Correll_Dohlmann

Christen Kold PedersenAge: 87 years18941982

Name
Christen Kold Pedersen
Birth May 19, 1894
Alias
Christen Kold-Pedersen

Christening July 29, 1894 (Age 2 months)
MarriageMetha Gunnersen HarboeView this family
July 15, 1941 (Age 47 years)
Occupation
Forpagter af Eriksholm gods pr. Vipperød, Ågerup sogn, Holbæk amt

Death 1982 (Age 87 years)

Family with Metha Gunnersen Harboe - View this family
himself
wife
Marriage: July 15, 1941b.v. på Københavns Rådhus
Helge Wedell Wedellsborg + Metha Gunnersen Harboe - View this family
wife’s husband
wife
Marriage: June 6, 1930Tårbæk kirke
Divorce: June 18, 1941

Shared note
Christen Kold Pedersen alias Christen Kold-Pedersen Født: 19-05-1894 i Taarup by, Auning sogn, Sønder Hald herred og døbt 29-07-1894 i kirken af valgmenighedspræst Knudsen (Ørsted) - søn af forpagter Peder Ladefoged Pedersen og hustru Kjerstin Marie Kold, 26 år, Taarup. Anm.: Forældrene hører til valgmenigheden i Mellerup. Kilde: KB-opslag 13, nr. 8. Auning sogn. K.M. År 1892-1900. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=159947#159947,26890088 Erhverv: Forpagter af Eriksholm gods pr. Vipperød, Ågerup sogn, Holbæk amt Gift 15-07-1941: Ugift Christen Kold Pedersen, forpagter af Eriksholm gods pr. Vipperød, Ågerup sogn, Holbæk amt (f. 19-05-1894 i Auning sogn, Randers amt (søn af gårdejer Peder Ladefoged Pedersen og hustru Kirsten Marie Kold), gifter sig borgerligt 15-07-1941 på Københavns Rådhus med fraskilt Metha Gunnersen Baronesse Wedell Wedellsborg f. Harboe af Skælskør (f. 18-03-1908 i Skælskør, skilt v. bevilling 18-06-1941). Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1941, lb.nr. 2498. AO-opslag 100. Side 98. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=51540#51540,11489131 Død i 1982: Christen Kold-Pedersen dør i 1982. Kilde: MyHeritage Family Slægtstræer Børn: Christen Kold Pedersen, og hustru Metha Gunnersen f. Harboe får 2 børn i ægteskabet: sønnen: Per Kold, f. 1942 på Frederiksberg datteren: Eli Kold, f. 1943 på Frederiksberg Folketællinger og bosteder: Se selv FT-1901: FT-opslag 162 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=22748#22748,2653744 FT-1906: Århus amt, Hasle herred, Åby sogn, Matr.nr. Aaby Bækgaard, 6a, Familie nr. 17: Peder Pedersen, Mand, 40, f. 13-05-1865 (i Auning sogn, Randers amt), Gift, Husfader, Gaardejer - viet 24-10-1891 i Sønder Nærå Valgmenighedskirke (indtil kommunalreformen i 1970 lå det i Åsum Herred (Odense Amt). I Sønder Nærå Sogn ligger Sankt Mikaels Kirke og Sdr. Nærå Valgmenighedskirke). Marie Kold Pedersen, Kvinde, 38, f. 27-04-1867 (i Dalum, Fyn), Gift, Husmoder Margrethe Kold Pedersen, Kvinde, 13, f. 15-12-1892 (i Auning sogn, Randers amt), Ugift, Barn >> Christen Kold Pedersen, Mand, 11, f. 19-05-1894 (i Auning sogn, Randers amt), Ugift, Barn Eli Kold Pedersen, Mand, 9, f. 17-03-1896 (i Auning sogn, Randers amt), , Ugift, Barn Johannes Kold Pedersen, Mand, 5, f. 29-12-1900 (i Åby sogn, Hasle herred), Ugift, Barn Marie Nielsen, Kvinde, 22, f. 1883, Ugift, Tjenestepige Ingeborg Borup, Kvinde, 15, f. 1890, Ugift, Tjenestepige Niels Pedersen, Mand, 18, f. 1887, Ugift, Tjenestekarl Kristine Kold, Kvinde, 36, f. 1869, Ugift, Slægtning, Lærerinde Kilde: FT-opslag 48 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=12343#12343,393571 Adresser iflg. Krak: 1940: C Kold Pedersen, forpagter af Eriksholm gods, Vipperød, Ågerup sogn, Holbæk amt 1942: C Kold-Pedersen, forpagter af Eriksholm gods, Vipperød, Ågerup sogn, Holbæk amt 1961: C Kold-Pedersen, forpagter af Eriksholm gods, Vipperød, Ågerup sogn, Holbæk amt