Correll_Dohlmann

Anna Margrethe SmithAge: 73 years18831956

Name
Anna Margrethe Smith
Birth January 7, 1883
Alias
Anna Margrethe Harboe f. Smith

Christening April 29, 1883 (Age 3 months)
Birth of a daughter
#1
Metha Gunnersen Harboe
March 18, 1908 (Age 25 years)
Christening of a daughterMetha Gunnersen Harboe
May 10, 1908 (Age 25 years)
Birth of a son
#2
Frederik Vilhelm Martin Gunnersen Harboe
May 5, 1910 (Age 27 years)
Death of a sonFrederik Vilhelm Martin Gunnersen Harboe
June 25, 1910 (Age 27 years)
Burial of a sonFrederik Vilhelm Martin Gunnersen Harboe
June 28, 1910 (Age 27 years)
Birth of a son
#3
Gunner Gunnersen Harboe
October 21, 1911 (Age 28 years)
Christening of a sonGunner Gunnersen Harboe
December 12, 1911 (Age 28 years)
Marriage of a childHelge Wedell WedellsborgMetha Gunnersen HarboeView this family
June 6, 1930 (Age 47 years)
Marriage of a childChristen Kold PedersenMetha Gunnersen HarboeView this family
July 15, 1941 (Age 58 years)
Death May 10, 1956 (Age 73 years)
Burial May 12, 1956 (2 days after death)
Family with Frederik Vilhelm Martin Gunnersen Harboe - View this family
husband
herself
daughter
2 years
son
18 months
son
daughter
Private

Shared note
Anna Margrethe Smith alias Anna Margrethe Harboe f. Smith Født: 07-01-1883 i Holbæk Sankt Nikolaj sogn og døbt 29-04-1883 i Holbæk Sankt Nikolaj kirke - datter af kobbersmed Carl Christoffer Smith og hustru Hanne Sofie Hansen på 33 år, af Holbæk Kilde: KB-opslag 424, nr. 2. Holbæk Sankt Nikolaj sogn. K.M. År 1858-1889. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151486#151486,25170635 Gift 09-11-1906: Ungkarl, brygmester i Skælskør, Frederik Vilhelm Martin Gunnersen Harboe (f. 28-01-1880, søn af gårdbruger Gunner Gunnersen Harboe og hustru Metha Emilie Kirstine Lotz af Skælskør) gifter sig 09-11-1906 i Holbæk Sankt Nikolaj kirke med pige af Holbæk, Anna Margrethe Smith, f. 07-01-1883 i Holbæk, datter af kobbersmed Carl Christoffer Smith og hustru Hanne Sofie Hansen af Holbæk. Kilde: KB-opslag 82, nr. 29. Holbæk Sankt Nikolaj sogn. K.M. År 1892-1921. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151502#151502,25173743 Død 10-05-1956: Anna Margrethe Harboe f. Smith, dør 10-05-1956 på Spegerborgvej, Skælskør, 73 år gl., og bliver begravet 12-05-1956 på Skælskør kirkegård. Gift med bryggeriejer Frederik Vilhelm Martin Gunnersen Harboe, Spegerborgvej, SKælskør. Født 07-01-1883 i Holbæk Sankt Nikolaj sogn og døbt 29-04-1883 i Holbæk Sankt Nikolaj kirke - datter af kobbersmed Carl Christoffer Smith og hustru Hanne Sofie Hansen. Kilde: KB-opslag 180, nr. 14. Skælskør sogn. V. Flakkebjerg herred. Sorø amt. K.M. År 1941-1957. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155613#155613,26005496 Frederik Vilhelm Martin Gunnersen Harboe og hustru Anna Margrethe Harboe f. Smith får sammen 4 børn. Se ægtefællens noter. Kilde: Side 75, nr. 59 i Slægtsbog for pastor N. M. Harboes og hustru Anna f. Truchs' descendenter - Slægterne Harboe fra Skælskør og Rasmusen fra Korsør af Kirsten Borg m.fl. (3. udgave 1971)