Correll_Dohlmann

Maria Susanne LarsenAge: 37 years18461884

Name
Maria Susanne Larsen
Birth September 7, 1846
Alias
Maria Susanne Lohmann f. Larsen

Christening November 25, 1846 (Age 2 months)
MarriageHans Peter Nielsen LohmannView this family
August 12, 1868 (Age 21 years)
Birth of a daughter
#1
Margaretha Catharina Lohmann
June 24, 1869 (Age 22 years)
Christening of a daughterMargaretha Catharina Lohmann
August 1, 1869 (Age 22 years)
Birth of a son
#2
Hans Carl Lohmann
February 25, 1871 (Age 24 years)
Christening of a sonHans Carl Lohmann
April 7, 1871 (Age 24 years)
Birth of a daughter
#3
Marie Susanne Lohmann
May 11, 1874 (Age 27 years)
Birth of a son
#4
Thorvald Lohmann
about 1874 (Age 27 years)
Christening of a daughterMarie Susanne Lohmann
June 7, 1874 (Age 27 years)
Birth of a daughter
#5
Christine Petrea Lohmann
about 1878 (Age 31 years)
Birth of a son
#6
Andreas Lohmann
1879 (Age 32 years)
Death before June 24, 1884 (Age 37 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage:
herself
Family with Hans Peter Nielsen Lohmann - View this family
husband
herself
Marriage: August 12, 1868Haderslev Vor Frue kirke
6 years
daughter
-3 years
son
-20 months
daughter
6 years
son
5 years
daughter
2 years
son
Hans Peter Nielsen Lohmann + Eleonora Florentine Petersen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: June 24, 1884Garnisonskirken, Kbh.

Shared note
Maria Susanne Larsen alias Maria Susanne Lohmann f. Larsen Født: 07-09-1846 i Sørbymagle, Vester Flakkebjerg, Sorø amt og døbt 25-11-1846 i Sørbymagle kirke - datter af skytte Rasmus Larsen og Madam Ane Margrethe Larsen f. Nissen, boende i Sørbymagle. Kilde: KB-opslag 54, nr. 15. Sørbymagle, Vester Flakkebjerg, Sorø amt. År 1844-1860. KB_462_2_003_K02-25-A. Konfirmeret: 07-04-1861 i Assens - datter af skytte Rasmus Larsen og hustru Ane Margrethe Nissen. Kilde: KB-opslag 171, nr. 8. Assens. År 1841-1865. KB_O051_A_012_K06-21-A. Gift 12-08-1868: Købmand Hans Peter Nielsen Lohmann og Maria Susanne Larsen gifter sig den 12-08-1868 i Haderslev Vor Frue kirke. Kilde: KB-opslag 353, nr. 28. Haderslev Vor Frue. År 1855-1886. KB_Aa047_A_022_K06-56-A. Død før 24-06-1884 idet hendes ægtefælle da er enkemand og gifter sig igen den dato. Folketælling: FT-1880: København (Staden), Nørre Alle No 41. forhuset, stuen. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C9461: Hans Peter Nielsen Lohmann, 41, Gift, Husfader, Handelsreisende, f. 03-01-1839 i Haderslev >> Marie Susanne født Larsen, 33, Gift, Hans Kone - alias Marie Susanne Lohmann f. Larsen, f. 07-09-1846 i Sørbymagle, V. Flakkebjerg herred Margrethe Catrine Lohmann, 10, Ugift, Deres Barn, f. i Haderslev - alias Margaretha Catharina Lohmann Thorvald Lohmann, 6 år, Ugift, Deres Barn, f. ca. 1874 i Kjøbenhavn Marie Susanne Lohmann, 5 år, Ugift, Deres Barn, f. 11-05-1974 i Kjøbenhavn Christine Petrea Lohmann, 2 år, Ugift, Deres Barn, f. ca. 1878 i Kjøbenhavn Andreas Lohmann, 1 år, Ugift, Deres Barn, f. 1879 i Kjøbenhavn Filicia Elise Hendriette Nielsen, 21, Ugift, Deres Pige, f. i Kjøbenhavn