Correll_Dohlmann

Karen Dorthea Waagø1884

Name
Karen Dorthea Waagø
Birth October 23, 1884
Alias
Karen Dorthea Waagø Alexander f. Waagø

Christening April 6, 1885 (Age 5 months)
Death of a husbandAxel Johan Martin Alexander
1972 (Age 87 years)

Death

Family with Axel Johan Martin Alexander - View this family
husband
herself
son
Private
son
Private

Shared note
Karen Dorthea Waagø alias Karen Dorthea Waagø Alexander f. Waagø Oprindelig døbt Karen Dorthea Sørensen *) Født: 23-10-1884 i Virum, Kongens Lyngby sogn og døbt 06-04-1885 i Lyngby kirke, Kgs. Lyngby sogn - datter af gartner Carl Gustav Sørensen og hustru Christine Mathilde Thomsen på 29 år, af Virum. *) Faderen siden taget navneforandring til familienavnet: Waagø. Kilde: KB-opslag 171, nr. 69. Kongens Lyngby sogn. K.M. År 1882-1892 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152892#152892,25457482 Gift 19-05-1916: Ungkarl, kemigraf Axel Johan Martin Alexander, boende Godthåbsvej 10 B, 1. sal, Frbg.; fremtidig bopæl: Kathrinevej 9, Hellerup (f. 08-07-1882 i Kbh., søn af stentrykker Arnold Martin Alexander og hustru Mette Augusta Christine f. Florin) gifter sig 19-05-1916 i Hellerup kirke med pigen Karen Dorthea Waagø, boende Hellerupvej 39, 2. sal, Hellerup sogn (f. 23-10-1884 i Virum, datter af gartner Carl Gustav Sørensen og hustru Christine Mathilde f. Thomsen). Vidner: Handelsgartner Carl Gustav Waagø - brudens far *), Hellerupvej 39, 2. sal, Hellerup og enke Mette Augusta Christine Alexander, Godthåbsvej 10 B, 1. sal, Frbg. Kilde: KB-opslag 94, nr. 23. Hellerup sogn, Kbhvns. amt. K.M. År 1911-1924 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=150935#150935,25036906 Brudens far *) har taget navneforandring til familienavnet: Waagø. 2 sønner i ægteskabet. Folketællinger og bosteder: 10-09-1916: Kemigraf Axel Alexander bor da på Kathrinevej 9, Hellerup. Han står da fadder ved sin nevø Helge Alexander's dåb i Godthåbskirken, Frbg. Helge er søn af kobbertrykker Camillo Frederik Alexander, f. 10-09-1886 på Frbg. og hustru Dagmar Cecilie f. Rasmussen, Thurøvej 16, 1. sal, Frbg. i Godthåbs sogn, Frbg. Parret viet 08-05-1915 i Vor Frue kirke, Kbh. FT-1921: Kathrinevej 9, st., Hellerup, matr. 15 bk - Ejer: Fru K. Waagø Alexander: ID 127-1d1b1: Axel Johan Martin Alexander, f. 08-07-1882 i København, gift, husfar, tilflyttet i 1916 fra Frederiksberg, kemigraf, hos F. Hendriksen, Stormgade 12. >> Karen Dorthea Waagø Alexander, f. 23-10-1884 i Virum, gift, husmor, tilflyttet i 1912 fra Kbh. ID 127-1d1b1a: Jørgen Waagø Alexander, f. 24-05-1917 i Kbh., ugift, søn ID 127-1d1b1b: Arild Alexander, f. 06-11-1918 i Kbh., ugift, søn samt en logerende Kilde: FT-opslag 12 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=80531#80531,13638794 FT-1925 - 5. nov.: Kathrinevej 9, st., Hellerup, matr. 15 bk - Ejer: Fru K. Waagø Alexander: >> Karen Dorthea Waagø Alexander, f. 23-10-1884 i Virum, gift, husmor, reproduktionsarbejder som lille biindtægt ID 127-1d1b1a: Jørgen Waagø Alexander, f. 24-05-1917 i Helligånds sogn, Kbh., ugift, søn ID 127-1d1b1b: Arild Alexander, f. 06-11-1918 i Helligånds sogn, Kbh., ugift, søn Kilde: FT-opslag 14-15 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=93425#93425,15486341