Correll_Dohlmann

Georg Leopold Julius ChristgauAge: 83 years18331916

Name
Georg Leopold Julius Christgau
Birth July 10, 1833 26 23
Alias
Georg Julius Leopold Christgau

Christening September 1, 1833 (Age 53 days)
Birth of a sisterConradine Dorothea Christgau
June 2, 1835 (Age 22 months)
Occupation
Skræddermester

Christening of a sisterConradine Dorothea Christgau
July 26, 1835 (Age 2 years)
Death of a maternal grandmotherAne Christine Moser
August 1, 1853 (Age 20 years)
MarriageMaren Johanne PedersenView this family
December 11, 1858 (Age 25 years)
Birth of a son
#1
Peter Valdemar Knud Christgau
January 13, 1870 (Age 36 years)
Christening of a sonPeter Valdemar Knud Christgau
June 12, 1870 (Age 36 years)
DivorceMaren Johanne PedersenView this family
December 17, 1874 (Age 41 years)
MarriageAnna Dorthea LauritzenView this family
January 24, 1875 (Age 41 years)
Death of a fatherErnst Georg Gottfried Christgau
December 6, 1883 (Age 50 years)
Death of a motherJohanne Susanne Wackerhausen
August 23, 1895 (Age 62 years)
Marriage of a childPeter Valdemar Knud ChristgauMarie Susanne LohmannView this family
May 8, 1900 (Age 66 years)
Death of a wifeMaren Johanne Pedersen
July 10, 1915 (Age 82 years)
Burial of a wifeMaren Johanne Pedersen
July 1915 (Age 81 years)
Death October 21, 1916 (Age 83 years)
Burial October 27, 1916 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: February 10, 1832Trinitatis kirke, Kbh.
17 months
himself
23 months
younger sister
Family with Maren Johanne Pedersen - View this family
himself
ex-wife
Marriage: December 11, 1858Vor Frue kirke, Kbh.
Divorce: December 17, 1874Ægteskabet ophørt
11 years
son
Family with Anna Dorthea Lauritzen - View this family
himself
wife
Marriage: January 24, 1875Skt. Paul sogn, Kbh. - viet i huset

