Correll_Dohlmann

Karen Jensen1831

Name
Karen Jensen
Birth September 7, 1831 24 24
Alias
Karen Jensdatter

Christening November 13, 1831 (Age 2 months)
Death of a motherKaren Jensdatter
September 26, 1832 (Age 12 months)
Marriage of a parentJens ChristiansenAnna Kirstine PedersdatterView this family
October 18, 1844 (Age 13 years)
EngagementNicolai NielsenView this family
1855 (Age 23 years)

Birth of a son
#1
Nicolai Jensen
January 13, 1856 (Age 24 years)
DivorceNicolai NielsenView this family
1856 (Age 24 years)

Christening of a sonNicolai Jensen
March 24, 1856 (Age 24 years)
Marriage of a childNicolai JensenDorthea Marie HansenView this family
March 26, 1878 (Age 46 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: April 15, 1829Endeslev kirke, Bjæverskov herred
2 years
herself
Father’s family with Anna Kirstine Pedersdatter - View this family
father
step-mother
Marriage: October 18, 1844Endeslev kirke
Family with Nicolai Nielsen - View this family
ex-husband
herself
Divorce: 1856
son

Shared note
Karen Jensen alias Karen Jensdatter Født: 07-09-1831 i Rolighedshus, Valløby sogn, Bjæverskov herred, Præstø amt og døbt 13-11-1831 i Valløby kirke - datter af indsidder Jens Christiansen og hustru Karen Jensdatter af Rolighedshus. Moderen indledt (samme dag som dåben). Faddere: Cathrine Jensdatter, tjenende i Kjøge. Gårdmand Christen Larsen, indsidder Hans Mikkelsen og Frederik Nicolaisen - alle af Valløby. Kilde: KB-opslag 94. Valløby sogn, Bjæverskov herred, Præstø amt. H.M. År 1814-1851 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=206476#206476,39199570 Moderens tidlige død: Karen Jensdatter dør 26-09-1832, 25 år gl., i Endeslev sogn, Bjæverskov herred, Præstø amt og bliver begravet 30-09-1832 fra Endeslev kirke. Indsidder Jens Christiansens hustru i Endeslev. Kilde: KB-opslag 303, nr. 6. Endeslev sogn, Bjæverskov herred, Præstø amt. K.M. År 1814-1849. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149177#149177,24664268 I 1855 er snedkersvend Nicolai Nielsen kæreste med tjenestepigen Karen Jensen. Frugten af deres bekendtskab er sønnen: Nicolai Jensen Født: 13-01-1856 i Køge Skt. Nikolaj sogn og døbt 24-03-1856 i Køge Skt. Nikolaj kirke - uægte født søn af ugift fr. Karen Jensdatter - udlagt som barnefader: snedkersvend Nicolai Nielsen. Faddere: Moderen b. b. (bar barnet). Pigen Ane Marie Hansen st. h. (stod hos). Skomager Daniel Petersen, og skomagersvend Jørgen Johansen. Kilde: KB-opslag 2, nr. 3. Køge Skt. Nikolaj sogn. H.M. År 1856-1866. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=204885#204885,38874182 Folketællinger: Karen Jensen (alias Karen Jensdatter) hos sine farforældre i Endeslev by og sogn i 1834: FT-1834: Præstø, Bjæverskov, Endeslev, Endeslev Bye, et Huus, 24, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C632, lb-nr. 148, M.kort Nr. 484, F.20: Christian Jørgensen, 55, Gift, Huusmand uden Jord Dagleier Maren Jeppesdatter, 50, Gift, hans Kone Jørgen Christiansen, 13, Ugift, Deres Børn Sophie Christiansdatter, 15, Ugift, Deres Børn Jens Jeppesen, 6, Ugift, deres Sønnesøn >> Karen Jensdatter, 3, Ugift, deres Søns Datter. Fattiglem Faderen Jens Christiansen som enkemand i FT-1834: FT-1834: Præstø, Bjæverskov, Endeslev, Povelstrup, -, 76-F2, (Povlstrup) Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C6321, lb-nr. 441, M.kort Nr. 484, F. 29: Peder Pedersen, 63, Gift, Gaardmand Inger Jacobsdatter, 52, Gift, hans Kone Ole Pedersen, 19, Ugift, hans Søn >> Jens Christiansen, 27, Enkemand, Tjenestekarl (f. ca. 1806) Jens Jensen, 16, Ugift, Tjenestedreng Anne Christensdatter 17, Ugift, Tjenestepige Ellen Hansdatter, 17, Ugift, Tjenestepige FT-1845: Præstø, Bjæverskov, Endeslev, Endersløv Bye, Et huus, 56, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B4839, lb-nr. 332, kildehenvis: 37: Christian Jørgensen, 65, Gift, Huusmand, arbeidsmand, Carise sogn Maren Jeppesdatter, 60, Gift, Hans kone, Her i sognet Jens Christiansen, 33, Gift, Inds. og arbeidsmand, Her i sognet (læs: ca. 39 år, f. ca. 1806) Ane Kirstine Pedersdatter, 21, Gift, Hans kone, Thurebye sogn >> Karen Jensdatter, 14, Ugift, Deres barn, Valløebye sogn Rasmus Jensen, 1, Ugift, Deres barn, Her i sognet FT-1855: Roskilde, Ramsø, Køge Købstad, Matrikel nr. 73, Forhus, Stue, 59, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1855, D2884, lb-nr. 742: Carl Frederik Bærenholdt, 32, Gift, Bagermester, Hirsholm Christiane Marie Meier [ Meyer ] 23, Gift, Hans kone, Køge Anna Dorthea ??, 3, Ugift, Deres datter, Køge Carl Christian ??, 1, Ugift, Deres søn, Køge Poul Christian ??, 16, Ugift, Lærling, , Køge Hendrik Bernhardt, 15, Ugift, Lærling, , Køge Frederikke Meier [ Meyer ] ??, 19, Ugift, Butiksjomfru, Køge >> Karen Jensdatter, 24, Ugift, Tjenestepige, Valløby, Præstø Amt FT-1860: Roskilde, Ramsø, Køge Købstad, Udenfor Nørreport 299, 302, ?, 232 F12, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D2453: >> Karen Jensen, 29, Ugift, Arbejder på fabrikken, Valløby, Præstø Amt *************************************************************************** Karen Jensen er: (1) Karlie og Eva's 3 x tipoldemor (deres ane nr. 101); og er: (1) Kristine's 2 x tipoldemor (hendes ane nr. 37)