Correll_Dohlmann

Helge Wedell WedellsborgAge: 66 years19041971

Name
Helge Wedell Wedellsborg
Birth April 12, 1904
Alias
Helge baron Wedell Wedellsborg

Christening June 16, 1904 (Age 2 months)
MarriageMetha Gunnersen HarboeView this family
June 6, 1930 (Age 26 years)
DivorceMetha Gunnersen HarboeView this family
June 18, 1941 (Age 37 years)

Death January 10, 1971 (Age 66 years)

Burial January 1971 (Age 66 years)
Family with Metha Gunnersen Harboe - View this family
himself
ex-wife
Marriage: June 6, 1930Tårbæk kirke
Divorce: June 18, 1941
Christen Kold Pedersen + Metha Gunnersen Harboe - View this family
wife’s husband
ex-wife
Marriage: July 15, 1941b.v. på Københavns Rådhus

Shared note
Helge Wedell Wedellsborg Født: 12-04-1904 i Hellerupgaard, Christiansvej, Hellerup sogn, Kbhvns. amt og døbt 16-06-1904 i Hellerup kirke, Kbh. amt - søn af oberst i Rytteriet, baron August Frederik Wedell Wedellsborg og hustru Olga f. Vett, Hellerup, 29 år gl., Hellerupgaard. Kilde: KB-opslag 42, nr. 30. Hellerup sogn, Kbh. a. K.M. År 1901-1909 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=150926#150926,25034090 Gift 06-06-1930: Ungkarl, proprietær af Hellerupgård, Christiansvej, Hellerup, Helge Wedell Wedellsborg (f. 12-04-1904 i Hellerupgaard, Christiansvej, Hellerup sogn, Kbhvns. amt, søn af oberst i Rytteriet, baron August Frederik Wedell Wedellsborg og hustru Olga f. Vett, Hellerup) gifter sig 06-06-1930 i Tårbæk kirke med pige af Skælskør, Metha Gunnersen Harboe (f. 18-03-1908 i Skælskør, datter af bryggeriejer Frederik Vilhelm Martin Gunnersen Harboe og hustru Anna Margrethe f. Smith, Skælskør. Parret viet af sognepræst Harboe, Munkebjergby (alias Jørgen Gotfred Thuerecht Gunnersen Harboe). Vidner: Bryggeriejer Frederik Vilhelm Martin Gunnersen Harboe og baronesse Olga Wedell Wedellsborg, Hellerupgård, Hellerup. Kilde: KB-opslag 136, nr. 12. Tårbæk sogn. K.M. År 1917-1932. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157943#157943,26518155 Parret skilt ved bevilling den 18-06-1941. Kilde: Metha's 2. ægteskab. Gift 2.g. 03-11-1954: Fraskilt antikvitetshandler Helge baron Wedell-Wedellsborg til Ågesholm (Sengeløse sogn, Smørum herred, Kbhvns. amt) gifter sig 03-11-1954 i Reerslev sogn, med Alice Marie Lund, f. 03-10-1920 i Kbh. Kilder: http://www.swedenmark.eu/getperson.php?personID=I2759&tree=swedenmark https://finnholbek.dk/familygroup.php?familyID=F34337&tree=2 Krak 1967: H Wedell-Wedellsborg, baron bor da på A. N. Hansens Alle 19, Hellerup. Død 10-01-1971: Helge baron Wedell Wedellsborg dør 10-01-1971, 66 år gl., og bliver begravet på Tårbæk kirkegård, Kbh. Kilde: https://finnholbek.dk/getperson.php?personID=I76362&tree=2 Hans 2. ægtefælle: Alice Marie Wedell-Wedellsborg : Dødsfald Vores kære moster baronesse Alice Marie Wedell-Wedellsborg Født 30. oktober 1920 død 21. februar 2013 På familiens vegne Kirsten, Ole, Anne og Birte Bisættelsen finder sted fra Sankt Nicolai Kirke, Køge fredag den 1. marts kl. 14.00 Udgivet i Berlingske den 26. februar 2013 http://www.navne.dk/search?keywords=Alice+Marie+Wedell+Wedellsborg&date_limit=&date=&type=all_notices&_fstatus=search&s_source=dk_bbm&tag= Barn: Helge Wedell Wedellsborg og hustru Metha Gunnersen f. Harboe får sammen en datter: Jytte Wedell-Wedellsborg Født: 18-11-1934 på Fødeklinikken, Bakkegaards Allé 18, Frederiksberg sogn og døbt 13-03-1935 i Holsteinborg kirke - datter af proprietær af Hellerupgård, Christiansvej, Hellerup, Kbh. amt, baron Helge Wedell Wedellsborg og hustru Metha Gunnersen f. Harboe, Dommergaarden pr. Rude Holsteinsborg, Venslev sogn. Forældrene viet 06-06-1930 i Tårbæk kirke. Kilde: KB-opslag 290, nr. 81. Frederiksberg sogn. K.M. År 1927-1937 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149696#149696,24773956 Titel: Baronesse. Overordentlig Stiftsdame i Vallø adelige Stift. Død 24-12-2010, 76 år gl. http://www.swedenmark.eu/getperson.php?personID=I2759&tree=swedenmark Overordentlig Stiftsdame: Stifts-dame, en. (af III. Stift 2; jf. -frøken) medlem af et stift (frøkenkloster); klosterdame; konventualinde; ogs. (m. h. t. Vallø) spec. om de ældre af stiftets damer (virkelige stiftsdamer), mods. de yngre overordentlige stiftsdamer (se Sal.​XVI.713f. Sal.2XXIV.467). vAph.​(1759). PalM.AdamH.II.67. Bang.​GH. 118. Kilde: http://ordnet.dk/ods/ordbog?query=stiftsdame Jytte Wedell Wedelsborg : Dødsfald Jytte Wedell-Wedelsborg født 18. 11. 1934 er død i England den 24. 12. 2010. Begravelse finder sted onsdag den 19. 1. 2011 St. Johns Church, Quaker’s Hall Lane, Seven Oaks, Kent På familiens vegne Lene Kold Udgivet i Berlingske den 15. januar 2011 http://www.navne.dk/dodsfald/jytte-wedell-wedelsborg/7941367?s_source=dk_bbm