Correll_Dohlmann

Peter HoffnagelAge: 60 years17211781

Name
Peter Hoffnagel
Birth 1721
Alias
Peter Hofnagel

MarriageElisabeth Gundersdatter BergView this family
1751 (Age 30 years)

Birth of a daughter
#1
Catarina Hofnagel
about 1754 (Age 33 years)

Death of a wifeElisabeth Gundersdatter Berg
about 1759 (Age 38 years)

MarriageMaren WillsgaardView this family
June 13, 1760 (Age 39 years)

Birth of a daughter
#2
Elisabeth Hofnagel
about July 1761 (Age 40 years)

Birth of a daughter
#3
Magdalene Hofnagel
about January 1764 (Age 43 years)

Birth of a son
#4
Johan Friderich Hoffnagel
March 11, 1764 (Age 43 years)
Occupation
Porcelænsmager. Grundlægger af Herrebø Fayencefabrik i Norge

Christening of a sonJohan Friderich Hoffnagel
March 15, 1764 (Age 43 years)
Death of a sonJohan Friderich Hoffnagel
April 17, 1764 (Age 43 years)
Birth of a son
#5
Johan Friderich Hoffnagel
February 1766 (Age 45 years)
Birth of a son
#6
Peter Hersleb Hoffnagel
February 1766 (Age 45 years)
Christening of a sonJohan Friderich Hoffnagel
February 21, 1766 (Age 45 years)
Christening of a sonPeter Hersleb Hoffnagel
February 21, 1766 (Age 45 years)
Death of a wifeMaren Willsgaard
February 23, 1766 (Age 45 years)
Burial of a wifeMaren Willsgaard
February 1766 (Age 45 years)
Death 1781 (Age 60 years)
Burial 1781 (on the date of death)

Family with Maren Willsgaard - View this family
himself
wife
Marriage: June 13, 1760
14 months
daughter
3 years
daughter
2 months
son
Johan Friderich Hoffnagel
Birth: March 11, 1764 43 23Torkilstrup sogn, Torkilstrup sogn, Falsters Nørre herred
Death: April 17, 1764Torkilstrup sogn, Torkilstrup sogn, Falsters Nørre herred
2 years
son
1 month
son
Family with Elisabeth Gundersdatter Berg - View this family
himself
wife
Marriage: 1751
4 years
daughter

Shared note
Peter Hoffnagel alias Peter Hofnagel Født: 1721 i Norge - søn af kandestøber Knud Andersen (1678-1750) og Cathrine Samuelsdatter Hofnagel (1683-1752). Erhverv: Porcelænsmager og fajancefabrikant. Grundlægger af Herrebø Fayencefabrik i Norge. Han var en dreven og impertinent forretningsmand. "impertinent, adj. [empɐ̤rtiˈnæn'd] (fra ty. fr. impertinent, af mlat. impertinens, uvedkommende; nu især spøg.) som ikke i udtryks- og handlemaade holder sig inden for sømmelighedens grænser, men udæsker ved sin mangel paa respekt for andre, ved utidige, respektløse bemærkninger osv.; (ofte brugt som et mere passende, mindre groft udtr. for:) uforskammet; næsvis; fræk. et impertinent Skrift. Kilde: http://ordnet.dk/ods/ordbog?query=impertinent Gift 1.g. i 1751: Ugift porcelænsmager Peter Hoffnagel, f. 1721 i Norge, gifter sig med enken Elisabeth Gundersdatter Berg, (f. i Norge; død ca. 1760) - datter af rebslager Gunder Engelbretsen (Ingebretsen) Berg og hustru Sidsel Christensdatter. Elisabeth Gundersdatter Berg var da enke efter købmand Johan Large, der døde ca. 1750. En datter registreret i ægteskabet: Catarina Hofnagel Født: ca. 1754 - datter af porcelænsmager Peter Hofnagel og hustru Elisabeth Gundersdatter Berg. Konfirmation 1769: "Catarina Hofnagel" bliver konfirmeret i 1769 i Næsby kirke. Kilde: KB-opslag 54. Side 53. Næsby sogn. Tybjerg herred. Præstø amt. E.M. År 1711-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153817#153817,25632430 Gift 2.g. 13-06-1760: Enkemand Peter Hofnagel gifter sig med ugift Maren Jensdatter Wielsgaard, f. 1741 (død 23. feb. 1766, 25 år gl., barselsfeber. Maren Willsgaard, datter af købmand Jens Jørgensen Wielsgaard (1711-74) og Magdalene Brandt (1709-58). Død 1781 i Norge: Peter Hoffnagel dør i 1781, ca. 60 år gl., under et ophold på Det jarlsbergske sølv-og kobberholdige Blyverk (Bergverk) på Konnerud, Norge. Konnerud er en bydel i den sydlige del af Drammen i Buskerud fylke (en provins i Norge). Læs artiklen om Peter Hoffnagel Norsk Biografisk Leksikon - artikel skrevet af Anne-Hilde Nagel, publiceret 13-02-2009: https://nbl.snl.no/Peter_Hoffnagel "Værker: 'Pro memoria!' En liten selvbiografi, undertegnet av Peter Hoffnagel på Hassel jernverk 2. januar 1779, gjengitt i P. R. Sollied: “Peter Hoffnagel 1721-1781” (se nedenfor, avsnittet Kilder), 1929, s. 112-116 Kilder og litteratur: S. Bergsøe: “Peter Hofnagel. Et Bidrag til den danske Fajances Historie”, i Tidsskrift for Kunstindustri, rk. 2, bd. 2, København 1896, s. 24-30 H. Grosch: Herrebøe-Fayencer, 1901 H. K. Steffens: “Herrebø Fayencefabrik og dens Grundlægger Peter Hofnagel. Et Bidrag til Industriens Historie i Norge i det 18de Aarhundrede”, i Vestlandske Kunstindustriumuseums Aarbog 1903, Bergen 1904, s. 63-87 P. R. Sollied: “Peter Hoffnagel 1721-1781 'Fabrique og Bergværck Entrep[r]eneur'. En industrifantast fra merkantilismens dager”, i St. Hallvard 1929, s. 102-120 d.s.: biografi i NBL1, bd. 6, 1934 L. Opstad: Boken om Herrebøfajansene, 1992 Peter Hoffnagel er: (1) Nikolaj og Mattias' ane 794 - 6 x tipoldefar (1) Mettes ane 282 - 5 x tipoldefar (1) Pouls ane 154 - 4 x tipoldefar