Correll_Dohlmann

Martha Sofie NielsenAge: 93 years18941987

Name
Martha Sofie Nielsen
Birth June 19, 1894
Alias
Martha Sofie Jørgensen f. Nielsen og Martha Sofie Andersen f. Nielsen

Christening July 10, 1894 (Age 21 days)
MarriagePoul Rudolf AndersenView this family
November 15, 1940 (Age 46 years)
Death of a husbandPoul Rudolf Andersen
December 14, 1961 (Age 67 years)
Burial of a husbandPoul Rudolf Andersen
December 19, 1961 (Age 67 years)
Death August 1, 1987 (Age 93 years)

Family with Poul Rudolf Andersen - View this family
husband
herself
Marriage: November 15, 1940b.v. på Københavns Rådhus
Poul Rudolf Andersen + Maren Elisabeth Jensen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: March 9, 1913Sankt Johannes kirke, Kbh.
-13 months
step-daughter
21 months
step-son

Shared note
Martha Sofie Nielsen alias Martha Sofie Jørgensen f. Nielsen og Martha Sofie Andersen f. Nielsen Født: 19-06-1894 på Den Kgl. Fødsels- og Plejestiftelse, Kbh. og døbt 10-07-1894 i Den Kgl. Fødsels- og Plejestiftelses kirke - datter af syerske Jensine Dorthe Christophersen, gift med skomagersvend Martin Nielsen, borgerligt ægteforenet i Kbh. den 04-09-1896. Anmærkn. 10 mdg: København, Borgergade 40, st. Kilde: KB-opslag 145, side 143. Barn nr. 399, mor nr. 408. Den Kgl. Fødsels- og Plejestiftelse (sogn), Kbh. K.M. År 1891-1896 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=148980#148980,24625288 Erhverv: Ekspeditrice. Husbestyrerinde Gift 1.g. med hr. Jørgensen Skilt ved bevilling af 21-04-1938. Gift 2.g. 15-11-1940: Enkemand pr. 17-08-1939 1. ægteskab, Poul Rudolf Andersen, pølsemager (sv.), boende Oldensti 12, Kbh. (f. 09-12-1888 i Tjæreby sogn, Frederiksborg amt) gifter sig borgerligt 15-11-1940 på Københavns Rådhus med fraskilt ekspeditrice Martha Sofie Jørgensen f. Nielsen (f. 19-06-1894 på Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh., boende Tagensvej 88, Kbh. - skilt v. bevilling af 21-04-1938 1. ægteskab). Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1940, lb.nr. 4900. AO-opslag 102. Side 100. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=51534#51534,11485515 Død 01-08-1987: Martha Sofie Andersen f. Nielsen dør 01-08-1987, 93 år gl. Enke efter Poul Rudolph Andersen der døde den 14-12-1961 i hjemmet Oldensti 12, Kbh. i Højdevang sogn, Kbh., 73 år gl.