Correll_Dohlmann

Johanne Susanne WackerhausenAge: 85 years18101895

Name
Johanne Susanne Wackerhausen
Birth April 8, 1810 38
Alias
Hanne Christgau og Johanne Susanne Christgau f. Wacherhausen

Christening May 3, 1810 (Age 25 days)
Death of a fatherJohan Wendel Wackerhausen
March 23, 1812 (Age 23 months)
MarriageErnst Georg Gottfried ChristgauView this family
February 10, 1832 (Age 21 years)
Birth of a son
#1
Georg Leopold Julius Christgau
July 10, 1833 (Age 23 years)
Christening of a sonGeorg Leopold Julius Christgau
September 1, 1833 (Age 23 years)
Birth of a daughter
#2
Conradine Dorothea Christgau
June 2, 1835 (Age 25 years)
Christening of a daughterConradine Dorothea Christgau
July 26, 1835 (Age 25 years)
Death of a sisterJuliane Christine Wackerhausen
February 20, 1848 (Age 37 years)
Burial of a sisterJuliane Christine Wackerhausen
February 27, 1848 (Age 37 years)
Death of a motherAne Christine Moser
August 1, 1853 (Age 43 years)
Marriage of a childGeorg Leopold Julius ChristgauMaren Johanne PedersenView this family
December 11, 1858 (Age 48 years)
Marriage of a childGeorg Leopold Julius ChristgauAnna Dorthea LauritzenView this family
January 24, 1875 (Age 64 years)
Death of a husbandErnst Georg Gottfried Christgau
December 6, 1883 (Age 73 years)
Burial of a husbandErnst Georg Gottfried Christgau
December 1883 (Age 73 years)

Death August 23, 1895 (Age 85 years)
Burial August 29, 1895 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 11, 1801Helligåndskirken, Kbh.
-4 years
elder brother
23 months
elder sister
10 years
herself
Mother’s family with Ole Petersen Lund - View this family
step-father
mother
Marriage: before 1796
Family with Ernst Georg Gottfried Christgau - View this family
husband
herself
Marriage: February 10, 1832Trinitatis kirke, Kbh.
17 months
son
23 months
daughter

Shared note
Johanne Susanne Wackerhausen alias Hanne Christgau og Johanne Susanne Christgau f. Wacherhausen, Hanne Susanne Christgau Født: 08-04-1810 i Kbh. og døbt 03-05-1810 i Vor Frelser kirke, Kbh. - datter af brændesælger eller brændevinssælger Johan Wackerhausen og hustru Ane Kirstine f. Moser. Kilde: KB-opslag 52, venstre spalte, side 100. Vor Frelser sogn. År 1801-1813. KB_047_1_005_K02-23-A. Note: Under hendes død står født 27-02-1810. Gift 10-02-1832: Ernst Georg Gottfried Christgau og Johanne Susanne Wackerhausen trolovet 19-01-1832 - gifter sig 10-02-1832 i Trinitatis kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 218, højre spalte. Trinitatis sogn. År 1742-1833. KB_012_1_014_K08-15-A. Død 23-08-1895: Enke Johanne Susanne Christgau f. Wacherhausen (f. 27-02-1810 i Kbh.) dør 23-08-1895 på Gl. Kongevej 86 A, Frederiksberg, 85 år gl. og bliver begravet 29-08-1895 på Frederiksberg Assistens kirkegård. Enke efter skræddermester Christgau. Kilde: KB-opslag 33, nr. 347. Frederiksberg. År 1895-1898. KB_1892_064_3_116_0032a-DK. Folketællinger: FT-1834: København (Staden), Sankt Annæ Vester Kvarter, Borgergade 164,1.Sal, 2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C5734: Godtfried Adolph Petersen, 54, Gift, Handelcomisionair Anne Marie Køllen, 44, Gift, hans Kone Adolph Petersen, 13, Ugift, deres Søn Nils Cautrup Bille, 58, Gift, Kongelig Pangtionist Eva Marie Wohningslandt, 52, Gift, hans Kone Christian Ludvig Bille, 23, Ugift, Elev ved det Kongelige Theater Ane Møller, 70, Ugift, Syening Ernst Georg Kreiskopp, 27, Gift, Skrædersvend - alias - alias Georg Ernst Gottfried Christgau, f. 05-04-1807 i Osterholz, Bremen, Tyskland Johanne Wakkerhausen, 24, Gift, hans Kone - alias Johanne Susanne Wackerhausen, f. 08-04-1810 i Kbh. Ane Christine Wakkerhausen, 64, Enke, Syening - alias Anna Christine f. Moser f. 21-07-1771 i Kalundborg FT-1850: København (Staden), Købmager kvarter, Gammel Mønt 159, stuen, fam. nr. 338, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B6922: Georg Gottfried Christgau, 43, Gift, skræddermester, husfader - alias Georg Ernst Gottfried Christgau, f. 05-04-1807 i Osterholz, Bremen, Tyskland Hanne Susanne, 40, Gift, hustruen - alias Johanne Susanne Wackerhausen, f. 08-04-1810 i Kbh. Anna Christine Wackerhausen, 79, Enke, Hans svigermoder - alias Anna Christine f. Moser f. 21-07-1771 i Kalundborg Georg Julius Christgau, 17, Ugift, lærling, børn - alias Georg Leopold Julius Christgau, f. 10-07-1833 i Kbh. Eleonora Conradine Christgau, 14, Ugift, børn, f. ca. 1836 i Kbh. Poul August Christgau, 11, Ugift, børn, f. ca. 1839 i Kbh. Herman Heinrich Christgau, 9 år, Ugift, børn, f. ca. 1841 i Kbh. Ludvig Carl Orla, 8, Ugift, børn, f. ca. 1842 i Kbh. Rike Cristen Juliane Christgau, 6 år, Ugift, børn, f. ca. 1844 i Kbh. Emma Marie Loise Christgau, 3 år, Ugift, børn, f. ca. 1847 i Kbh.