Correll_Dohlmann

Agnes FournaisAge: 90 years19152006

Name
Agnes Fournais
Birth July 27, 1915
Alias
Agnes Tommerup f. Fournais

Christening September 26, 1915 (Age 61 days)
Death of a husbandKnud Emil Tommerup
January 5, 1976 (Age 60 years)

Death April 2006 (Age 90 years)

Family with Knud Emil Tommerup - View this family
husband
herself
son
Peter Tommerup
daughter
Susanne Tommerup
daughter
Annette Tommerup

Shared note
Agnes Fournais alias Agnes Tommerup f. Fournais Født: 27-07-1915 på Strandboulevard 35, st., Kbh. i Rosenvængets sogn, Kbh. og døbt 26-09-1915 i Lutherkirken, Kbh. - datter af direktør Peter Vilhelm Petersen Fournais, f. 09-01-1868 i Fredericia, og hustru Anna Antonetta Lind på 38 år. Faddere: Fru Vilhelmine Lind, Emdrupgaard, Kbh. (barnets mormor). Frk. Helene Lind, Emdrupgaard. Proprietær Peter (Wilhelm) Lind (barnets morfar), Emdrupgaard. Manufakturhandler Axel Bredstrup Lind, Slagelse. Forældrene viet 05-09-1914 i Lutherskirken Kbh., Rosenvængets sogn, viet af pastor Marius Hansen i Frihavnskirken Kbh. Kilde: KB-opslag 220, nr. 50. Rosenvængets sogn (Lutherkirken), Kbh. K.M. År 1912-1919. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154893#154893,25854887 Gift 27-07-1937: Ungkarl, stud. med. & chir. Knud Emil Tommerup, København (f. 05-02-1911 i Nysted sogn, søn af købmand Jakob Emil Tommerup og hustru Bertha Mathilde Bischoff), gifter sig 27-07-1937 i Stege kirke med ugift massøse, Agnes Fournais, København (f. 27-07-1915 i Rosenvængets sogn, Kbh., datter af direktør Peter Vilhelm Petersen Fournais og hustru Anna Antonetta Lind). Lysning i Grundtvigskirken, Kbh. Vidner: Brudeparrets fædre. Kilde: KB-opslag 27, nr. 8. Stege sogn. K.M. År 1933-1968. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156784#156784,26284850 3 børn i ægteskabet. Død april 04-2006: Enke Agnes Tommerup f. Fournais dør i april 2006, 90 år gl. Kilde: Jakob Emil Hastrup-Nielsen --------------------------------------------------------- Forældrenes vielse 05-09-1914: Enkemand (efter Anne Marie Nielsen død den 02-04-1908), direktør Peter Vilhelm Petersen Fournais *), boende Strandboulevard 35, st., Kbh. (f. 09-01-1868 i Fredericia, søn af vognmand Niels Peter Fournaise og hustru Inger Marie Jensen - faderen bor i Fredericia) gifter sig 05-09-1914 i Lutherskirken Kbh., Rosenvængets sogn, med pige Anna Antonetta Lind, boende Strandboulevard 35, st., Kbh. (f. 24-06-1877 i Svalöf, Skåne, Sverige, datter af Peter Wilhelm Lind og hustru Wilhelmine Bredstrup, Emdrupgaard, København. Parret viet 05-09-1914 af pastor Marius Hansen i Frihavnskirken Kbh. Vidner: Grosserer Ernst August Permin, Emdrupvej 3, Emdrup. Fhv. proprietær (og tidligere ejer af Emdrup Ladegård, højskoleforstander) Einar Christian Thierry, "Einaro", Emdrup. Kilde: KB-opslag 48, nr. 46. Rosenvængets sogn (Lutherkirken), Kbh. K.M. År 1912-1919. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154897#154897,25855930 *) Navnerettelse fra Fournaise til Fournais ifølge attest. Gift 1. g. 08-11-1901 i Brønshøj kirke med Anne Marie Nielsen, begge boende Ole Nielsensvej, Emdrup. Peter Vilhelm Petersen Fournais dør 17-01-1947 på Ibstrupvænget 2, Vangede sogn og bliver begravet 21-01-1947 - urne på Mariebjerg kirkegård i Jægersborg. Se KB. År 1941-1964. Anna Antonetta Lind dør i 1966 og bliver begravet 01-09-1966 på Mariebjerg kirkegård i Jægersborg