Correll_Dohlmann

Inger Katrine Nielsen1875

Name
Inger Katrine Nielsen
Birth April 14, 1875
Alias
Inger Katrine Larsen f. Nielsen

Christening June 5, 1875 (Age 52 days)
MarriageLars Peter LarsenView this family
February 24, 1905 (Age 29 years)
Birth of a daughter
#1
Anna Johanne Larsen
August 17, 1905 (Age 30 years)
Christening of a daughterAnna Johanne Larsen
September 20, 1905 (Age 30 years)
Death

Family with Lars Peter Larsen - View this family
husband
herself
Marriage: February 24, 1905Gunderslev kirke
6 months
daughter

Shared note
Inger Katrine Nielsen alias Inger Katrine Larsen f. Nielsen Født: 14-04-1875 i Holløse, Gunderslev sogn og døbt 05-06-1875 i Gunderslev kirke - datter af gårdmand (siden gårdejer) Peder Nielsen og hustru Birthe Marie Andersdatter på 25 år i Holløse. Kilde: KB-opslag 105, nr. 2. Gunderslev sogn. Ø. Flakkebjerg h. Sorø a. K.M. År 1841-1882. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=150647#150647,24985369 Gift 24-02-1905: Ungkarl, Lars Peter Larsen, tjenestekarl i Næstved (f. 28-04-1878 i Ladby (Herlufsholm sogn), søn af husmand Poul Larsen og hustru Karen Olsen, Ladby Overdrev) gifter sig 24-02-1905 i Gunderslev kirke med pige Inger Cathrine (Katrine) Nielsen, gårdmandsdatter på Holløse Mark (f. 14-04-1875 på Holløse Mark (Gunderslev sogn), datter af gårdmand Peder Nielsen og hustru Birthe Marie Andersen på Holløse Mark). Forlovere: Husmand Poul Larsen på Ladby Overdrev og gårdejer Peder Nielsen på Holløse Mark. Kilde: KB-opslag 197, nr. 1. Gunderslev sogn. Ø. Flakkebjerg h. Sorø a. K.M. År 1892-1910. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=150649#150649,24985898 Datter: ID 16-6a6a: Anna Johanne Larsen Født: 17-08-1905 i Lille Næstved, Herlufsholm sogn og døbt 20-09-1905 i Herlufsholm kirke - datter af (ID 16-6a6) Lars Peter Larsen og hustru Inger Katrine Nielsen, 30 år, Lille Næstved. Forældrene viet 24-02-1905 i Gunderslev kirke. Kilde: KB-opslag 66, nr. 22. Herlufsholm sogn. Ø. Flakkebjerg h. Sorø a. K.M. År 1904-1910. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151346#151346,25143593 Folketælling: FT-1906: Lille Næstved, Tybjerg herred (Ø Flakkebjerg herred). Herlufsholm sogn, Sorø amt, Matr. 19, familie nr. 17: ID 16-6a6: Lars Peter Larsen, f. 28-04-1878 i Ladby, Herlufsholm sogn, gift, husfar, arbejdsmand på Hermansens Jernstøberi i Næstved >> Inger Katrine Larsen, f. 14-04-1875 i Holløse, Gunderslev sogn, gift, husmor ID 16-6a6a: Anna Johanne Larsen, f. 17-08-1905 i Lille Næstved, Herlufsholm sogn, barn FT-opslag 67. Skema 16 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=17011#17011,652987