Correll_Dohlmann

Dagmar Caroline Mathilde Rodian1878

Name
Dagmar Caroline Mathilde Rodian
Birth June 14, 1878
Alias
Dagmar Caroline Mathilde Gress f. Rodian

EngagementAlfred JørgensenView this family
1895 (Age 16 years)
DivorceAlfred JørgensenView this family
1895 (Age 16 years)
Birth of a son
#1
Kai Alfred Rodian Gress
December 31, 1895 (Age 17 years)
Birth of a son
#2
Kai Alfred Rodian Gress
December 31, 1895 (Age 17 years)
Christening of a sonKai Alfred Rodian Gress
March 21, 1897 (Age 18 years)
Christening of a sonKai Alfred Rodian Gress
March 21, 1897 (Age 18 years)
MarriageNiels Johan Hjalmar GressView this family
1899 (Age 20 years)

Marriage of a childKai Alfred Rodian GressAsta KiærView this family
December 30, 1919 (Age 41 years)
Marriage of a childKai Alfred Rodian GressAsta KiærView this family
December 30, 1919 (Age 41 years)
Death of a sonKai Alfred Rodian Gress
November 24, 1936 (Age 58 years)
Death of a sonKai Alfred Rodian Gress
November 24, 1936 (Age 58 years)
Burial of a sonKai Alfred Rodian Gress
November 29, 1936 (Age 58 years)
Burial of a sonKai Alfred Rodian Gress
November 29, 1936 (Age 58 years)
Death

Family with Niels Johan Hjalmar Gress - View this family
husband
herself
Marriage: 1899
-3 years
son
Family with Alfred Jørgensen - View this family
ex-husband
herself
Divorce: 1895ophørt
1 year
son

Shared note
Dagmar Caroline Mathilde Rodian alias Dagmar Caroline Mathilde Gress f. Rodian Født: 14-06-1878 i København I 1895 var fuldmægtig Alfred Jørgensen kæreste med Dagmar Caroline Mathilde Rodian. Frugten af deres bekendtskab er sønnen: Kai Alfred Rodian Gress - Oprindelig døbt Kaj Alfred Rodian, f. 31-12-1895 på Tøjhusgade 15, 1. sal, Kbh. i Sankt Matthæus sogn, Kbh. hos kgl. køkkenbetjent Chr. Hansen, Slotsmenigheden. Døbt 21-03-1897 af hr. slotsbetjent Linnemann i Christiansborg Slotskirke, Kbh. Forældre: Ugift Dagmar Caroline Mathilde Rodian på 24 år, og udlagt barnefader, fuldmægtig Alfred Jørgensen. Kilde: KB-opslag 22, nr. 2 (se år 1897). Hof- og Slotskirken, Kbh. K.M. År 1892-1925 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151465#151465,25164856 se også fødte: Kilde: KB-opslag 355, nr. 992. Kai Alfred Rodian født på Gasvej 12, 1. sal, Kbh. og døbt 21-03-1897 i Slotskirken af pastor Linnemann. Moderen: ugift Dagmar Caroline Mathilde Rodian på 22 år. Meldt afgang til Tøjhusgade 15, 1. sal, Kbh. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156028#156028,26112877 Gift 1899: Toldassisent Niels Johan Hjalmar Gress gifter sig med Dagmar Caroline Mathilde Rodian. Kilde: FT-1930 Adoptionsbevilling af 03-06-1919 af toldassistent Niels Johan Hjalmar Gress, f. 14-05-1876 i Kbh., der er gift med moderen Dagmar Caroline Mathilde f. Rodian, Vesterbrogade 96, Kbh. Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-05-1896 >> Dagmar Caroline Mathilde Rodian, 14-06-1875, København Adresser: 01-05-1896: Sølvgade 103, 4. 01-05-1897: Frameldt 01-11-1897: Sølvgade 87, 5. 01-11-1899: Frameldt Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 3 (Sankt Annæ, Øster og Vester) - fejlrettes. Filmrulle 0037. Registerblad 3647 (unikt id: 1969171) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=1969171&searchname=polit_adv Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-11-1906 Hovedperson: Niels Johan Hjalmar Gress, 14-05-1876, København - Stillinger: Toldfuldmægtig Ægtefælle: Dagmar Gress, 14-06-1878, København Barn: Kaj Alfred Gress (født Gress), 31-12-1895 Adresser: 01-11-1906: Fra Hellerup til Maria Kirkeplads (Istedgades Kirkeplads) 6, stuen 01-05-1907: Fra Hellerup til Istedgade 35, 2. 01-11-1913: Bagerstræde 1, 3. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 5 (Vesterbro) - fejlrettes. Filmrulle 0010. Registerblad 2991 (unikt id: 2027965) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=2027965&searchname=polit_adv FT-1925 - 5. nov: Bagerstræde 1, Kbh.: Niels Johan Hjalmar Gress, f. 14-05-1876 i København, gift, husfar, pens. toldassistent >> Dagmar Karoline Mathilde Gress, f. 14-06-1878, København, gift, husmor samt 1 husassistent Kilde: FT-opslag 9. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=92930#92930,15391160 FT-1930 - 5. nov: Bagerstræde 1, Kbh.: Niels Johan Hjalmar Gress, f. 14-05-1876 i København, gift, husfar, pens. toldassistent, gift i 1899, ingen børn i ægteskabet >> Dagmar Karoline Mathilde Gress, f. 14-06-1878, København, gift, husmor, gift i 1899, ingen børn i ægteskabet Anna Louise Mathisen, f. 29-10-1912 i Kalundborg, ugift husassistent Kilde: FT-opslag 7 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=103370#103370,16314821 1935: Fru Dagmar Gress, Vesterbrogade 96, Kbh.