Correll_Dohlmann

Anna Kirstine Pedersdatter1821

Name
Anna Kirstine Pedersdatter
Birth March 18, 1821
Alias
Ane Kirstine Pedersdatter

Hjemmedøbt March 19, 1821 (Age 1 day)
Christening May 6, 1821 (Age 49 days)
MarriageJens ChristiansenView this family
October 18, 1844 (Age 23 years)
Death

Family with Jens Christiansen - View this family
husband
herself
Marriage: October 18, 1844Endeslev kirke
Jens Christiansen + Karen Jensdatter - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: April 15, 1829Endeslev kirke, Bjæverskov herred
2 years
step-daughter

Shared note
Anna Kirstine Pedersdatter alias Ane Kirstine Pedersdatter Født: 18-03-1821 i Storkehuset, Tureby sogn, Fakse herred, Præstø amt og hjemmedøbt der 19-03-1821. Fremstillet 06-05-1821 i Tureby kirke, Fakse herred - datter af indsidder Peder Mortensen og hustru Trine Marie Tomasdatter af Storkehuset. Kilde: KB-opslag 54, nr. 1. Tureby sogn. Fakse herred. Præstø amt. K.M. År 1814-1829. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157835#157835,26500100 Brudgommens 2. ægteskab: Gift 2.g. 18-10-1844: Enkemand Jens Christiansen af Endesløv (Endeslev), 36 år gl., gifter sig 18-10-1844 i Endeslev kirke med pige Ane Kirstine Pedersdatter af Endesløv (Endeslev), 20 år. Forlovere: Husmand Christian Jørgensen af Endersløv (Endeslev) og husmand Peder Rasmussen af Nilhuse. Kilde: KB-opslag 217, side 258. Endeslev sogn. Bjæverskov herred. Præstø amt. K.M. År 1814-1849. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149177#149177,24664182 Folketællinger: FT-1845: Præstø, Bjæverskov, Endeslev, Endersløv Bye, Et huus, 56, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B4839, lb-nr. 332, kildehenvis: 37: Christian Jørgensen, 65, Gift, Huusmand, arbeidsmand, Carise sogn Maren Jeppesdatter, 60, Gift, Hans kone, Her i sognet Jens Christiansen, 33, Gift, Inds. og arbeidsmand, Her i sognet (læs: ca. 39 år, f. ca. 1806) >> Ane Kirstine Pedersdatter, 21, Gift, Hans kone, Thurebye sogn Karen Jensdatter, 14, Ugift, Deres barn, Valløebye sogn Rasmus Jensen, 1, Ugift, Deres barn, Her i sognet FT-1850: Præstø, Bjæverskov, Endeslev, Endeslev, 1 Hus, 85, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C5212. lb-nr. 578, side 39: Christian Johansen, 45, Gift, Lever af sin jordlod, Her i Sognet Ane Jørgensdatter, 41, Gift, Hans Hustru, Lund, Præstø Amt Johanne Marie Christiansdatter, 11, Ugift, Deres barn, Her i Sognet Johan Christiansen, 8, Ugift, Deres barn, Her i Sognet Niels Christiansen, 6, Ugift, Deres barn, Her i Sognet Jørgen Jensen, 73, Gift, Indsidder og daglejer, Havnelev Sogn, Præstø Amt Maren Larsdatter, 70, Gift, Hans Hustru, Lund, Præstø Amt Jens Christiansen, 43, Gift, Indsidder og daglejer, Her i Sognet >> Ane Kirstine Pedersdatter, 26, Gift, Hans Hustru, ? (Thureby sogn) Rasmus Jensen, 6, Ugift, Deres barn, Her i Sognet Peder Jensen, 2, Ugift, Deres barn, Her i Sognet FT-1860: Præstø, Bjæverskov, Endeslev, Endersløv, 9 et Huus, 11, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D5338: Jens Christiansen, 53, Gift, Hmd. Arbmd. Hfd., Her i Sognet [Endeslev] >> Ane Kirstine Pedersdatter, 36, Gift, hans Kone, Thureby Sogn, Præstø Amt Peder Jensen, 12, Ugift, Deres Børn, Her i Sognet [Endeslev] Anders Jensen, 9, Ugift, Deres Børn, Her i Sognet [Endeslev] Karen Kirstine Jensen, 6, Ugift, Deres Børn, Her i Sognet [Endeslev] Maren Sophie Jensen, 3, Ugift, Deres Børn, Her i Sognet [Endeslev] FT-1880: Præstø, Bjæverskov, Endeslev, Enderslev By og Sogn, Kommunehus, 102 F2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C5195, lb-nr. 527, Kildehenvisning, optæl.liste 11, side 1: Jens Christiansen, 73, Gift, Husfader, Inderste, Arbeidsmand, nyder Fattigunderstøttelse Endeslev, Præstø Amt >> Ane Kirstine Pedersen, 55, Gift, hans Hustru, nyder Fattigunderstøttelse , Endeslev Sogn, Præstø Amt Ellen Marie Jensen, 13, Ugift, deres Datter, nyder Fattigunderstøttelse, Endeslev Sogn, Præstø Amt Jens Peder Jensen, 3, Ugift, Pleiesøn, nyder Fattigunderstøttelse, Kjøbenhavn