Correll_Dohlmann

Margit Eugenie Berg1890

Name
Margit Eugenie Berg
Birth June 27, 1890
Alias
Eugenie Margit Alexander og Margit Eugenie Alexander f. Berg

Death

Family with Leo Alexander - View this family
husband
herself
son
Private
Leo Alexander + Alice Sofia Hedman - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: before February 1, 1916
Divorce: October 5, 1921Skilt ved bevilling

Shared note
Margit Eugenie Berg alias Eugenie Margit Alexander og Margit Eugenie Alexander f. Berg Født: 27-06-1890 i Aspedammen, Id Præstegjald, Norge - datter af stationsmester Kjøstel Berg og hustru Jakobine f. Tandberg, Arncherge (?) Norge Gift 13-11-1921: Fraskilt Leo Alexander, restauratør, Torvegade 21, Kbh. (f. 19-12-1889 i Sankt Matthæus sogn, Kbh., søn af postbud Rudolf Ferdinand Rosalius Alexander og hustru Emma Hulda Marie f. Nielsen, Nordre Fasanvej 131, Frbg. - ved bevilling fra Norge 05-10-1921 skilt fra Alice Sofia f. Hedman) gifter sig 13-11-1921 i Vor Frelsers kirke, Kbh. med pige Margit Eugenie Berg, Torvegade 21, Kbh. (f. 27-06-1890 i Aspedammen, Id Præstegjald, Norge, datter af stationsmester Kjøstel Berg og hustru Jakobine f. Tandberg, Arncherge (?) Norge). Vidner: Brudgommens far og fhv. inspektør A. Sivertsen, Rolfsvej 8, 2. sal. Kilde: KB-opslag 191, nr. 120. Vor Frelsers sogn, Kbh. K.M. År 1916-1922. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158892#158892,26698952 Folketællinger: FT-1930 - 25. nov.: Østerbrogade 128, forhuset, 1. sal, Kbh.: ID 127-1d1d3: Leo Alexander, f. 19-12-1889 i Kbh., gift 13-11-1921, husfar, restauratør, 1 levende barn og 0 døde i ægteskabet >> Margit Eugenie Alexander, f. 27-06-1890 i Norge, gift 13-11-1921, husmor, 1 levende barn og 0 døde i ægteskabet ID 127-1d1d3a: Arne Alexander, f. 28-08-1922 i Kbh., ugift, søn Emma Hulda Marie Alexander, f. 13-05-1863 i Kbh., enke, farmor, Pensionist, Postvæsnet Kilde: FT-opslag 994 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=104272#104272,16503150 FT-1940 - 25. nov.: Amagerbrogade 258, Kbh. S. ID 127-1d1d3: Leo Alexander, f. 19-12-1889 i Kbh., gift 13-11-1921, husfar, restauratør, Cafe Vejland, Amagerbrogade 258. >> Eugenie Margit Alexander, f. 27-06-1890 i Norge, gift 13-11-1921, husmor, hjælper med rengøring og opvask samt madlavning ID 127-1d1d3a: Arne Alexander, f. 28-08-1922 i Kbh., ugift, søn, seminarieelev, Blaagaard Seminarie Emma Hulda Marie Alexander, f. 13-05-1863 i Kbh., enke, farmor, Pensionist, Postvæsnet Kilde: FT-opslag 761 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=237877#237877,45208059