Correll_Dohlmann

Inga Elise Dohlmann1909

Name
Inga Elise Dohlmann
Birth December 9, 1909 31 21
Alias
Lise Dohlmann og Inga Elise Christgau f. Dohlmann

Christening April 12, 1910 (Age 4 months)
Birth of a sisterBirte Agnete Dohlmann
March 2, 1913 (Age 3 years)
Christening of a sisterBirte Agnete Dohlmann
May 11, 1913 (Age 3 years)
Birth of a brotherPeer Traugott Dohlmann
March 26, 1916 (Age 6 years)
Christening of a brotherPeer Traugott Dohlmann
June 11, 1916 (Age 6 years)
Death of a paternal grandmotherThora Georgine Nielsen
December 17, 1918 (Age 9 years)
Death of a maternal grandfatherChristen Elius Andersen
August 22, 1920 (Age 10 years)
Death of a husbandEiner Valdemar Christgau
1969 (Age 59 years)

Death of a fatherIngolf Hjalmar Dohlmann
about 1975 (Age 65 years)

Death of a brotherPeer Traugott Dohlmann
April 3, 1989 (Age 79 years)
Burial of a brotherPeer Traugott Dohlmann
May 19, 1989 (Age 79 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: May 14, 1908Frederikshavn kirke
19 months
herself
3 years
younger sister
3 years
younger brother
Family with Einer Valdemar Christgau - View this family
husband
herself
son
Private
daughter
Private
Einer Valdemar Christgau + Ida Margrethe Rosenquist - View this family
husband
husband’s wife
step-daughter
Private
step-son
step-daughter
Private

Shared note
ID 12-2b1: Inga Elise Dohlmann alias Lise Dohlmann og Inga Elise Christgau f. Dohlmann Født: 09-12-1909 på Kalbygaard, Laasby Sogn, Gjern Herred, Skanderborg amt og døbt 12-04-1910 i Dallerup kirke - datter af (ID 12-2b) Ingolf Hjalmar Dohlmann og hustru Olga Christine Andersen på 22 år. Faddere: Faderen bar Barnet; Rentier Andreas Andersen af Kjøbenhavn; stud.juris. Poul Andreas Andersen; Enkefru Thora Jørgine Dohlmann (alias Thoras Georgine Dohlmann f. Nielsen) og Frøken Ida Kall, alle af Kjøbenhavn; Bankdirektør Elius Andersen (alias barnets morfar Christen Elius Andersen) af Frederikshavn og frøken Emman Nielsen af Silkeborg. Kilde: KB-opslag 158, nr. 15, side 158. Låsby, Gjern herred, Skanderborg amt. År 1892-1918. KB_1892_C394_H_011_0158a-fk. Gift 02-03-1940: Inga Elise Dohlmann (f. 09-12-1909, datter af proprietær Ingolf Hjalmar Dohlmann og hustru Olga Christine Dohlmann f. Andersen) gifter sig borgerligt 02-03-1940 i Søllerød med landsretssagfører Ejnar Valdemar Christgau (f. 24-07-1908 i Viborg købstad, søn af sagfører Peter Valdemar Knud Christgau og Marie Susanne Lohmann). Kilde: Sønnen Peter Valdemars fødsel og dåb. Børn: Inga Elise Dohlmann og Einer Valdemar Christgau får sammen 2 børn: ID 12-2b1a: Peter Valdemar Christgau, gift med Bonnie Gerda Elmenhoff Lund (alias advokat Bonnie Christgau). ID 12-2b1b: Susanne Christgau (alias Susanne Aamund) billedkunstner. Gift 1.g. med erhvervsmanden Asger Joseph Aamund. Gift 2.g. med professor, overlæge, dr. med. Henrik Kehlet Folketællinger: FT-1911: Kalbygaard, Låsby sogn: ID 12-2b: Ingolf Dohlmann, f. 21-03-1878 på Frbg., husfar, proprietær, driver land- og skovbrug og tørvefabrikation på Kalbygaard; Olga Dohlmann, hans hustru - alias Olga Kirstine Andersen f. 19-12-1887 i Frederikshavn; >> ID 12-2b1: Inga Elise Dohlmann, f. 09-12-1909 på Kalbygaard, Laasby sogn, Skanderborg amt. deres datter Samt deres tjenestefolk. Kilde: FT-opslag 60. FT1911_0236_00247. FT-1916: Familien Ingolf Hjalmar Dohlmann bor i FT-1916 på Kalbygaard, Låsby sogn. ID 12-2b: Ingolf Hjalmar Dohlmann, landmand, f. 21-03-1878 på Frbg. Olga Dohlmann, hans hustru - alias Olga Kirstine Dohlmann f. Andersen, f. 19-12-1887 deres 2 døtrene: >> ID 12-2b1: Inga Elise Dohlmann, f. 09-12-1909 på Kalbygaard og ID 12-2b2: Birte Dohlmann f. 02-03-1913 på Kalbygaard Kilde: FT-opslag 57-58. Skanderborg amt. FT1916_00177_00358. FT-1921: Familien Ingolf Dohlmann bor på Kalbygaard, Låsby sogn: ID 12-2b: Ingolf Dohlmann, f. 21-03-1876. Tilflyttet sognet i 1905 fra Alsted; Olga Dohlmann, f. 19-12-1887 i Frederikshavn, hans hustru, tilflyttet sognet i 1908 fra Fr.havn; deres børn: >> ID 12-2b1: Inga Elise Dohlmann, f. 09-12-1909 i Laasby; ID 12-2b2: Birthe Agnete Dohlmann, f. 02-03-1913 i Laasby; ID 12-2b3: Peer Traugott Dohlmann, f. 26-03-1916 i Laasby. Kilde: FT-opslag 89-90 FT1921_00561_01067.