Correll_Dohlmann

Magdalene HofnagelAge: 41 years17641805

Name
Magdalene Hofnagel
Birth about January 1764 43 23

Alias
Magdalene Hansen f. Hofnagel

Birth of a brotherJohan Friderich Hoffnagel
March 11, 1764 (Age 2 months)
Christening of a brotherJohan Friderich Hoffnagel
March 15, 1764 (Age 2 months)
Death of a brotherJohan Friderich Hoffnagel
April 17, 1764 (Age 3 months)
Birth of a brotherJohan Friderich Hoffnagel
February 1766 (Age 2 years)
Birth of a brotherPeter Hersleb Hoffnagel
February 1766 (Age 2 years)
Christening of a brotherJohan Friderich Hoffnagel
February 21, 1766 (Age 2 years)
Christening of a brotherPeter Hersleb Hoffnagel
February 21, 1766 (Age 2 years)
Death of a motherMaren Willsgaard
February 23, 1766 (Age 2 years)
Death of a fatherPeter Hoffnagel
1781 (Age 17 years)
MarriageAnker Borch HansenView this family
1788 (Age 24 years)

Death of a husbandAnker Borch Hansen
November 30, 1805 (Age 41 years)
Burial of a husbandAnker Borch Hansen
December 9, 1805 (Age 41 years)
Death December 18, 1805 (Age 41 years)
Burial December 23, 1805 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: June 13, 1760
14 months
elder sister
3 years
herself
2 months
younger brother
Johan Friderich Hoffnagel
Birth: March 11, 1764 43 23Torkilstrup sogn, Torkilstrup sogn, Falsters Nørre herred
Death: April 17, 1764Torkilstrup sogn, Torkilstrup sogn, Falsters Nørre herred
2 years
younger brother
1 month
younger brother
Father’s family with Elisabeth Gundersdatter Berg - View this family
father
step-mother
Marriage: 1751
4 years
half-sister
Family with Anker Borch Hansen - View this family
husband
herself
Marriage: 1788

Shared note
Magdalene Hofnagel alias Magdalene Hansen f. Hofnagel Født: ca. 1762 - datter af porcelænsmager Peter Hofnagel og hustru Maren Jensdatter Willsgaard. Kilde: Hendes alder ved død Konfirmation i 1777: "Magdalene Hofnagel" (ca. 15 år gl., f. ca. 1762) bliver konfirmeret i 1777 i Næsby kirke sammen med søsteren "Elisabeth Hofnagel" (ca. 16 år gl., f. ca. 1761). Kilde: KB-opslag 54, side 53. Næsby sogn. Tybjerg herred. Præstø amt. E.M. År 1711-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153817#153817,25632430 Gift 1788: Ugift, sognepræst Anker Borch Hansen gifter sig i 1788 med Magdalene Hofnagel. Død 18-12-1805: Magdalene Hansen født Hofnagel dør 18-12-1805 i Rekkende Præstegård, Allerslev sogn, Bårse herred, Præstø amt, 41 år gl., og bliver begravet 23-12-1805 på Allerslev sogns kirkegård, Bårse herred, Præstø amt. Gift med Anker Borch Hansen. Kilde: KB-opslag 259. Allerslev sogn. Bårse Herred, Præstø amt. E.M. År 1736-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=147936#147936,24425980 "Magdalene Hofnagel" som husjomfru hos sognepræst Wulf Christopher Müller af Agersø sogn: FT-1787: Sorø, Vester Flakkebjerg, Agersø, Aggersøe Bye, , 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, C0866, lb-nr. 7: Wulf Christopher Müller, 44, Gift, Hosbonde, Sogne Præst Inger Marie Berg, 29, Gift, Madmoder John Madsen Müller, 7, Hands Børn af sidste Egteskab Helene Cathrine Marie Müller, 5, Hands Børn af sidste Egteskab John Berg Müller, 3, Hands Børn af sidste Egteskab Else Cathrine Hansteen Müller, 2, Hands Børn af sidste Egteskab >> Magdalene Hofnagel, 26, Huusjomfrue Morten Mortensen, 41, Ugift, Aulskarl Hans Johansen, 26, Gift, Anden Karl, Konen findes ved No 14 Rasmus Olsen, 17, Dreng Henriche Hendrichsdatter, 20, Ugift, Barnepige Wilhelmine Bettelhofs, 25, Ugift, Kocke Pige Karen Jørgensdatter, 25, Ugift, Brygger Pige John Madsen Müller, 76, Gift, Hosbondens Fader Cathrine Müller fød Tronier, 67, Gift, Hosbondens Moder FT-1801: Præstø, Baarse, Allerslev, Rechende Bÿe, præstegård, 1.fam., Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B2136, lb-nr. 1, Kildehenvisning 1, nr. 1 ægteskab: Ancher Borch Hansen, 42, Gift, husbond, sognepræst >> Magdalena Hofnagel, 39, Gift, hans kone Henning Hansen, 11, Ugift, deres børn Hans Peter Hansen, 9, Ugift, deres børn Hans Jörgen Hansen, 7, Ugift, deres børn Herman Höjer Hansen, 5, Ugift, deres børn Johan Friderich Hansen, 3, Ugift, deres børn Mathias Axel Reutze, 24, Ugift, informator, Candidat i Teologien Jacobine Christiane Plum, 27, Ugift, husjomfru Niels Hansen, 25, Ugift, tienestefolk Peder Jacobsen, 21, Ugift, tienestefolk Peder Hansen, 41, Ugift, tienestefolk Peder Pedersen, 16, Ugift, tienestefolk Karen Peders Datter, 22, Ugift, tienestefolk Kirsten Ols Datter, 23, Ugift, tienestefolk nna Knuds Datter, 24, Ugift, tienestefolk Anna Kirstine Rasmus Datter 13, Ugift, tienestefolk Anna Cathrine Haÿ, 71, Ugift, ugift, nyder sit ophold hos præsten Kommentarer: i margen tallet 156 (personer i Ugledie Bÿe. Herunder:"Tilsammen i Allerslöv Sogn 887 Personer Rekende Præstegård d.26.ende Febr. 1801 A.B.Hansen " (underskrift). NB.:der er en manko på 2 personer i opgørelsen. Kilde: FT-1801