Correll_Dohlmann

Peter Valdemar Knud ChristgauAge: 70 years18701940

Name
Peter Valdemar Knud Christgau
Birth January 13, 1870 36 34
Alias
Valdemar Peter Knud Christgau

Christening June 12, 1870 (Age 4 months)
Marriage of a parentGeorg Leopold Julius ChristgauAnna Dorthea LauritzenView this family
January 24, 1875 (Age 5 years)
Death of a maternal grandmotherMaren Kirstine Nielsdatter
May 6, 1875 (Age 5 years)
Death of a paternal grandfatherErnst Georg Gottfried Christgau
December 6, 1883 (Age 13 years)
Death of a paternal grandmotherJohanne Susanne Wackerhausen
August 23, 1895 (Age 25 years)
MarriageMarie Susanne LohmannView this family
May 8, 1900 (Age 30 years)
Birth of a son
#1
Einer Valdemar Christgau
July 24, 1908 (Age 38 years)
Occupation
Sagfører. Sidenhen kontorchef i Kreditforeningen i Viborg

Christening of a sonEiner Valdemar Christgau
September 6, 1908 (Age 38 years)
Death of a motherMaren Johanne Pedersen
July 10, 1915 (Age 45 years)
Death of a fatherGeorg Leopold Julius Christgau
October 21, 1916 (Age 46 years)
Death August 17, 1940 (Age 70 years)
Burial August 22, 1940 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 11, 1858Vor Frue kirke, Kbh.
Divorce: December 17, 1874Ægteskabet ophørt
11 years
himself
Father’s family with Anna Dorthea Lauritzen - View this family
father
step-mother
Marriage: January 24, 1875Skt. Paul sogn, Kbh. - viet i huset
Family with Marie Susanne Lohmann - View this family
himself
wife
Marriage: May 8, 1900Odense Sct. Knuds kirke
8 years
son

Shared note
Peter Valdemar Knud Christgau alias Valdemar Peter Knud Christgau Født: 13-01-1870 Horsens og døbt 12-06-1870 i Horsens Vor Frelser kirke- søn af skræddersvend Georg Leopold Julius Christgau og hustru Maren Johanne Christgau f. Pedersen (Petersen) på 32 år, Viborg. Kilde: KB-opslag 86, nr. 7. Horsens Vor Frelser. År 1865-1870. KB_C414A_B_013_K03-25-A. Erhverv: Sagfører. Sidenhen kontorchef i Kreditforeningen i Viborg Gift 08-05-1900: Ungkarl, assistent i Kreditforeningen i Viborg Peter Valdemar Knud Christgau, f. i 13-01-1879 i Horsens, gifter sig 08-05-1900 i Odense Sct. Knud kirke med pigen Marie Susanne Lohmann, f. 11-05-1874 i Kbh., bopæl: Heden 30, Odense. Forlovere: Købmand Edvard August Christgau, Kolding og kammerråd Carl Larsen, Odense. Kilde: KB-opslag 238, nr. 54. Odense Sct. Knud. År 1892-1906. KB_1892_O113_G_032_0235a-V. Død 17-08-1940: Kontorchef i Kreditforeningen, Peter Valdemar Knud Christgau (f. 13-01-1870 i Horsens, søn af skræddersvend Georgres (Leopold) Julius Christgau og hustru Maren Johanne Petersen) dør 17-08-1940 på Sindsygehospitalet, Viborg Søndre sogn, 70 år gl. og bliver begravet 22-08-1940 på Viborg kirkegård. Gift med Marie Susanna Lohmann. Sidste fælles bopæl: Blichersvej 3, Viborg. Kilde: KB-opslag 109, nr. 75. side 106. Viborg Sortebrødre sogn, Nørlyng h. Viborg a. År 1937-1941. KB_1892_C236_G_031C_0106a-DM Levned: 1887 Forberedelseseksamen, Horsens, Kontorist på Voer og Nim Herreders Kontor, fra maj 1888 tillige på Hatting Herreds Kontor til sommeren 1889, 1891 exam. jur., 1. dec. 1891 - 23. maj 1895 Fuldmægtig ved Hatting Herred, 1895 Assistent i Kreditforeningen af jydske Landejendomsbesiddere, Fuldmægtig. 4. juli 1903 Sagfører, Viborg. 1907-1938 Kontorchef i nævnte Kreditforening. 4. dec. 1920 Beskikkelsen deponeret. 1935 Ridder af Dannebrog Kilde: rosekamp.dk