Correll_Dohlmann

Maren WillsgaardAge: 25 years17411766

Name
Maren Willsgaard
Birth 1741
Alias
Maren Wilsgaard og Maren Jensdatter Wielsgård

MarriagePeter HoffnagelView this family
June 13, 1760 (Age 19 years)

Birth of a daughter
#1
Elisabeth Hofnagel
about July 1761 (Age 20 years)

Birth of a daughter
#2
Magdalene Hofnagel
about January 1764 (Age 23 years)

Birth of a son
#3
Johan Friderich Hoffnagel
March 11, 1764 (Age 23 years)
Christening of a sonJohan Friderich Hoffnagel
March 15, 1764 (Age 23 years)
Death of a sonJohan Friderich Hoffnagel
April 17, 1764 (Age 23 years)
Birth of a son
#4
Johan Friderich Hoffnagel
February 1766 (Age 25 years)
Birth of a son
#5
Peter Hersleb Hoffnagel
February 1766 (Age 25 years)
Christening of a sonJohan Friderich Hoffnagel
February 21, 1766 (Age 25 years)
Christening of a sonPeter Hersleb Hoffnagel
February 21, 1766 (Age 25 years)
Death February 23, 1766 (Age 25 years)
Burial February 1766 (Age 25 years)
Family with Peter Hoffnagel - View this family
husband
herself
Marriage: June 13, 1760
14 months
daughter
3 years
daughter
2 months
son
Johan Friderich Hoffnagel
Birth: March 11, 1764 43 23Torkilstrup sogn, Torkilstrup sogn, Falsters Nørre herred
Death: April 17, 1764Torkilstrup sogn, Torkilstrup sogn, Falsters Nørre herred
2 years
son
1 month
son
Peter Hoffnagel + Elisabeth Gundersdatter Berg - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: 1751
4 years
step-daughter

Shared note
Maren Willsgaard alias Maren Wilsgaard og Maren Jensdatter Wielsgård Født: 1741 i Norge - datter af købmand Jens Jørgensen Wielsgaard - alias Jens Wielsgaard (f. 13-07-1711 i Frederikstad, Østfold, Norge; død 14-09-1774) og Magdalene Pedersdatter Brandt (23-09-1709 i Frederikstad, Østfold, Norge; død i 1758). Marens forældre viet 23-04-1733 i Frederikstad kirke, Norge. Gift 13-06-1760: Enkemand Peter Hoffnagel/Hofnagel gifter sig 13-06-1760 med Maren Wielsgaard. Død 23-02-1766: "Peter Hoffnagel, porcelænsmagers hustru Maren Wilsgaard, 25 år gl., fra Østerbro, Kbh. dør 23-02-1766 på Østerbro, Trinitatis sogn, Kbh. af barselsfeber (efter at have født tvillingedrengene Johan Friderich Hoffnagel og Peter Hersleb Hoffnagel, der bliver døbt 21-02-1766 i Trinitatis kirke, Kbh. Kilder: KB-opslag 57. Trinitatis sogn, Kbh. E.M. År 1757-1813. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=206250#206250,39149519 Se også: Søndag 23. februar 1766: Peder Hofnagel, porcelænsfabrikørs hustru Maren Wilsgaard, 25 år, fra Østerbro, (død) i barselsseng. Kilde: KB-opslag 25. Trinitatis sogn, Kbh. E.M. År 1762-1788. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157755#157755,26474755 Maren Willsgaard er: (1) Nikolaj og Mattias' ane 795 - 6 x tipoldemor (1) Mettes ane 283 - 5 x tipoldemor (1) Pouls ane 155 - 4 x tipoldemor ---------------------------------------------------------------------------- En slægtning til Maren Willsgaard er sognepræsten: Hans Jørgensen Willsgaard alias Hans Jørgen Willsgaard og Hans Jørgensen Wielsgaard Født: 22-11-1723 i Frederikstad, Østfold, Norge - søn af Jørgen Willsgaard og hustru Dorothea Andreasdatter. Erhverv: Student i 1743 i Frederiksborg. Candidat 27-06-1746. Sognepræst til Næsby og Tyvelse menigheder, Næsby sogn, Tybjerg herred, Præstø amt fra 23-02-1759, ordineret den 28-03-1759. Sognepræst til Alsted og Fjenneslev menigheder, Alsted sogn, Alsted herred. Sorø amt fra 16-04-1788 til 1798. Død 12-09-1798. Kilder: http://wiberg-net.dk/852-Naesby.htm http://wiberg-net.dk/58-Alsted-F.htm#HansWillsgaard 16/4 1788 [Næsby-T. 23/2 59, o. 28/3] Hans Jørgensen Willsgaard, f. Frederikstad i Norge 22/11 23; F.: J. W. (Jørgen Willsgaard); M.: Dorothea Andreasdtr.; St. Fdbg. 43; C. 27/6 46, l.; [† 12/9 1798]. Kilde: http://wiberg-net.dk/58-Alsted-F.htm#HansWillsgaard Jørgen Willsgaard kan være identisk med Jørgen Jensen Wever Wielsgaard, død ca. 1750.