Correll_Dohlmann

Stine Mikkelsdatter1832

Name
Stine Mikkelsdatter
Birth November 6, 1832
Alias
Stine Michelsen, Stine Mikkelsen og Stine Sørensen f. Mikkelsen

Christening December 30, 1832 (Age 54 days)
MarriageHans SørensenView this family
January 13, 1854 (Age 21 years)
Birth of a daughter
#1
Dorthea Marie Hansen
January 6, 1860 (Age 27 years)
Christening of a daughterDorthea Marie Hansen
May 13, 1860 (Age 27 years)
Marriage of a childNicolai JensenDorthea Marie HansenView this family
March 26, 1878 (Age 45 years)
Death

Shared note
Stine Mikkelsdatter alias Stine Michelsen, Stine Mikkelsen og Stine Sørensen f. Mikkelsen Født: 06-11-1832 i Vetterslev sogn, Ringsted herred, Sorø amt og døbt 30-12-1832 i Vetterslev kirke - datter af sognefoged Mikkel Jensen og hustru Magrethe Madsdatter, Wettersløv (Vetterslev). Moderen blev indledt (samme dag som dåben i kirken). Faddere: Pigen Sidse Sørensdatter bar narmet. Sidse Pedersdatter stod hos. - Fadderne hertil var: Hans Christensen, Hans Hansen, Niels Pedersen og Niels Knudsen, Vettersløv. Kilde: KB-opslag 92, (nr. 2 i år 1832) øverst på siden. Vetterslev sogn. Ringsted herred. Sorø amt. K.M. År 1814-1859. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158660#158660,26655683 Gift 13-01-1854: Ungkarl Hans Sørensen på 22 år, i gl. Kiøge (Gammelkøge), gifter sig 13-01-1854 i Køge Skt. Nikolaj kirke med pigen Stine Michelsdatter (alias Stine Mikkelsdatter) på 21 år, i Kiøge (Køge). Forlovere: Jens Pedersen, gårdbestyrer og Michel Jensen (alias Mikkel Jensen), gårdmand i Wettersløv (Vetterslev) - brudens far. Kilde: KB-opslag 265, nr. 4. side 259. Køge Skt. Nikolaj sogn. H.M. År 1843-1866. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=204884#204884,38873981 Folketællinger: FT-1834: Sorø, Ringsted, Vetterslev, Wettersløv, en Parcel, 63, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C4818, lb-nr. 314, liste 329: Mikkel Jensen, 46, Gift, Sognefoged Margrethe Madsdatter, 41, Gift, Hans Kone Johanne Mikkelsdatter, 14, Ugift, Deres Børn Kirsten Mikkelsdatter, 12, Ugift, Deres Børn Anne Mikkelsdatter, 10, Ugift, Deres Børn Birthe Marie Mikkelsdatter, 8, Ugift, Deres Børn Jens Christian Mikkelsen, 6, Ugift, Deres Børn >> Stine Mikkelsdatter, 2, Ugift, Deres Børn FT-1860: Roskilde, Ramsø, Køge Købstad, Nyportstræde 82, Forhus, Kælder, 65, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D2453, lb-nr. 866, side 65: Hans Sørensen, 29, Gift, Husfader, Fragtmand, Gammelkøge Sogn, Præstø Amt >> Stine Sørensen født Mikkelsen, 27, Gift, Hans kone, Vetterslev Sogn, Sorø Amt Theodor Emil Hansen, 6, Ugift, Deres søn, Gammelkøge Sogn, Præstø Amt Søren Peter Hansen, 4, Ugift, Deres søn, Gammelkøge Sogn, Præstø Amt Dorthea Hansen, 1, Ugift, Deres datter, Køge FT-1880: Roskilde, Ramsø, Højelse, Ølby, Et Hus, 161, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C7333, lb-nr. 917, liste 15: Hans Sørensen, 48, Gift, Husfader, Jordbruger, Gammel Kjøge, Præstø Amt >> Stine Mikkelsen, 47, Gift, Hans Hustru, Vetterslev Sogn, Præstø Amt Søren Hansen, 23, Ugift, Deres Barn, Gammel Kjøge, Præstø Amt Lavre Hansen, 11, Ugift, Deres Barn, Gammel Kjøge, Præstø Amt Sofie Hansen, 8, Ugift, Deres Barn, Gammel Kjøge, Præstø Amt Hans Hansen, 5, Ugift, Deres Barn, Høielse Sogn, Kjøbenhavns Amt FT-1901: Roskilde, Ramsø, Højelse, Ølby, 8 c, 187, - Ejer: Thorvald Hansen Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, D5770, lb-nr. 848, AO-opslag 561: Hans Sørensen, 10/4/1831, G, Aftægtsmand , Fhv. landbruger, Kjøge Ldsg. [Køge Landsogn] - gift i 1854, 8 levende børn og 0 døde (læs: f. 09-04-1831 i Gammel Køge) >> Stine Sørensen, 6/10/1832, G, Husmoder, Husholdning, Vettersløv S., Sorø A. - gift i 1854, 8 levende børn og 0 døde (læs: f. 06-11-1832 i Vetterslev sogn) ************************************************************************* Stine Mikkelsdatter er: (1) Karlie og Eva's 3 x tipoldemor (deres ane nr. 103); og er: (1) Kristine's 2 x tipoldemor (hendes ane nr. 39)