Correll_Dohlmann

Mary Solvejg NielsenAge: 33 years19301963

Name
Mary Solvejg Nielsen
Birth February 9, 1930
Alias
Mary Solvejg Seitzberg f. Nielsen

Christening February 23, 1930 (Age 14 days)
Death August 12, 1963 (Age 33 years)
Burial August 15, 1963 (3 days after death)
Family with Private - View this family
husband
Private
herself
Mary Solvejg Nielsen
Birth: February 9, 1930Snesere by og sogn, Bårse herred
Death: August 12, 1963Sygehuset, Ringsted, Ringsted sogn
son
Private

Shared note
Mary Solvejg Nielsen alias Mary Solvejg Seitzberg f. Nielsen Født: 09-02-1930 i Snesere by og sogn, Bårse herred og døbt 23-02-1930 i Snesere kirke - datter af arbejdsmand af Snesere by, Kaj Viggo Henry Nielsen, f. 26-11-1904 og hustru Bertha Rasmine Meta Kirstine Jensen, f. 14-05-1905 i Elmelunde sogn, Mønbo h. Præstø amt (datter af Kristian Frederik Julius Jensen, daglejer ved agerbruget, f. i 1881, og Thora Katrine Jensen, f. i 1882) Forældrene viet 10-11-1929 i Snesere kirke. Kilde: KB-opslag 70, nr. 3. Snesere sogn. K.M. År 1924-1936 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156520#156520,26232700 Gift 21-11-1951: Ugift, kok, Preben Seitzberg, f. 15-09-1930 i Hvidovre, Kbhvns. amt, boende Stengade 33, Kbh., gifter sig borgerligt 21-11-1951 på Københavns Rådhus med ugift Mary Solvejg Nielsen, f. 09-02-1930 i Snesere by og sogn, Præstø amt. Kilder: Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1951, lb.nr. 4193. AO-opslag 595. Side 593. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=51633#51633,11545521 Se også: Sønnen: Jørgen Seitzberg's fødsel og dåb 1951: Stengade 33, 4. sal, tv., Kbh. Død 12-08-1963: Mary Solvejg Seitzberg f. Nielsen dør 12-08-1963 på Sygehuset, Ringsted og begravet 15-08-1963 på Bringstrup sogns kirkegård. Født 09-02-1930 i Snesere sogn, datter af arbejdsmand Kaj Viggo Henry Nielsen og hustru Bertha Rasmine Meta Kirstine Jensen. Gift med telefonmontør af Egerup, Bringstrup sogn, Alsted herred, Sorø amt, der også var sidste fælles bopæl med efterlevende ægtefælle: Preben Seitzberg. Kilde: KB-opslag 227, nr. 48. Ringsted sogn og herred. År 1960-1965. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154832#154832,25846329