Correll_Dohlmann

Einer Valdemar ChristgauAge: 60 years19081969

Name
Einer Valdemar Christgau
Birth July 24, 1908 38 34
Alias
Ejnar Valdemar Christgau

Christening September 6, 1908 (Age 44 days)
Death of a paternal grandmotherMaren Johanne Pedersen
July 10, 1915 (Age 6 years)
Death of a paternal grandfatherGeorg Leopold Julius Christgau
October 21, 1916 (Age 8 years)
Birth of a son
#1
Torben Christgau
December 9, 1938 (Age 30 years)
Occupation
Landsretssagfører, direktør

Christening of a sonTorben Christgau
February 5, 1939 (Age 30 years)
Death of a fatherPeter Valdemar Knud Christgau
August 17, 1940 (Age 32 years)
Death 1969 (Age 60 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: May 8, 1900Odense Sct. Knuds kirke
8 years
himself
Family with Inga Elise Dohlmann - View this family
himself
wife
son
Peter Valdemar Christgau
daughter
Susanne Christgau
Family with Ida Margrethe Rosenquist - View this family
himself
wife
daughter
Annette Christgau
son
daughter
Jytte Christgau

Shared note
Einer Valdemar Christgau alias Ejnar Valdemar Christgau og Einar Valdemar Christgau Født: 24-07-1908 på Blichersvej 3b, Viborg og døbt 06-09-1908 i Sortebrødre kirke, Viborg - søn af kontorchef Peter Valdemar Knud Christgau (1870-1940) og hustru Marie Susanne Lohmann på 34 år (1874-). Forældrene viet 08-05-1900 i Skt. Knuds kirke, Odense. Faddere: Frøken Marie Flora Christgau, Aarhus; købmand Edvard August Christgau, Odense; Frk. Kirstine Petrea Lohmann, København samt barnets forældre. Kilde: KB-opslag 12, nr. 52. Viborg Søndre sogn. Nørlyng herred. Viborg amt. K.M. År 1908-1914. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=172124#172124,28901808 Note: Sortebrødre Kirke er Viborg Søndre Sogns kirke. Den blev opført i forbindelse med Sortebrødre Kloster i begyndelsen af 1200-tallet. "Sortebrødre" var et andet navn for Dominikanerordenen. Erhverv: Cand.jur. Direktør i DAB - Dansk Almennyttigt Boligselskab af 1942 A/S. Landsretssagfører, beskikkelse i 1936. Direktør i SAS - Scandinavian Airlines Systems Tyrkiet-Østrig. Blev efter krigen udstationeret i Damaskus, Iran hvor han fik hele mellemøsten som sit område. Direktør i A/S Hede Nielsen. Gift 1.g. 11-04-1933: Ugift, sagførerfuldmægtig, cand. jur. Einar Valdemar Christgau, boende Elmelundevej 9, Kbh. - f. 24-07-1908 i Viborg, søn af kontorchef Peter Valdemar Knud Christgau og hustru Marie Susanne Christgau f. Lohmann, boende Blichersvej 3, Viborg - gifter sig 11-04-1933 i Citadelskirken, Kbh. med ugift Ida Margrethe Rosenquist, boende Carit Etlarsvej 5, Frbg. - f. 08-03-1910 i København, datter af afdøde oberstløjtnant Marius Nielsen Rosenquist og hustru Cathrine Margrethe Rosenquist f. Heiberg, boende Regnegade, Store Heddinge, Stevns herred, Præstø amt. Forlovere: Brudgommens fader. Tillysning 19-03-1933 i Frederiksberg kirke. Anmærkning: Attest fra borgmesteren på Frederiksberg af 16-03-1933. L.J. 214. Kilder: KB-opslag 204, nr. 10. side 201. Citadels sogn, Kbh. K.M. År 1921-1933. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=148871#148871,24605869 samt Frederiksberg sogns KB-opslag 43, side 40. Frederiksberg sogn. K.M. År 1932-1937. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149715#149715,24779039 Note: Kastelskirken ligger i Kastellet (Citadellet "Frederikshavn") i København. Kirken var oprindelig forbeholdt Kastellets garnison, men fik i 1902 også et civilt sogn. Parret skilt i 1939. Kilde: hjemmesiden: krogsgaard.name Gift 2.g. 02-03-1940: Landsretssagfører Ejnar Valdemar Christgau (f. 24-07-1908 i Viborg købstad, søn af sagfører Peter Valdemar Knud Christgau og Marie Susanne Lohmann) gifter sig borgerligt 02-03-1940 i Søllerød med Inga Elise Dohlmann (f. 09-12-1909, datter af proprietær Ingolf Hjalmar Dohlmann og hustru Olga Christine Dohlmann f. Andersen). Kilde: Sønnen Peter Valdemars fødsel og dåb. Død: Einar Valdemar Christgau dør i 1969, 61 år gl. Kilder: Tom Smidths hjemmeside: smidths.dk OneTrees by MacGregor Sadolin - administreret af Nick MacGregor Sadolin Børn: Inga Elise Dohlmann og Einer Valdemar Christgau får sammen 2 børn: ID 12-2b1a: Peter Valdemar Christgau, gift med Bonnie Gerda Elmenhoff Lund (alias advokat Bonnie Christgau). ID 12-2b1b: Susanne Christgau (alias Susanne Aamund) billedkunstner. Gift 1.g. med erhvervsmanden Asger Joseph Aamund. Gift 2.g. med professor, overlæge, dr. med. Henrik Kehlet