Correll_Dohlmann

Asta Kiær1900

Name
Asta Kiær
Birth January 2, 1900
Alias
Asta Gress f. Kiær

MarriageKai Alfred Rodian GressView this family
December 30, 1919 (Age 19 years)
DivorceKai Alfred Rodian GressView this family
before 1935 (Age 34 years)
Death of a husbandKai Alfred Rodian Gress
November 24, 1936 (Age 36 years)
Burial of a husbandKai Alfred Rodian Gress
November 29, 1936 (Age 36 years)
Death

Family with Kai Alfred Rodian Gress - View this family
ex-husband
herself
Marriage: December 30, 1919Holmens kirke, Kbh.
Divorce: before 1935Skilt
Kai Alfred Rodian Gress + Viola Aistrup - View this family
ex-husband
husband’s wife
step-son
Tony Rodian
Birth: November 13, 1931 35 19Allegade 31, Frederiksberg
Death: April 19, 1995Bianco Lunos Alle, Frederiksberg
step-daughter
Lisa Rodian

Shared note
Asta Kiær alias Asta Gress f. Kiær Født: 02-01-1900 i Sankt Pauls sogn, Kbh. - datter af bogbinder Jacob Ludvig Ehlert Kiær og hustru Konradine Jensine Emilie f. Schmidt Kilde: Hendes vielse Gift 1. g. 30-12-1919: Ungkarl, grossserer, Kai Alfred Gress på 24 år, boende Bagerstræde 1, 3. sal, Kbh. (f. 31-12-1895 i København og døbt i Christiansborg Slotskirke - adopteret iflg. adoptionsbevilling af 03-06-1919 af toldassistent Niels Johan Hjalmar Gress og hustru Dagmar Caroline Mathilde f. Rodian) gifter sig 30-12-1919 i Holmens kirke, Kbh. med ugift Asta Kiær på 20 år, boende Kvægtorvsgade 1, 4. sal, Kbh. (f. 02-01-1900 i Sankt Pauls sogn, Kbh., datter af bogbinder Jacob Ludvig Ehlert Kiær og hustru Konradine Jensine Emilie f. Schmidt, Kvægtorvsgade 1, 4. sal, Kbh.). Lysning i Maria sogns kirke. Forlovere: Brudens forældre og brudgommens forældre. Kilder: KB-opslag 216, nr. 264. Holmens sogn, Kbh. K.M. År 1916-1920. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151682#151682,25221757 samt KB-opslag 143, side 142. Maria sogn, Kbh. K.M. År 1914-1924. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153565#153565,25586815 Folketælling og bosteder: Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-05-1920 Kaj Alfred Rodian Gress, 31-12-1895, København - Stillinger: Grosserer >> Ægtefælle: Asta Gress, f. 08-01-1900, København (bopæl: 01-11-1915: Kvægtorvsgade 1, 4. - alias Asta Kiær, f. 02-01-1900 i Kbh. - datter af bogbinder Ehlert Jacob Ludvig Kiær og hustru Conradine Jensine Emilie - se http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=2076346&searchname=polit_adv Adresse: 01-05-1920: Fra Bagerstræde 1 til Bredgade 20, 2. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 3 (Sankt Annæ, Øster og Vester) - fejlrettes. Filmrulle 0006. Registerblad 2770 (unikt id: 1761357) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=1761357&searchname=polit_adv Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-11-1920 Særlige bemærkninger: P.E.Reg.0. 05-11-1921/472 Kaj Alfred Rodian Gress, 31-12-1895, København - Stillinger: Grosserer >> Ægtefælle: Asta Grees, 02-01-1900, København (f. Asta Kjær) Adresse: 01-11-1920: Fra Bredgade 20, 2. til Vesterbrogade 126, 2. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 5 (Vesterbro) - fejlrettes. Filmrulle 0010. Registerblad 2990 (unikt id: 2027964) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=2027964&searchname=polit_adv FT-1925 - 5. nov.: Vesterbrogade 126, 2., Kbh.: Kaj Alfred Gress Rodian, f. 31-12-1895 i Kbh., gift, husfar, grosserer >> Asta Gress Rodian, f. 02-01-1900 i Kbh., gift, husmor, hustru samt 1 husassistent og 1 logerende Kilde: FT-opslag 1869 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=94017#94017,15606024