Correll_Dohlmann

Paula Alma Emma Bauerdorf1904

Name
Paula Alma Emma Bauerdorf
Birth September 15, 1904
Alias
Paula Alma Emma Hansen f. Bauerdorf

Death

Shared note
Paula Alma Emma Bauerdorf alias Paula Alma Emma Hansen f. Bauerdorf Født: 15-09-1904 i Harburg, Hamburg, Tyskland - datter af fabriksarbejderske Alvine Luise Wilhelmine Bauerdorf. Kilde: Hendes vielse Gift 14-10-1929: Ungkarl, landmand Henning Kristian Hedemand Hansen, 38 år gl., boende i Lundtofte, Kbhvns. amt (f. 15-08-1891 i Brovst, søn af arbejdsmand Anders Kristian Hansen og hustru Marie Laurine Wilhelmine Kristensen) gifter sig 14-10-1929 i Århus Sankt Pauls kirke med pige Paula Alma Emma Bauerdorf, 25 år (f. 15-09-1904 i Harburg *), Hamburg, Tyskland, datter af fabriksarbejderske Alvine Luise Wilhelmine Bauerdorf). Vidner: Pakmester Laurits Pedersen, Pontoppidansgade 8, og skomagermester Larsen, Lundbyesgade 22. Kilde: KB-opslag 260, nr. 63. Århus Sankt Pauls sogn. K.M. År 1920-1931. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=173464#173464,29179528 *) Harburg er en bydel i Bezirk Harburg i den tyske delstat Hamborg. Bydelen har 21.193 indbyggere (31.12.2006), et areal på 3,9 km² og en befolkningstæthed på 5.409 indbyggere pr. km². Bopæl: 1937: Lundtoftevej 292, Lundtofte sogn 1959: skovarbejder Henning Kristian Hedemand Hansen og hustru Paula Alma Emma f. Bauerdorf, Strandvej 809, Springforbi.