Shared note
Georg Leopold Julius Christgau alias Georg Julius Leopold Christgau Født: 10-07-1833 på Borgergade 164, Kbh. i Trinitatis sogn, Kbh. og døbt 01-09-1833 = 13. søndag efter Trin. i Trinitatis kirke - søn af skræddersvend Georg Ernst Gottfried Christgau og Johanne Susanne Wackerhausen. Kilde: KB-opslag 126, nr. 172. Trinitatis sogn. År 1831-1836. KB_012_2_003_K04-14-A. Erhverv: Skræddermester Gift 1.g. 11-12-1859: Ungkarl Georg Leopold Julius Christgau, skræddersvend på 26 år, boende Vognmagergade 86, gifter sig 11-12-1859 i Vor Frue kirke, Kbh. med Maren Johanne Pedersen på 24 år, boende Peder Hvidtfeldtsstræde 92 & 93. Kilde: KB-opslag 110, nr. 187. Vor Frue. År 1856-1873. KB_013_2_018_K04-26-A. Ægteskabet ophørt - skilt fra 1. ægtefælle. Skilsmissebrev af 17-12-1874. Maren Johanne Christgau f. Pedersen dør 10-07-1915, 80 år gl. Gift 2.g. 24-01-1875: Georg Leopold Julius Christgau, fraskilt skrædder på 41½ år, boende Blaagaardsgade 10, Kbh., gifter sig 24-01-1875 i Skt. Paul sogn, Kbh. med jomfru Anne Dorthea Lauritzen på 24 år, f. 07-01-1851 i Slagelse Skt. Mikkels sogn. Viet i huset af sognepræst Nielsen. Kilde: KB-opslag 289, side 286. Skt. Paul. År 1858-1879. KB_024_2_006_K10-25-A. Se også Skt. Johannes kirkebog under gifte: Kgl. bevilling af 18. januar 1875 i pastor J. Nielsens hjem. Skilsmissebrev af 17-12-1874 ved bevilling til at indgaa nyt Ægteskab. Kilde: KB-opslag 85, nr. 41. Skt. Johannes. År 1873-1880. KB_010_2_016_K04-01-A. Død 21-10-1916: Skræddermester Georg Julius Leopold Christgau, f. 11-07-1833 (læs: 10-07-1833), dør 21-10-1916 på Gl. Kongevej 58, st., Frederiksberg, 83 år gl., og bliver begravet 27-10-1916 fra Skt. Markus kirke, Frbg. på Assistens kirkegård, Kbh. Gift med Anna Dorthea f. Lauritzen. Kilder: KB-opslag 33, nr. 52. Skt. Markus sogn. År 1915-1929. KB_1892_069_3_016_0030a-DM. Se også: politietsregisterblade.dk, blad 3477, rl 3, dødeblade. Folketællinger: FT-1850: København (Staden), Købmager kvarter, Gammel Mønt 159, stuen, fam. nr. 338, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B6922: Georg Gottfried Christgau, 43, Gift, skræddermester, husfader - alias Georg Ernst Gottfried Christgau, f. 05-04-1807 i Osterholz, Bremen, Tyskland Hanne Susanne, 40, Gift, hustruen, alias Johanne Susanne Wackerhausen, f. 08-04-1810 i Kbh. Anna Christine Wackerhausen, 79, Enke, Hans svigermoder, f. ca. 1771 i Kalundborg >> Georg Julius Christgau, 17, Ugift, lærling, børn - alias Georg Leopold Julius Christgau, f. 10-07-1833 i Kbh. Eleonora Conradine Christgau, 14, Ugift, børn, f. ca. 1836 i Kbh. Poul August Christgau, 11, Ugift, børn, f. ca. 1839 i Kbh. Herman Heinrich Christgau, 9 år, Ugift, børn, f. ca. 1841 i Kbh. Ludvig Carl Orla, 8, Ugift, børn, f. ca. 1842 i Kbh. Rike Cristen Juliane Christgau, 6 år, Ugift, børn, f. ca. 1844 i Kbh. Emma Marie Loise Christgau, 3 år, Ugift, børn, f. ca. 1847 i Kbh. FT-1880: København (Staden), Gothersgade (ulige numre), No. 143 AB, 155, fam.nr. 485, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D4092 >> Georg Leopold Julius Christgau, 45, Gift, Skrædermester, f. 10-07-1833 i Kbh. Georg Julius Christgau, 19, Ugift, Billedskjærer, f. i København Anna Dorthea Christgau, 29, Gift, Husfaders Hustru - alias Anna Dorthea Lauritzen f. 07-01-1851 i Slagelse Skt. Mikkels sogn. FT-1885: København (Staden), Østervold Kvarter, Østerfarimagsgade 8, Matr.128 Stuen, fam. nr. 4, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, C8590 >> Georg Christgau, 50, Gift, Husfader, Skrædermester, alias Georg Leopold Julius Christgau, f. 10-07-1833 i Kbh. Anna Christgau, 34, Gift, Husmoder, Hustru - alias Anna Dorthea Lauritzen f. 07-01-1851 i Slagelse Skt. Mikkels sogn. Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-11-1892 >> Hovedperson: Georg Julius Christgau, f. 10-06-1833 i København (læs: 10-07-1833) Stillinger: Skræddermester Ægtefælle: Anna Dorthea, f. 07-01-1863 i Slagelse (læs: f. 07-01-1851) Registrators kommentar: Fødenavn fremgår ikke men er: Lauritsen Adresser: 01-11-1892: Rosengaarden 9 C 01-05-1894: Krystalgade 19, stuen 01-05-1896: Gammel Kongevej 22 A , stuen 01-11-1907: Vesterbrogade 102 Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 3175, rl 5, st 5 (Vesterbro)