Correll_Dohlmann

Anna Dorthea LauritzenAge: 86 years18511937

Name
Anna Dorthea Lauritzen
Birth January 7, 1851
Alias
Anna Dorthea Christgau f. Lauritzen og Anna Christgau

Hjemmedøbt February 19, 1851 (Age 43 days)
Christening June 29, 1852 (Age 17 months)
MarriageGeorg Leopold Julius ChristgauView this family
January 24, 1875 (Age 24 years)
Death of a husbandGeorg Leopold Julius Christgau
October 21, 1916 (Age 65 years)
Burial of a husbandGeorg Leopold Julius Christgau
October 27, 1916 (Age 65 years)
Death May 4, 1937 (Age 86 years)
Family with Georg Leopold Julius Christgau - View this family
husband
herself
Marriage: January 24, 1875Skt. Paul sogn, Kbh. - viet i huset
Georg Leopold Julius Christgau + Maren Johanne Pedersen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: December 11, 1858Vor Frue kirke, Kbh.
Divorce: December 17, 1874Ægteskabet ophørt
11 years
step-son

Shared note
Anna Dorthea Lauritzen alias Anna Dorthea Christgau f. Lauritzen og Anna Dorthe Christgau Født: 07-01-1851 i Slagelse Skt. Mikkels sogn og hjemmedøbt 19-02-1851. Fremstillet i Slagelse Skt. Mikkel kirke d. 29-06-1852 - datter af spekhøker Knud Lauritzen (Lauridsen) og Vilhelmine Marie Chantee (Schanthy/Chanly) af Slagelse. Kilde: KB-opslag 159, nr. 1. Slagelse Skt. Mikkel. År 1845-1861. KB_427_2_005_K06-14-A. Gift 24-01-1875: Georg Leopold Julius Christgau, fraskilt skrædder på 41½ år, boende Blaagaardsgade 10, Kbh., gifter sig 24-01-1875 i Skt. Paul sogn, Kbh. med jomfru Anne Dorthea Lauritzen på 24 år, f. 07-01-1851 i Slagelse Skt. Mikkels sogn. Viet i huset af sognepræst Nielsen. Kilde: KB-opslag 289, side 286. Skt. Paul. År 1858-1879. KB_024_2_006_K10-25-A. Se også Skt. Johannes kirkebog under gifte: Kgl. bevilling af 18. januar 1875 i pastor J. Nielsens hjem. Skilsmissebrev af 17-12-1874 ved bevilling til at indgaa nyt Ægteskab. Kilde: KB-opslag 85, nr. 41. Skt. Johannes. År 1873-1880. KB_010_2_016_K04-01-A. Død 04-05-1937: Anna Dorthea Christgau f. Lauritzen dør 04-05-1937 i København, 86 år gl. Kilde: Tom Smidth Folketællinger og bosteder: Forældrene i 1850: FT-1850: Sorø, Slagelse, Slagelse Købstad, Løvegade 224a, 271-F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C9404: Knud Lauritsen, 41, Gift, Spekhøker, f. i Bording Sogn, Ringkøbing Amt, f. ca. 1808 Hvilhelmine Schanthy, 34, Gift, hans Kone [Knud Lauritsen], f. i Birkerød Sogn, Frederiksborg Amt, f. ca. 1815 Marie Lauritzen, 7 år, Huusfaderens Børn [Knud Lauritsen og Hvilhelmine Schanthy], f. i Khh. Hendrich Lauritzen, 4 år, Huusfaderens Børn [Knud Lauritsen og Hvilhelmine Schanthy], f. i Rusvebye, Sorø Amt Christian Lauritzen, 2 år, Huusfaderens Børn [Knud Lauritsen og Hvilhelmine Schanthy], f. i Slagelse Maren Berdelsen, 22, Ugift, Tjenestepige [Knud Lauritsen og Hvilhelmine Schanthy], f. i Udestrup Sogn, Sorø Amt FT-1880: København (Staden), Gothersgade (ulige numre), No. 143 AB, 155, fam.nr. 485, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D4092 Georg Leopold Julius Christgau, 45, Gift, Skrædermester, f. 10-07-1833 i Kbh. Georg Julius Christgau, 19, Ugift, Billedskjærer, f. i København >> Anna Dorthea Christgau, 29, Gift, Husfaders Hustru - alias Anne Dorthea Lauritzen f. 07-01-1851 i Slagelse Skt. Mikkels sogn. FT-1885: København (Staden), Østervold Kvarter, Østerfarimagsgade 8, Matr.128 Stuen, fam. nr. 4, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, C8590 Georg Christgau, 50, Gift, Husfader, Skrædermester, alias Georg Leopold Julius Christgau, f. 10-07-1833 i Kbh. >> Anna Christgau, 34, Gift, Husmoder, Hustru - alias Anne Dorthea Lauritzen f. 07-01-1851 i Slagelse Skt. Mikkels sogn. Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-11-1892 Hovedperson: Georg Julius Christgau, f. 10-06-1833 i København (læs: 10-07-1833) Stillinger: Skræddermester >> Ægtefælle: Anna Dorthea, f. 07-01-1863 i Slagelse (læs: f. 07-01-1851) Registrators kommentar: Fødenavn fremgår ikke men er: Lauritsen Adresser: 01-11-1892: Rosengaarden 9 C 01-05-1894: Krystalgade 19, stuen 01-05-1896: Gammel Kongevej 22 A , stuen 01-11-1907: Vesterbrogade 102 Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 3175, rl 5, st 5 (Vesterbro) Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 22-11-1917 >> Anna Dorthea Christgau, f. 07-01-1857 i Slagelse (læs: f. 07-01-1851) Stillinger: Enke Adresse: 1-11-1917: Njalsgade 12, 4. Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 2382, rl 3, st 4 (Amager) FT-1921: Njalsgade 12, 4. sal, tv., Kbh. >> Anna Dorthe Christgau, enke, f. 07-01-1851 i Slagelse Kilde: FT-opslag 27. FT1921_00035_01045 FT-1925 - 5. nov.: Njalsgade 12, 4. sal, tv., Kbh. >> Anna Dorthe Christgau, enke, f. 07-01-1851 i Slagelse, husmor, rentrice Kilde: FT-opslag 147. FT1925_0394_00332 FT-1930 - 5. nov.: Njalsgade 12, 4. sal, tv., forhuset, Kbh. >> Anna Dorthea Christgau, enke, f. 07-01-1867 (læs: 1851) i Slagelse, husmor, intet erhverv Kilde: FT-opslag 138. FT1930_00264_00840