Correll_Dohlmann

Anine Georgine Sofie NielsenAge: 32 years18611893

Name
Anine Georgine Sofie Nielsen
Birth March 4, 1861
Alias
Anine Georgine Sofie Andersen f. Nielsen

Christening October 17, 1861 (Age 7 months)
MarriageChristen Elius AndersenView this family
November 17, 1885 (Age 24 years)
Birth of a daughter
#1
Olga Kirstine Andersen
December 19, 1887 (Age 26 years)
Christening of a daughterOlga Kirstine Andersen
April 2, 1888 (Age 27 years)
Death September 16, 1893 (Age 32 years)
Burial September 22, 1893 (6 days after death)
Shared note
Anine Georgine Sofie Nielsen alias Anine Georgine Sofie Andersen f. Nielsen Født: 04-03-1861 i Silkeborg og døbt 17-10-1861 i Silkeborg kirke - datter af murmester Poul Nielsen og hustru Karen Jensen på 39 år i Silkeborg. Moderen født ca. 1822. Kilde: KB-opslag 58, nr. 8. Silkeborg, Gjern herred. År 1861-1867. KB_C396B_B_002_K02-28-A. Gift 17-11-1885: Ungkarl Christen Elius Andersen, 27 år gl. (f. 24-08-1858 i Frederikshavn - søn af rebslager Andreas Andersen). Conf. forretningsbestyrer i Frederikshavn - gifter sig 17-11-1885 i Silkeborg kirke med pigen Georgine Anine Sofie Nielsen på 24 år, f. 4-03-1861 i Silkeborg - datter af murmester Poul Nielsen i Silkeborg. Conf. hjemme. Kilde: KB-opslag 244, nr. 18. Silkeborg, Gjern herred. År 1881-1890. KB_C396B_B_005_K09-05-A. Død 16-09-1893: Anine Georgine Sofie Andersen f. Nielsen dør 16-09-1893 i Frederikshavn, 32 år gl. og bliver begravet 22-09-1893 på Frederikshavn kirkegård. Gift med købmand Christen Elius Andersen i Frederikshavn. Kilde: KB-opslag 149, nr. 27. Frederikshavn, Horns. År 1892-1896. KB_1892_C048B_G_011_0168a-DK.