Correll_Dohlmann

Marie Susanne Lohmann1874

Name
Marie Susanne Lohmann
Birth May 11, 1874 35 27
Alias
Susanne Lohmann, Susanna Marie Lohmann og Marie Susanne Christgau f.Lohmann

Christening June 7, 1874 (Age 27 days)
Birth of a brotherThorvald Lohmann
about 1874
Birth of a sisterChristine Petrea Lohmann
about 1878 (Age 3 years)
Birth of a brotherAndreas Lohmann
1879 (Age 4 years)
Death of a motherMaria Susanne Larsen
before June 24, 1884 (Age 10 years)

Marriage of a parentHans Peter Nielsen LohmannEleonora Florentine PetersenView this family
June 24, 1884 (Age 10 years)
Death of a fatherHans Peter Nielsen Lohmann
before February 1, 1885 (Age 10 years)

MarriagePeter Valdemar Knud ChristgauView this family
May 8, 1900 (Age 25 years)
Birth of a son
#1
Einer Valdemar Christgau
July 24, 1908 (Age 34 years)
Christening of a sonEiner Valdemar Christgau
September 6, 1908 (Age 34 years)
Death of a husbandPeter Valdemar Knud Christgau
August 17, 1940 (Age 66 years)
Burial of a husbandPeter Valdemar Knud Christgau
August 22, 1940 (Age 66 years)
Death of a sonEiner Valdemar Christgau
1969 (Age 94 years)

Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: August 12, 1868Haderslev Vor Frue kirke
6 years
herself
-3 years
elder brother
-20 months
elder sister
6 years
brother
5 years
younger sister
2 years
younger brother
Father’s family with Eleonora Florentine Petersen - View this family
father
step-mother
Marriage: June 24, 1884Garnisonskirken, Kbh.
Family with Peter Valdemar Knud Christgau - View this family
husband
herself
Marriage: May 8, 1900Odense Sct. Knuds kirke
8 years
son

Shared note
Marie Susanne Lohmann alias Susanne Lohmann, Susanna Marie Lohmann og Marie Susanne Christgau f. Lohmann Født: 11-05-1874 på Blegdamsvej 48, Kbh. i Skt. Johannes sogn, Kbh. og døbt 07-06-1874 i Garnisonskirken, Kbh. - datter af handskefabrikant Hans Peter Nielsen Lohmann og hustru Marie Susanne Larsen på 27 år. Kilde: KB-opslag 317, nr. 287. Skt. Johannes sogn, Kbh. År 1869-1874. KB_010_2_006_K11-23-A. Gift 08-05-1900: Ungkarl, assistent i Kreditforeningen i Viborg, Peter Valdemar Knud Christgau, f. i 13-01-1879 i Horsens, gifter sig 08-05-1900 i Odense Sct. Knud kirke med pigen Marie Susanne Lohmann, f. 11-05-1874 i Kbh., bopæl: Heden 30, Odense - datter af afdøde handskefabrikant Hans Peter Nielsen Lohmann og hustru Marie Susanne Larsen. Forlovere: Købmand Edvard August Christgau, Kolding og kammerråd Carl Larsen, Odense. Kilde: KB-opslag 238, nr. 54. Odense Sankt Knuds domsogn. År 1892-1906. KB_1892_O113_G_032_0235a-V. Død: ukendt. Folketællinger: FT-1880: København (Staden), Nørre Alle No 41. forhuset, stuen. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C9461: Hans Peter Nielsen Lohmann, 41, Gift, Husfader, Handelsreisende, f. 03-01-1839 i Haderslev Marie Susanne født Larsen, 33, Gift, Hans Kone - alias Marie Susanne Lohmann f. Larsen f. 07-09-1846 i Sørbymagle, V. Flakkebjerg herred Margrethe Catrine Lohmann, 10, Ugift, Deres Barn, f. i Haderslev - alias Margaretha Catharina Lohmann Thorvald Lohmann, 6 år, Ugift, Deres Barn, f. ca. 1874 i Kjøbenhavn >> Marie Susanne Lohmann, 5 år, Ugift, Deres Barn, f. 11-05-1974 i Kjøbenhavn Christine Petrea Lohmann, 2 år, Ugift, Deres Barn, f. ca. 1878 i Kjøbenhavn Andreas Lohmann, 1 år, Ugift, Deres Barn, f. 1879 i Kjøbenhavn Filicia Elise Hendriette Nielsen, 21, Ugift, Deres Pige, f. i Kjøbenhavn FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Udenbys Klædebo Kvarter, Nørrebrogade 55A, matr.35A2-3, 3.Sal, 12, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, D2769: Eleonore Lohmann, 36, Enke, Husmoder, Kjøbenhavn Margrethe Lohmann, 15, Ugift, Datter, Haderslev Thorvald Lohmann, 12, Ugift, Søn, Kjøbenhavn >> Susanne Lohmann, 10, Ugift, Datter, Kjøbenhavn Christine Lohmann, 7, Ugift, Datter, Kjøbenhavn Andreas Lohmann, 6, Ugift, Søn, Kjøbenhavn Elsiabeth Gericke, 30, Ugift, Frøken, Kjøbenhavn ((alias Elisabeth Christina Othilia Gericke) Marie Abel, 16, Ugift, Frøken, Vordingborg Sogn,Præstø Amt Nørrebrogade: Sognetilhør i 1890: Hellig Kors, Sankt Johannes, Sankt Stefans FT-1890: Øster Farimagsgade 24, 1. sal, Kbh.: (Sankt Johannes og Sankt Jakobs sogne) Eleonora Marentine Lohmann, 39 år, f. i Kbh., enke, husmor >> Susanna Marie Lohmann, 15 år, f. i Kbh., datter Kristine Marie Lohmann, 12 år, f. i Kbh., datter Anders Lohmann, 10 år, f. i Kbh., søn Elisabeth P. O. Gericke, 35 år, ugift, logerende (alias Elisabeth Christina Othilia Gericke) Kilde: FT-opslag 61. FT1890_00027_01290 Stedmoderen Eleonora Florentine Lohmann f. Petersen: FT-1860: København (Staden), Christianshavn Kvarter, Wildersgade, No 74, Løbe No. 49, Forhuset, Stuen a, 479, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D6360: Christian Peter Bille, 57, Gift, Husfader. Skomager, Kjøbenhavn Dorthea Christine Bille, 58, Gift, hans Kone, Kjøbenhavn Louise Augusta Wilhelmine Bille, 21, Ugift, deres Datter, Kjøbenhavn >> Eleonora Florentine Pedersen, 11, Ugift, Pleiedatter, Kjøbenhavn (f. 04-07-1849 i København) FT-1880: København (Staden), Sortedamsgade 15-17, 480, 109, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D4758: Elisabeth Christina Othilia Gericke, 27, Ugift, Particulietrice, København >> Eleonora Florentine Petersen, 30, Ugift, Husjomfru, København Sortedamsgade: Sankt Johannes sogn Bopæl meldt i Kbh. >> Eleonora Florentine Lohmann, f. 04-07-1849 i København Adresse: 01-05-1895: Nordre Frihavnsvej 81 (Sankt Jakobs og Rosenvængets sogne) Kilde: politietsregisterblade.dk - Station 7 (Østerbro). Filmrulle 0024. Registerblad 1808 (unikt id: 2239895) Ændringer: 1892. En del af Kalkbrænderivej ændret til Nordre Frihavnsvej. 1906. Ændret til Nordre Frihavnsgade.