Correll_Dohlmann

Maren Johanne PedersenAge: 80 years18351915

Name
Maren Johanne Pedersen
Birth February 4, 1835 35 31
Alias
Maren Johanne Christgau f. Pedersdatter_Pedersen

Death of a fatherPeder Thomsen
September 24, 1847 (Age 12 years)
Marriage of a parentHans Nielsen HelleMaren Kirstine NielsdatterView this family
June 8, 1850 (Age 15 years)
MarriageGeorg Leopold Julius ChristgauView this family
December 11, 1858 (Age 23 years)
Birth of a son
#1
Peter Valdemar Knud Christgau
January 13, 1870 (Age 34 years)
Christening of a sonPeter Valdemar Knud Christgau
June 12, 1870 (Age 35 years)
DivorceGeorg Leopold Julius ChristgauView this family
December 17, 1874 (Age 39 years)
Death of a motherMaren Kirstine Nielsdatter
May 6, 1875 (Age 40 years)
Marriage of a childPeter Valdemar Knud ChristgauMarie Susanne LohmannView this family
May 8, 1900 (Age 65 years)
Death July 10, 1915 (Age 80 years)
Burial July 1915 (Age 80 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: February 7, 1829Horslunde kirke
6 years
herself
Mother’s family with Knud Pedersen Badskjær - View this family
step-father
mother
Marriage: July 23, 1825Horslunde kirke
15 months
half-brother
Mother’s family with Hans Nielsen Helle - View this family
step-father
mother
Marriage: June 8, 1850Horslunde kirke
Family with Georg Leopold Julius Christgau - View this family
ex-husband
herself
Marriage: December 11, 1858Vor Frue kirke, Kbh.
Divorce: December 17, 1874Ægteskabet ophørt
11 years
son
Georg Leopold Julius Christgau + Anna Dorthea Lauritzen - View this family
ex-husband
husband’s wife
Marriage: January 24, 1875Skt. Paul sogn, Kbh. - viet i huset

Shared note
Maren Johanne Pedersdatter alias Maren Johanne Christgau f. Pedersen Født: 04-02-1835 i Ølstykke, Horslunde sogn - datter af husmand Peder Thomsen og hustru Maren Kirstine Nielsdatter. Kilde: KB-opslag 67, nr. 6, side 72. Horslunde sogn, Lolland Nørre herred. År 1830-1860. KB_576_2_002_03c05. Gift 11-12-1859: Ungkarl Georg Leopold Julius Christgau, skræddersvend på 26 år, boende Vognmagergade 86, gifter sig 11-12-1859 i Vor Frue kirke, Kbh. med Maren Johanne Pedersen på 24 år, boende Peder Hvidtfeldtsstræde 92 & 93. Kilde: KB-opslag 110, nr. 187. Vor Frue sogn. År 1856-1873. KB_013_2_018_K04-26-A. Ægteskabet ophørt i 1874. Skilsmissebrev af 17-12-1874 med bevilling til at indgaa nyt Ægteskab. Fraskilte skræddermester Georg Leopold Julius Christgau gifter sig igen den 24-01-1875. Kilde: KB-opslag 85, nr. 41. Skt. Johannes. År 1873-1880. KB_010_2_016_K04-01-A. Død 10-07-1915: Maren Johanne Christgau f. Pedersdatter (f. 04-02-1835 i Horslunde, datter af husmand Peder Thomsen og hustru Stine Nielsdatter - alias Maren Kirstine Nielsdatter) dør 10-07-1915 på Classensvej 25A, 2. sal, Kbh. i Rosenvængets sogn, 80 år gl., og bliver begravet på Bispebjerg kirkegård, Kbh. Fraskilt hustru, Classensvej 25A, Kbh. Kilder: KB-opslag 196, nr. 37. Rosenvængets sogn. År 1912-1921. KB_1892_022_3_008_0194a-DK. se også: politietsregisterblade.dk, blad 3480, rl 3, Dødeblade Folketællinger og bosteder: FT-1845. Horslunde sogn. Bønnet. huus no. 3 Peder Thomsen, 47 gift, Husmand, født Bønnet Maren Kirstine Nielsdatter, 43, gift, Hans kone, født i Vesterborg sogn Thomas Pedersen, 12 aar, deres barn, født Ørslykke sogn >> Maren Johanne Pedersdatter, 10 aar. deres barn, født Ørslykke sogn Henrik Pedersen, 8 aar, deres barn, født Ørslykke sogn Ane Kirstine Pedersdatter, 5 aar, deres barn, født i Ørslykke sogn Maren Pedersdatter, 3 aar, deres barn, født i Ørslykke sogn Marie Thomasdatter, 54 aar, Ugift, Bønnet, Inderste spinderske. Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-11-1909 >> Maren Johanne Christgau, f. 04-02-1835 i Horslunde, død 10-07-1915 Stillinger: Enke (læs: Fraskilt) Adresser: 01-11-1909: Ole Suhrs Gade 4, 3. 01-05-1912: Zinnsgade 9, 1. 01-05-1915: Fra Viborg til Classensgade 25 A, 2. (Classensvej) Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 3480, rl 3, Dødeblade