Correll_Dohlmann

Carla Alitta Emilie Jørgensen1905

Name
Carla Alitta Emilie Jørgensen
Birth November 2, 1905
Alias
Alitta Carla Emilie Jørgensen og Carla Alitta Emilie Seitzberg f.Jørgensen

Christening January 7, 1906 (Age 2 months)
Death

Shared note
Carla Alitta Emilie Jørgensen alias Karla Alitta Emilie Jørgensen, Alitta Carla Emilie Jørgensen og Carla Alitta Emilie Seitzberg f. Jørgensen Født: 02-11-1905 på Suensonsgade 40, st., Nyboder, Kbh. i Holmens sogn, Kbh. og døbt 07-01-1906 i Holmens kirke, Kbh. - datter af fyrbøder i Marinen, Frederik Theodor Jørgensen og hustru Johanne Marie f. Carlsen, 34 år gl. Faddere: Fyrbøder Carl Petersen og hustru, Suensonsgade 14, Kbh. Bundtmager Carl Olsen, Store Kongensgade 59, 2. sal, Kbh. Frk. Agnes Carlsen, Larslejstræde 1, Kbh. Forældrene viet 13-01-1895 i Sundby kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 119, nr. 75. Holmens sogn, Kbh. K.M. År 1901-1913 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151669#151669,25218631 Sankt Ansgars kirke, Kbh. (romersk-katolsk kirke) Gift 01-04-1929: Leopold Charles Seitzberg, f. 21-08-1905 i Kbh., gifter sig 01-04-1929 i Sankt Ansgars kirke, Kbh. (romersk-katolsk kirke) med Carla Alitta Emilie Jørgensen, f. 02-11-1905 i Nyboder, Kbh. i Holmens sogn. Kilde: FT-1930 og FT-1940 Folketællinger og bosteder: FT-1906: Suensonsgade 40, st., Nyboder, Kbh.: (Familien Jørgensen, 2 voksne og 6 børn): Frederik Theodor Jørgensen, f. 26-05-1870 i Avnede sogn, Lolland Sønder herred, gift, husfar, tilflyttet i 1890, fyrbøder Johanne Marie Jørgensen, f. 05-02-1871 i København, gift, husmor Ella Johanne Jørgensen, f. 27-12-1894 i Kbh., barn Carlo Ib Jørgensen. f- 14-03-1896 i Kbh., barn Ejnar Martinius Jørgensen, f. 27-10-1898, barn Anna Theodora Henriette Jørgensen, ca. f. 14-08-1900 i Kbh., barn Carl Emil Jørgensen, f. 22-11-1903 i Kbh., barn >> Pige Jørgensen - alias Carla Alitta Emilie Jørgensen - f. 02-11-1905 i Kbh., barn Kilde: FT-opslag 81 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=13358#13358,451057 Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-5-1918 Johanne Marie Jørgensen, 05-02-1871, København - Stillinger: Enke (Johanne Marie Carlsen. Kilde: http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=1339889&searchname=polit_adv) Børn: >> Alida Carla Jørgensen, 02-11-1905 (læs: Carla Alitta Emilie Jørgensen) Etly Gudrun Dagmar Jørgensen, 29-06-1908 (læs: 20-10-1908 på Svanegade 15, st. Kilde: Holmens sogn. Opslag 188/nr. 61.) Adresser: 01-05-1918: Fra Sankt Paulsgade 27 til Heilsgade 1, stuen 01-11-1918: Heilsgade 5, stuen 01-05-1919: Heilsgade 3, 1. (Kristkirkens sogn) 01-11-1919: Vigerslev Allé 126, 6. Opgang, 2. (Jesuskirkens sogn, Valby, Timotheus, Valby) 05-08-1921: Ahornsgade 22, 2. - hos Nielsen (Skt. Johannes sogn) 01-11-1922: Nørre Sidealle 6, 3. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 6 (Nørrebro) - færdigtastet. Filmrulle 0018. Registerblad 3191 (unikt id: 1689149) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=1689149&searchname=polit_adv FT-1925 - 5. nov: Nørre Sidealle 6, 3., Kbh.: Marie Johanne Jørgensen, f. 05-02-1871 i Kbh., enke, husmor, pension, adresse i 1924: samme sted Carl Emil Jørgensen, f. 22-11-1903 i Kbh., ugift, søn, arbejdsmand (f. på Suensonsgade 40, st., Kbh. Kilde: Holmens sogn. Opslag 92/nr. 87) >> Carla Alitta Emilie Jørgensen, f. 02-11-1905 i Kbh., ugift, datter, assistent Leopold Charles Seitzberg, f. 21-08-1905 i Kbh., ugift, logerende, kommis, adresse i 1924: Dannebrogsgade 9, 2. tv. Kilde: FT-opslag 141 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=93659#93659,15526767 FT-1930 - 5. nov.: Hvidovre sogn, Sokkelund herred, Kbhvns. amt - matrikel 14 ?? Leo Charles Seitzberg, f. 21-08-1905 i Kbh., dansk, gift i 1929, husfader, kontorist hos Jensen og Christensen, Manufaktur en gros, Østergade 26, Kbh. K. - 1 barn i ægteskabet >> Carla Alitta Emilie Seitzberg, f. 02-11-1905 i Kbh., gift i 1929, husmoder - 1 barn i ægteskabet Preben Seitzberg, 15-09-1930 i Hvidove, barn Kilde: FT-opslag 1124 - Skema 542 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=102151#102151,16184699 1933: Kontorist Leo Seitzberg og hustru, Risbjerggaards Alle 65, Hvidovre Kilde: http://forstadsmuseet.dk/arkiv/k-1930-1934-310/ FT-1940: Bangertsgade 9, 1. sal, Kbh.: Leopold Charles Seitzberg, f. 21-08-1905 i København, husfar, gift 01-04-1929, repræsentant, Jensen og Christensen, Manufaktur en gros, Østergade 26 >> Alitta Carla Emilie Seitzberg, f. 02-11-1905 i København, husmor Preben Seitzberg, f. 15-09-1930 i Hvidovre, ugift søn Tove Seitzberg, f. 28-02-1934 i Hvidovre, ugift datter Erik Seitzberg, f. 28-04-1938 i København, ugift søn Kilde: FT-opslag 443 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=237954#237954,45228845 --------------------------- Carla Alitta Emilie Jørgensen's forældres vielse den 13-01-1895: Ungkarl Frederik Theodor Jørgensen, skomager, boende Øster Farimagsgade 26, Kbh. (f. 26-05-1870, hjemmedøbt 22-07-1870 og konfirmeret 1. s. efter påske 1888 i Holsted, søn af indsidder Ib Jørgensen og hustru Anna Petersen, Holsted) gifter sig 13-01-1895 i Sundby kirke, Kbh. med pigen Johanne Marie Carlsen, boende Køhlersvej 10, 3. sal, Kbh. (f. 05-02-1871, døbt 16-02-1871 på Fødselsstiftelsen, Kbh., konfirmeret 29-03-1885 i Kbh.). Vidner: Charles Ludvig Andersen, sukkerhusarbejder, Køhlersvej 10, Kbh. Carl Petersen, fyrbøder, Gernersgade 10, 1. sal, Kbh. Kilde: KB-opslag 69, nr. 2. Sundby sogn, Kbh. K.M. År 1892-1898 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157047#157047,26338073