Correll_Dohlmann

Ellen LundAge: 36 years19321969

Name
Ellen Lund
Birth August 8, 1932 37 22
Alias
Ellen Hornung f. Lund

Christening October 2, 1932 (Age 55 days)
Occupation
Husholdningslærerinde

Death May 22, 1969 (Age 36 years)
Burial May 27, 1969 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: April 10, 1930Aarhus Domkirke
2 years
herself
Ellen Lund
Birth: August 8, 1932 37 22Fødeklinikken, Hauserplads 32, Kbh. i Trinitatis sogn, Kbh.
Death: May 22, 1969Rigshospitalet, Kbh.
-15 months
elder brother
Torkel Lund
Birth: May 18, 1931 36 21Fødeklinikken, Hauserplads 32, Kbh. i Trinitatis sogn, Kbh.
Death: June 2, 2009
Family with Private - View this family
husband
Private
herself
Ellen Lund
Birth: August 8, 1932 37 22Fødeklinikken, Hauserplads 32, Kbh. i Trinitatis sogn, Kbh.
Death: May 22, 1969Rigshospitalet, Kbh.
Private + Private - View this family
husband
Private
husband’s wife
Private

Shared note
Ellen Lund alias Ellen Hornung f. Lund Født: 08-08-1932 i Fødeklinikken, Hauserplads 32, Kbh. i Trinitatis sogn, Kbh. og døbt 02-10-1932 i Hellerup kirke, Kbh.- datter af ingeniør, cand. polyt. Otto Lund, f. 06-11-1894 i Sankt Jakobs sogn, Kbh. (KB-opslag 213, nr. 383), og hustru Edith Heimann, f. 31-08-1909 i Frihavns sogn, Kbh. (KB-opslag 218, nr. 54), boende Strandboulevard 20, 1. sal, Kbh. Forældrene viet 10-04-1930 i Aarhus Domkirke. Kilde: KB-opslag 291, nr. 63. Trinitatis sogn, Kbh. K.M. År 1926-1932. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157803#157803,26492192 Erhverv: Husholdningslærerinde Gift 01-04-1958: Fraskilt, befragter, Kaj Hornung, Ordrupvej 81 A, Charlottenlund (Gentofte sogn) (f. 20-05-1922 i Svendborg Vor Frue sogn, søn af repræsentant Philip Gejsler Hornung og hustru Helene Dorthea f. Mortensen, Søndergårdsvej 46, Søborg - brudgommen tidligere gift med Ingrid Maria Elisabeth Hornung f. Olsson) gifter sig 01-04-1958 i Helleruplund kirke, Kbhvns. amt med ugift, husholdningslærerinde Ellen Lund, Ole Olsens Alle 13, Helleruplund sogn (f. 08-08-1932 i Trinitatis sogn, Kbh., datter af civilingeniør Otto Lund og hustru Edith f. Heimann, Ole Olsens Alle 13, Helleruplund sogn). Fælles fremtidig bopæl: Ordrupvej 81 A, Charlottenlund. Vidner: Brudeparrets fædre. Kilde: KB-opslag 202, nr. 6. Helleruplund sogn. K.M. År 1949-1961. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=150956#150956,25042523 Død 22-05-1969: Fuldmægtig Kaj Hornungs hustru Ellen Lund, husholdningslærerinde, dør 22-05-1969 på Rigshospitalet, Kbh., 36 år gl., og bliver begravet 27-05-1969 på Mariebjerg kirkegård. Adresse ved død: Holtebakken 55, Nivå. Gift med fuldmægtig Kaj Hornung i Helleruplund kirke, Kbhvns. amt den 01-04-1958. Født . 08-08-1932 i Trinitatis sogn, datter af Otto Lund og hustru Edith Lund. Kilde: KB-opslag 145, nr. 55. Rigshospitalets Præsteembede. K.M. År 1967-1971. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154770#154770,25833312 Se også døde: KB-opslag 194, side 228. Vangede sogn. K.M. År 1967-1970. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158424#158424,26612929 Mariebjerg Kirkegård er en kirkegård beliggende i Gentofte. Den har ikke tilknyttet nogen kirke. Folketælling og bosteder: FT-1940: Ole Olsens Alle 13, Helleruplund sogn i Gentofte kommune: Otto Lund, f. 06-11-1894 i Sankt Jakobs sogn, Kbh., gift, husfar, ingeniør Edith Lund, f. 31-08-1909 i Frihavns sogn, Kbh., gift, husmor Torkel Lund, f. 18-05-1931 i Trinitatis sogn, Kbh., ugift, søn >> Ellen Lund, f. 08-08-1932 i Trinitatis sogn, Kbh., ugift, datter Karen Elisabeth Nielsen, f. 04-10-1917 i Gudme sogn, ugift husassistent Kilde: FT-opslag 10 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=240876#240876,45999192 Krak 1958: Kai Hornung, fuldmægtig, Ordrupvej 81 A, 4 sal, Charlottenlund Krak 1959-1963: Kai Hornung, fuldmægtig, Nymose Huse 7, Gentofte https://user-9y8ca5x.cld.bz/Kraks-Vejviser-1963-navneregister/247#247