Birth of a son
#2
Dreng Alexander
July 27, 1921 (Age 29 years)
Birth of a son
#3
Dreng Alexander
July 27, 1921 (Age 29 years)
Birth of a son
#4
Dreng Alexander
July 27, 1921 (Age 29 years)
Death of a sonDreng Alexander
July 27, 1921 (Age 29 years)
Death of a sonDreng Alexander
July 27, 1921 (Age 29 years)
Death of a sonDreng Alexander
July 28, 1921 (Age 29 years)
Burial of a sonDreng Alexander
July 29, 1921 (Age 29 years)
Burial of a sonDreng Alexander
July 29, 1921 (Age 29 years)
Burial of a sonDreng Alexander
July 29, 1921 (Age 29 years)
Death

Family with Camillo Frederik Alexander - View this family
husband
herself
Marriage: May 8, 1915Vor Frue kirke, Kbh.
15 months
son
5 years
son
Dreng Alexander
Birth: July 27, 1921 34 29Thurøvej 16, Frbg. i Godthåbs sogn
Death: July 27, 1921Thurøvej 16, Frbg. i Godthåbs sogn
son
Dreng Alexander
Birth: July 27, 1921 34 29Thurøvej 16, Frbg. i Godthåbs sogn
Death: July 28, 1921Thurøvej 16, Frbg. i Godthåbs sogn
son
Dreng Alexander
Birth: July 27, 1921 34 29Thurøvej 16, Frbg. i Godthåbs sogn
Death: July 27, 1921Thurøvej 16, Frbg. i Godthåbs sogn

Shared note
Dagmar Cecilie Rasmussen alias Dagmar Cecilie Alexander f. Rasmussen Født: 21-12-1891 i Sankt Matthæus sogn, Kbh. og døbt 21-02-1892 i Sankt Matthæus kirke, Kbh. - datter af smed Lars Peter Rasmussen og hustru Jensine Hansen, Gasvej 12, 1. sal, Kbh. Kilde: KB-opslag 341, nr. 1116. Sankt Matthæus sogn, Kbh. K.M. År 1889-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156015#156015,26109030 Gift 08-05-1915: Ungkarl, overtrykker, Camillo Frederik Alexander på 28 år, boende Guldborggade 19, 4. sal, Frbg. (f. 10-09-1886 på Frbg, søn af afdøde stentrykker Arnold Martin Alexander og hustru Mette Augusta Christine f. Florin, boende Godthåbsvej 10B, Frbg.) gifter sig den 08-05-1915 i Vor Frue kirke, Kbh. med ugift Dagmar Cecilie Rasmussen på 23 år, boende Larsbjørnstræde 7, 3. sal, Kbh. (f. 21-12-1891 i Sankt Matthæus sogn, datter af smed Lars Peter Rasmussen og hustru Jensine f. Hansen, boende Larsbjørnstræde 7, 3. sal, Kbh.). Vidner: Kemigraf Axel Johan Martin Alexander, Godthåbsvej 10B, Frbg. (brudgommens bror) og smed Lars Peter Rasmussen, Larsbjørnstræde 7, 3. sal, Kbh., brudens far) Kilde: KB-opslag 45, nr. 41. Vor Frue kirke, Kbh. K.M. År 1914-1919. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158997#158997,26726820 Folketællinger: FT-1916: Thurøvej 16, 1. sal, th., Frbg. i Godthåbs sogn: >> ID 127-1d1b4: Camillo Frederik Alexander, f. 10-09-1886 på Frbg., gift, husfar, kunstkobbertrykker, Nationalbankens Seddeltrykkeri Dagmar Cecilie Alexander, f. 21-12-1891 i Sankt Matthæus sogn, Kbh., gift, husmor Kilde: FT-opslag 168-169 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=73164#73164,13185272 FT-1921: Thurøvej 16, 1. sal, th., Frbg. i Godthåbs sogn: ID 127-1d1b4: Camillo Frederik Alexander, f. 10-09-1886 på Frbg., gift, husfar, overtrykker, Nationalbankens Seddeltrykkeri >> Dagmar Cecilie Alexander, f. 21-12-1891 i Sankt Matthæus sogn, Kbh., gift, husmor ID 127-1d1b4a: Helge Alexander, f. 28-07-1916 på Frbg., barn Kilde: FT-opslag 65 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=81066#81066,13664340 FT-1925 - 5. nov.: Thurøvej 16, 1. sal, th., Frbg. i Godthåbs sogn: ID 127-1d1b4: Camillo Frederik Alexander, f. 10-09-1886 på Frbg., gift, husfar, overtrykker, Nationalbankens Seddeltrykkeri >> Dagmar Cecilie Alexander, f. 21-12-1891 i Sankt Matthæus sogn, Kbh., gift, husmor ID 127-1d1b4a: Helge Alexander, f. 28-07-1916 på Frbg., barn Kilde: FT-opslag 73 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=93948#93948,15590468 FT-1930 - 5. nov.: Thurøvej 16, 1. sal, th., forhus, Frbg. i Godthåbs sogn: ID 127-1d1b4: Camillo Frederik Alexander, f. 10-09-1886 på Frbg., gift i 1915, husfar, overtrykker, Nationalbankens Seddeltrykkeri - 1 levende og 3 døde børn i ægteskabet >> Dagmar Cecilie Alexander, f. 21-12-1891 i Sankt Matthæus sogn, Kbh., gift i 1915, husmor - 1 levende og 3 døde børn i ægteskabet ID 127-1d1b4a: Helge Alexander, f. 28-07-1916 på Frbg., barn Kilde: FT-opslag 153 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=110870#110870,17112169 FT-1940 - 5. nov.: Brøndlunds Alle 55, Hellerup, Gentofte kommune: ID 127-1d1b4: Camillo Frederik Alexander, f. 10-09-1886 på Frbg., gift 08-05-1915, husfar, overtrykker, Seddeltrykkeriet, Danmarks Nationalbank >> Dagmar Cecilie Alexander, f. 21-12-1891 i Sankt Matthæus sogn, Kbh., gift 08-05-1915, husmor ID 127-1d1b4a: Helge Alexander, f. 28-07-1916 på Frbg., ugift, barn Kilde: FT-opslag 45-46 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=240582#240582,45976391 07-06-1942: Kunst- og kobbertrykker Camillo Frederik Alexander og hustru Dagmar Cecilie Alexander f. Rasmussen bor da på Brøndlunds Alle 55, Hellerup.