Correll_Dohlmann

Emma Mathilde Kirstine Gaardsted NielsenAge: 52 years19091962

Name
Emma Mathilde Kirstine Gaardsted Nielsen
Birth December 13, 1909
Alias
Emma Mathilde Kirstine Gaardsted Hygom f. Nielsen

Christening January 16, 1910 (Age 34 days)
MarriageHarald Henry HygomView this family
September 6, 1934 (Age 24 years)
Death of a husbandHarald Henry Hygom
October 9, 1962 (Age 52 years)
Burial of a husbandHarald Henry Hygom
October 15, 1962 (Age 52 years)
Death after 1962 (Age 52 years)

Family with Harald Henry Hygom - View this family
husband
herself
Marriage: September 6, 1934b.v. Gentofte Rådhus
Harald Henry Hygom + Kirsten Gunnersen Harboe - View this family
husband
husband’s wife
step-son
Private
step-son
Hakon Harboe Hygom
Birth: April 18, 1925 33 29Amalievej 6, Frbg. i Skt. Markus sogn
Death: March 7, 1945Neuengamme, Tyskland
step-daughter
Private

Shared note
Emma Mathilde Kirstine Gaardsted Nielsen alias Emma Mathilde Kirstine Gaardsted Hygom f. Nielsen Født: 13-12-1909 i Salten mark, Them sogn og døbt 16-01-1910 i Them kirke - datter af bolsmand Alfred Nielsen og hustru Petrea Marie Petersen, 27 år, af Slaten mark. Forældrene viet 04-09-1905. Kilde: KB-opslag 114, nr. 38. Them sogn. Vrads h. Skanderborg a. K.M. År 1905-1911. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=170293#170293,28586068 Brudgommens 2. ægteskab: Gift 06-09-1934: Enkemand 1.g. tidl. ægteskab, ingeniør Harald Henry Hygom, boende Lundegårdsvej 18, Hellerup, gifter sig borgerligt den 06-09-1934 på Gentofte Rådhus med ugift Emma Mathilde Kirstine Gaardsted Nielsen, f. 13-12-1909 i Them sogn, boende Lundegårdsvej 18, Hellerup. Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Gentofte Rådhus. År 1934, j.nr. 374/34 AO-opslag 77. Side 73. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=51794#51794,11629762.